Sigurni smo da ste čuli za dekupaž tehniku, koja je već godinama unazad u vrhu trendova kada je reč o umetničkom uređivanju doma. Dekupaž je tehnika dekorisanja predmeta ili nameštaja, pomoću papira. Lepljenje papira na stare predmete postalo je glavna tema još prošle decenije, ali od tada, mnoge stvari su se promenile, a tehnika se nadograđuje iz dana u dan. Dekupaž deluje tako jednostavno i lako, a šta se zapravo krije iza njega, otkrila nam je Ana Đilović, koja se već deset godina bavi dekupaž tehnikom. U današnjem intervjuu, saznali smo detalje o ovoj popularnoj tehnici, kao i o tome da li je moguće da kreativni posao preraste u biznis.
Cilj nam je da vas inspirišemo i da vam pružimo kreativne ideje za hobi, koji lako može da postane posao! U narednim redovima, saznajte sve o dekupaž tehnici, od žene koja je svoje umetničke ideje prenela na predmete i učinila da postanu unikatni!
NE PROPUSTITE: DIY projekat - bojenje odeće
Šta je dekupaž?
Iako za dekupaž kažemo da je tehnika dekorisanja, istina je da je prava umetnost koja zahteva posvećenost, neprestano učenje i konstantnu potragu za inspiracijom. Komadima papira, stari predmeti dobijaju novi život, a na njima se najčešće oslikavaju biljke, leptiri, apstraktne umetničke slike. Rezultat ovakvog rada je predmet koji dobija novu formu i izgleda kao pravo umetničko delo.
Dekupaž umetnice se slažu u tome da svaki predmet može da bude ponovo lep. I zaista, kada pogledamo fotografije, jasno nam je da dekupaž može da učini da stari premeti žive duže, posebno oni koji su godinama sakupljali prašinu na tavanu ili su bili spremni za bacanje.
Dekupaž je nastao u 12. veku, a ova tehnika se primenjivala u Sibiriu, a kasnije i u Kini, gde su je koristili za dekoraciju prozora i svetiljki. U 20. veku dobijamo i zvaničan naziv za tehniku "decouper" koji je izveden od reči "iseći". Dekupaž se lako raširio po Evropi, i u prošlim vremenima je prvenstveno služio kao tehnika za ulepšavanje nameštaja, koja je ujedno bila i ekonomičnije rešenje u odnosu na standradno oslikavanje.
U današnje vreme, dekupaž je postao trend koji omogućava ženama da starim predmetima daju lični pečat i da izraze svoje ideje na kreativan način.
Od hobija do biznisa - dekupaž tehnika
Ana Đilović je rođena u Jagodini, gde je završila Ekonomski fakultet, ali ju je strast prema kreativnim poslovima odvela do upoznavanja sa dekupaž tehnikom. Odmah nakon fakulteta, počela je da pravi unikatne predmete, i sve do danas nije odustajala od svojih ciljeva.
"Videla sam na televiziji prilog od dekupažu. To me je veoma zainteresovala. Želela sam da probam da napravim nešto slično. Uvek me je intesovala dekoracija, a mnoge ideje sam prenela i u svoj dom, koji je prepun ručnih radova. Završila sam kurs za enterijer, kao i razne dekupaž radionice, a onda sam bila spremna da se ozbiljnije posvetim ovoj tehnici."
Kao i u svakom poslu, i u ovom važe ista pravila - treba da budete uporni i da neprestano radite na usavršavanju određene tehnike. Edukacija je od ključnog značaja, jer osnovna znanja moraju da se steknu, kako bi se kasnije nadograđivala. Pored toga, važno je da što više radite i vežbate!
"Kad radite, više ideja imate. U knjigama, zalasku sunca, u starom zidu - svuda oko sebe pronalzite inspiraciju." kaže Ana.
Dekupaž tehnika zahteva konstantno učenje, isprobavanje raznih materijala, kao i praćenje trendova. Ana kaže da treba da imate učitelja koji će vam pokazati sve ono što niste uspeli da savladate gledajući Youtube tutorijale. Svi radovi u dekupaž tehnici treba da budu jedinstveni i da se ne ponavljaju. Svaki predmet nosi priču, na njemu su iscrtani detalji koji mu daju novu energiju i unikatnu lepotu.
Svaki početak je težak
Ako se odlučite da dekupaž tehnika postane hobi koji će jednog dana prerasti u glavni posao, treba da znate da nijedan početak nije lak. Ana iskreno otkriva:
"Sumnjala sam u sebe kada gledam i analiziram tuđe radove, a onda sam rešila da to više neću da radim, da će konkurencije uvek biti i da je svaki rad individualan i jedinstven. Svako može da pronađe svoju publiku. Ohrabrila sam se jer dekupaž radnji nema u mom gradu, i rešila sam da otvorima svoj shop usred pandemije. Bio je to hrabar, pomalo lud potez. Ili sada ili nikada - tako sam govorila, sve dok nisam jednog jutra otišla na posao koji sam godinama radila od kuće. Lokal je otvoren u decembru, jer više nije bilo izgovora za odlaganje! Bio je to prelomni trenutak koji je vodio ka uspehu ili ka odustajanju." kaže Ana i smeje se dok se priseća prvih dana u lokalu.
Ona se odlučila za uspeh i uradila je nešto o čemu je godinama razmišljala i do detalja planirala. Nije bio to idealni trenutak, bio je to jedini trenutak! Možda je baš sad dobar momenat da i vi napravite nešto pomoću dekupaž tehnike. Iskoristite stare vaze, kutije od kafe, tegle ili drvene gajbice. Isprobajte dekupaž tehniku na besplatnim stvarima koje već imate kod kuće. Nije tako teško kao što deluje! Naprotiv, ume da bude veoma smirijuće i opuštajuće.
Pribor za rad
Kada je reč o priboru za rad, Ana kaže:
"Uvek savetujem da posetite specijalizovane "hobi" radnje koje imaju kvalitetan materijal. U osnovni priobor spadaju boje, lepak, četkice, slike i dodatni detalji koji vam se dopadnu. Ulaganje nije veliko, i neće mnogo uticati na vaš budžet."
Značaj ručnih radova
Ručni radovi nisu zaboravljeni. Oni ponovo postaju popularni i traženi. Ana kaže da je za ručni rad potrebno mnogo strpljenja, vremena i vežbe i da je to jedini put ka uspehu. Pored toga, edukacije, radionice i kursevi su od suštinskog značaja.
Ana ne prestaje da se kreativno razvija, pa nastavlja da uči o dizajnu enterijera, o dekoraciji i organizovanju događaja. Kaže da bi volela da dekupaž postane porodični posao, a za sada joj pomažu mama, deca i suprug.
Značaj ručnih radova je ogroman! Ana kaže da i dalje ne možemo da u potpunosti naplatimo svoj rad, ali možemo da dobijemo nešto još vrednije od novca:
- Nove veštine
- Kvalitetno koje koristimo samo za sebe
- Nova poznanstva i sticanje novih prijatelja
- Podsticanje kreativnosti
Kada sve saberemo, dolazimo do zaključka da je dekupaž sjajna tehnika koja može da učini da svoje vreme kvalitetno iskoristite, da na radionicama steknete nove prijateljice i da uz vežbu i trud, pokrenete svoj biznis! Verujemo da su vam ovi saveti pomogli, a ako se odlučite da isprobate dekupaž tehniku, pošaljite nam svoje prve radove, a mi ćemo ih rado objaviti.
Tu smo da vas inspirišemo!
Anine radovove možete pratiti i na Instagramu!
NE PORPUSTITE: Od hobija do biznisa - heklanje postaje sve popularnije!
Anini radovi su nas podstakli da kažemo sebi: "Možeš ti to sama!"
NAJPOPULARNIJI Komentari