Bilo da je reč o tankoj i ravnoj kosi, ili gustoj i kovrdžavoj, jedno je zajedničko - može da se zamrsi. Ponekad situacija postane toliko ozbiljna, da je teško odgonetnuti kako da uklonite sve čvorove. Ako upotrebite silu, nežne vlasi ćete iskidati i oštetiti svoje teme. Upotrebom pravih preparata, tehnika i alata, moguće je odmrsiti kosu, bez nastanka oštećenja. Kako da razmrsite kosu i ne izazovete oštećenja, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Kako da vam kosa bude duga i jaka - pomoć prirodnih sastojaka
Za početak, kosu podelite u manje odeljke. Bez obzira o kakvoj kosi se radi, prvi korak je uvek isti - podela na manje sekcije. Kosu možete podeliti i prstima i to u 4-6 sekcija, oko 5 cm širine. Ovaj korak je posebno važan za osobe koje imaju gustu i kovrdžavu kosu. Ukoliko vaša kosa nije gusta i nema talasa, kosu možete podeliti na samo dva dela. Kosu zatim pokvasite vodom ili koristite sprej protiv mršenja. Obratite pažnju da kosa bude vlažna, gotovo mokra, jer ćete u suprotnom imati problema sa praćenjem daljih koraka. Kosu možete pokvasiti i dok se tuširate. Ukoliko je kosa zapetljana i teško vam je da se izborite sa čvorovima, aplicirajte regenerator. Proizvod nežno umasirajte prstima od temena ka krajevima. Ovaj postupak će vam pomoći i da vlasi ostanu glatke, bez pojave neželjnog frizza.
Prolazite kroz svoju kosu nežno, prstima. Pramen po pramen provlačite kroz prste. Budite nežni i za svaki pramen izdvojite dovoljno vremena i truda, da biste vlasi potpuno očešljali i oslobodili čvorova. Počnite od krajeva pramenova i nastavite sve do temena. Ukoliko čvor ne možete da razmrsite, makaze su neizbežne. Koristite oštre makaze i napravite rez što bliže čvoru. Naravno, makaze je moguće koristiti jedino ako je čvor blizu krajeva kose. Ako je čvor blizu korena kose, svako skraćivanje će biti vrlo uočljivo.
Nakon što ste kosu razmrsili prstima, upotrebite češalj širokih zubaca. Kosu češljajte od krajeva ka korenu. Dok češljate sekcije, jednom rukom držite kosu, a drugom češljajte - tako čete smanjiti uticaj na teme. Ukoliko kosu raščešljavate od temena, mogu nastati veća oštećenja, a kosa se može i dodatno zamrsiti. Ukoliko vam je kosa ravna i nije gusta, možete koristiti i običan češalj. Da biste sprečili pojavu čvorova u kosi, kosu uvek očešljajte pre nego što je perete. Očešljajte kosu i pre nego što odete na plivanje. Ako vam je kosa tanka i ravna, koristite četku. Za kovrdžavu i gustu kosu, rezultate daje češalj.
Postoje i posebni šamponi, na kojima piše da su formulisani baš protiv mršenja kose. Šampon koji hidrira kosu i ima svojstva protiv mršenja, olabaviće nastale čvorove, čak i pre nego što započnemo proces češljanja. Kosu sušite peškirom ili starom majicom. Kosu nikada nemojte trljati peškirom, jer tako nastaju teška oštećenja i frizz. Umotajte je u peškir čim kosu operte i dopustite da peškir upije višak vode. Ako je napolju vetrovito, kosu skupite u rep ili punđu i tako izbegnite zamršenje. Šeširi i marame takođe mogu pomoći za vreme vetrovitih dana, boravka na brodu ili vožnje automobila sa otvorenim prozorima. Pre spavanja, spletite pletenicu, kako biste izbegli mršenje i nastanak čvorova tokom boravka u krevetu. Spavajte sa svilenom maramom oko glave ili koristite svilene jastučnice. Vodite računa da jastučnice budu 100% svilene ili satenske, kako biste bili sigurni da će kosa ostati bez čvorova i da neće nastati frizz.
NE PROPUSTITE: Razigrane pletenice - frizure za mlade i sve koji se tako osećaju
Isprobajte naše savete sledeći put kad budete imali problema sa zapetljanom kosom, a koristite i naše predloge za prevenciju. Iako zamršena kosa u čvorovima može izazvati nervozu, budite nežni i pažljivi. Čupanje kose će izazvati velika oštećenja vlasima, ali i samom temenu i korenu kose. Koristite preparate koji su namenjeni za lakše češljanje, a raspitajte se i kod frizera kako da tretirate svoj tip kose. Ukoliko vreme posvetite prevenciji, sigurno nećete izgubiti sate pokušavajući da razmrsite uporni čvor, a makaze ćete moći da ostavite po strani.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari