Iako se, kako stručnjaci objašnjavaju, naš karakter formira do 5. godine života, zbog čega je adekvatno vaspitanje tokom ovog najranijeg perioda detinjstva od ključnog značaja, interesantna je činjenica da se upravo tok životnog perioda pre 4. godine života ne sećamo. Stručan naziv za ovaj fenomen je - amnezija ranog detinjstva, i sprovedena su brojna istraživanja na tom polju. A evo i sa kakvim su zaključcima psiholozi izašli kada se radi o sećanjima iz najranijih godina našeg života.
Nastavite sa čitanjem.
NE PROPUSTITE: Iz muškog ugla - šta je privlačnije od lepote
Šta je dečja amnezija?
Po definiciji, u pitanju je nemogućnost odraslih da se sećaju događaja ili pak pojedinih detalja događaja, osoba, tj. svega što se dešavalo pre 4. godine njihovog života. Takođe, deca u uzrastu do 7 godina, mogu da se sete 60 % svega ono što se dešavalo tokom prvih nekoliko godina njihovog života, dok se taj procenat u uzrastu od 8-9 godina smanjuje na 40%. Zaključak je da procenat sposobnosti da prizovemo sećanja opada s tim kako postajemo sve stariji.
Sećanje je povezano sa razvojem govora
Jedan vrlo zanimljiv zaključak. Naime, radi se o teoriji da je sposobnost skladištenja uspomena u našoj memoriji koje kasnije u životu možemo da prizovemo, u direktnoj vezi sa tim da li to možemo verbalno da artikulišemo. Dakle, kohezivna memorija se u tom slučaju ne možu formirati nikako pre druge godine života.
Razvoj mozga takođe ima značajnu ulogu
Ovde se radi o biološkom aspektu objašnjenja - naš mozak u stadijumu kada se ubrzano razvija - stvara se veliki broj moždanih ćelija, a to je u ranom detinjstvu, nije sposoban da skladišti sećanja koja će biti dugoročna. Dakle, mi ni nismo u stanju da pre 4. godine života imamo hronološka sećanja (po danima, godinama), jer nam još uvek nije razvijena sa moždanog asepkta tzv. epizodna memorija.
NE PROPUSTITE: Kako da svoje malo kupatilo pretvorite u spa centar
Da li su vam neke od ovih informacija možda već bile poznate? Svakako, bilo bi zanimljivo da možemo da se setimo perioda iz našeg najranijeg detinjstva.
NAJPOPULARNIJI Komentari