Iako je brisanje prašine postalo gotovo nesvesna radnja, verovali ili ne, postoji pravilna metoda uklanjanja sitnih čestica sa površina. Na prvu loptu deluje da tu nema previše nauke - cilj je da uklonimo prašinu i učinimo da sve površine u našem domu deluju besprekorno. Eksperti u čišćenju, ipak napominju da postoji pravi način i redosled kojim se prašina uklanja. Više o tome kako da pravilno uklonite prašinu, saznajte u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: Top trikovi u čišćenju koji štede vreme i novac
Prašina, iako deluje bezopasno, može da predstavlja pravi problem. Sem što može da izazove alergijske reakcije, novija istraživanja pokazuju da sitne čestice nisu sačinjene samo od trunčica, polena, ćelija kože i izlinjale dlake životinja (što samo po sebi već zvuči dovoljno strašno). Naime, rezulati su pokazali da prašina može da sadrži do čak 45% potencijalno otrovnih hemikalija.
Prvo i osnovno - vodite računa odakle počinjete sa brisanjem prašine. Ako počnete sa brisanjem od poda, prašinu ćete samo podići u vazduh i ništa nećete očistiti. Eksperti predlažu da usisate plafon i zidove jednom mesečno. Nakon što usisate gornji deo prostorija, polako pređite i na niže delove. U velikoj meri će vam pomoći četkica, koja se može priključiti na crevo usisivača.
Najefikasnije krpe za uklanjanje prašine su napravljene od mikrofibera. Najbolje je da vam je nekoliko mikrofiber krpa uvek pri ruci, kako biste mogli da prebrišete pultove, ramove slika i police jednom nedeljno (2 puta, ako se borite sa alergijom). Ista priča važi i za tepihe. Usisavajte tepihe bar jednom nedeljno. Zahvaljujući različitim nastavcima, usisvač možete koristiti i za uklanjanje prašine sa zavesa, kao i za čišćenje nepristupačnih mesta, poput ćoškova i prostora ispod kreveta.
Za uklanjanje sitnih čestica i dlaka sa neravnih i hrapavih površina, iskoristite gumenu rukavicu. Trenjem se stvara statički elektricitet, pa dlake kućnih ljubimaca i sitne čestice nečistoće prijanjaju za rukavicu. Potom nameštaj usisajte.
Ako u sobi držite policu sa knjigama, ne zaboravite da prebrišete i taj komad nameštaja. Pažnju posvetite i knjigama. Započnite usisavanje od gornje police, pa mekanom četkom usisajte svu prašinu. Nakon usisavanja, vadite sa police 3-4 knjige i celu policu obrišite vlažnom mikrofiber krpom.
Ako u stanu držite cveće, ne zaboravite da su biljke skupljači prašine. Čišćenjem listova pomažete i biljci, jer skidate sloj koji blokira kontakt sa sunčevim zracima. Cveće iznesite na terasu i iskoristite bocu vazduha pod pritiskom. Vazduh pod pritiskom će ukloniti prljavštinu sa cveća. Potom, list po list, prebrišite vlažnom krpom. Eksperti preporučuju brisanje biljaka umesto prskanja, jer nakupljena voda na listovima može da izazove pojavu buđi.
Čišćenje završite brisanjem poda. Pod brišite jednom nedeljno. Ukoliko naiđete na fleke na parketu ili pločicama, natopite ih sredstvom za uklanjanje fleka i potom uklonite vlažnom krpom. Krpa stvara statičku barijeru, pa ćete brisanjem suvih površina suvom krpom, sprečiti brzo pojavljivanje nove prašine.
NE PROPUSTITE: Kako da svoju terasu oplemenite saksijskim biljkama - saveti i predlozi
Verujemo da ovi saveti za brisanje prašine neće uvesti dramatične promene u način na koji čistite svoj dom. Ipak, po koja caka ili trik, mogu doprineti da čišćenje završite brže i uz manje uloženog truda.
Naslovna foto: izvor
Foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari