Problematična koža lica predstavlja najteži tip kože za održavanje, zbog svojih specifičnih problema. Ono što odlikuje problematičnu kožu jesu masni predeli T-zone, proširene pore, izražene akne i mitiseri. Zbog svih ovih problema, problematičnu kožu je veoma teško negovati, stoga morate paziti prilikom odabira proizvoda i tretmana. Pogrešan izbor može napraviti problem veći nego što jeste. Savetujemo da se prvenstveno javite dermatologu koji će vam najviše pomoći i stručno rešiti vaš problem, a naše savete uzmite kao dodatnu pomoć i smernice za rešavanje problema.
U nastavku pogledajte kompletan vodič za negu problematične kože lica!
NE PROPUSTITE: Kako do čiste i blistave kože lica - saveti za sve tipove kože
1. Ishrana
Ukoliko ste mislila da vaša ishrana ne može uticati na stanje kože, prevarili ste se. Namirnice koje unosite u vaš organizam mnogo doprinose i stanju kože, a ne samo kilaži. Zbog toga morate pored proizvoda koje koristite birati i namirnice. U ishranu morate uključiti namernice bogate antioksidantima poput: limuna, jagoda, borovnica, paradajza. Trudite se da u što većem luku izbegavate slatkiše i masnu hranu. Uvrstite i sirovo ili bareno povrće. Smanjite unos hrane koja je čest uzrok alergija: jaja, mleko i ribu. Mleko je vrsta namirnice za koju je u određenim studijama dokazano da utiče na stvaranje akni i problema na koži. Pod ishranom pomenućemo i unutrašnju hidrataciju organizma koja mora biti na visokom nivou, dakle preporučljivo je unošenje vode u što većim količinama, kao i napitaka bogatih citrusima. Izbegavajte naravno gazirana pića i kupovne sokove koji su prepuni šećera.
2. Fizička aktivnost
Fizička aktivnost može biti dobar saveznik u poboljšavanju stanja problematične kože. Zbog toga bi najbolje bilo da već od sutra redovno krenete sa vrstom treninga koji vamam odgovara. Stručnjaci preporučuju čak 60 minuta dnevno, svakoga dana, što za početak moramo priznati jeste mnogo, ali trening pomaže da se oslobodite stresa koji je još jedan od uzročnika nastakna problema na koži. Veoma je bitno da odmah nakon treninga očistite lice, koje se usled znojenja uprljalo, kako ne biste pogoršali problem.
3. Proizvodi
Proizvodi za negu: Kada je reč o nezi ovog tipa kože ono što je najbitnije jeste čišćenje. Trudite se da dva puta dnevno (ujutru i uveče) temeljno čistite lice odgovarajućim preparatima. Na ovaj način skidate mrtve ćelije sa kože i čistite pore preko kojih koža diše. Kada dođe do žatvaranja pora usred stvaranja masti i prljavšite, koža počinje prekomerno da se masti i dolazi do stvaranja mitisera i akni, što nikako ne želite. Poželjno je da koristite proizvodde na baci salicalne kiseline, vode, i biljnog sastava. Prijaće vam gelaste i lagane strukture, ali nikako teške i masne kreme, stoga pazite prilikom kupovine. Za negu lica možete koristiti i maske koje sami napravite, a recept za neke od njih pogledajte OVDE.
Postupak nege kože:
1. Čišćenje odrenim gelom sa dodatkom sitnih čestica koje će povećati učinak čišćenja pora.
2. Tonik - ukoliko primetite da vam tonik peni kada ga nanosite, obavezno ga menjajte!
3. Serum na bazi vitamina C daće vašoj koži blistavost i elastičnost.
4. Dnevna/ večernja krema za lice - birajte što laganije strukture.
Dodatni savet: brišite lice ubrusom a ne peškirom
Šminka: Šminkanje problematične kože i odabir makeup proizvoda jeste veći izazov, ali nije i nerešiv. Kada govorimo o makeup-u najveći problem predstavlja odabir i nanišenje pudera. Svi makeup proizvodi za problamatičnu kožu moraju biti nekomedogeni, a to znači da im struktura mora biti takva da ne zapušavaju pore. Dakle, najveći neprijatelji jesu teški puderi sa velikom poktivnom moći. Našu prekopuku proizvoda za puder koji pogoduje problematičnoj koži pogledajte OVDE.
Saveti u okviru šminkanja:
- Iako vam se koža masti i prosijava, nemojte koristiti puder u kamenu jer on zatara pore, koža tada ne može da diše i dolazi do još većeg lučenja masti. Umesto da nanesete novi sloj pudera, uzmite jedan sloj maramice ili tufer i njim pokupite višak masti sa kritičnih delova lica
- Redovno perite četkice i beauty blendere i držite ih na zatvorenom mestu. Ukoliko se šminkante beauty blenderom nemojte ga nikada odmah po završetku stajvljati u neseser, već operite i pustite da se osuši, nakon toga na spakujte. Ukoliko bude dugo stajao vlažan u neseseru neće moći da se osuši što može dovesto do stvaranja bakterija
4. Tretmani
Kada je reč o tretmanima kojima se tretira problematična koža lica jedan od najčešćih jeste higijenski tretman. On neće preporoditi vašu kožu ali redovnom primenom će pomoći u smanjenju akni. Odlaske na higijenski tretman možete praktikovati jednom mesečno, a najbolji period za počinjanje sa ovim tretmanom jeste tinejdžerski. Pored ovog postoji jako veliki broj tretmana namenjenih problematičnoj koži koje je najbolje da obavljate u konsultaciji sa svojim dermatologom.
NE PROPUSTITE: Maska od belanceta za problematičnu kožu lica
NAJPOPULARNIJI Komentari