Iako je muški pol onoj kod kog je maljavost rodno izražena, ni lepši pol nije lišen ovih muka koje se zovu neželjene dlačice. Naravno, to je sasvim normalna pojava, i površina celog našeg tela je zapravo prekrivena dlačicama, koje su negde izraženije, a negde gotovo pa nevidljive. Kada su u pitanju dlačice u predelu nausnica, na preponama, nogama, na raspolaganju su nam i različite metode njihovog odstranjivanja, poput depilacije, i rado ih koristimo. Ipak, postoje situacije kada kod žena govorimo o prekomernoj maljavosti, koja je ne samo očigledna i estetski nepoželjna, već najčešće govori i o zdravstvenom stanju, naročito ukoliko su dlake u određenim regijama promenile svoju teksturu i postale prisutnije.
Zato je važno da se informišete na ovu temu, kako biste znali kada treba da reagujete. Detalji vas čekaju u nastavku.
NE PROPUSTITE: Jednostavne i prirodne metode kako da snizite pritisak
Prvo da ustanovimo koji sve tip dlačica na našem telu postoji. U principu govorimo o tzv. "vellus" dlačicama, koje su jako svetle i gotovo neprimetne, te pokrivaju površinu gotovo cele kože, imaju svojevrsnu zaštitnu funkciju, i oko njih ne treba da se brinemo. Takođe i u estetskom smislu nisu nikakav problem, jer su zaista, kao što smo rekli, skoro pa nepotrebne.
Sa druge strane, terminalne dlake su one koje su jače, tamnije, primetnije, duže, i koje kreću da se javljaju u periodu puberteta, kada naše telo prolazi kroz značajne hormonske promene. Pojedine dlačice ovog tipa kasnije u životu rešavamo upravo pomoću depilacije i sličnih metoda.
Kada govorimo o pojačanoj maljavosti, koja može da se javi u bilo kom predelu našeg tela - kada su dlake jače i tamnije na rukama, nogama, ali i na nausnicama, na grudima, leđima itd, takođe možemo govoriti i o različitim uzrocima maljavosti.
Foto: izvor
Prvo, pojačan rast dlaka može biti genetski uslovljen. Zatim možemo govoriti i o etničkoj pozadini, jer kako su određena istraživanja pokazala, pojedine etničke grupe su sklonije prekomernom rastu dlaka. Po tom pitanju su, primera rada, narodi sa Severa Evrope, poprilično izuzeti.
Naravno, ono o čemu i te kako možemo da govorimo kao o značajnom uzroku jeste hormonski disbalans, odnosno višak muških hormona u telu - testosterona. To ne znači da muški hormoni kod žena inače nisu prisutni - jesu, samo u maloj količini, naročito u odnosu na količinu ženskih hormona - estrogen. Jednostavno, ukoliko dolazi do rasta testosterona, onda ovaj hormon prouzrokuje i prekomeran rast dlaka. Takođe, može se raditi i o padu u produkciju estrogena, što na kraju isto rezultira prekomernog maljavošću. Ovo može biti jako neprijatno - kada se jake crne dlake javljaju ne samo na, recimo, nogama i rukama, već i na stomaku, bradi, u predelu nausnica.
Ovde je važno da pomenemo i poremećaj u radi žlezda koje proizvode adrenalin, a koje se nalaze iznad bubrega, što isto dovodi do hormonskog disbalansa, a jedan od prvih i glavnih simptoma jeste pojava prekomerne maljavosti. Drugi simptomi koji mogu da se jave u paketu, a odnose se na rad adrenalinskih žlezda jesu - povišen pritisak, gojaznost u gornjim delovima tela, glavobolje, slabost u mišićima.
Sindrom policističnih jajnika je još jedno zdravstveno stanje, čiji je pokazatelj između ostalog i pojačan rast dlaka. Tipičan je i neredovan ciklus, promene raspoloženja, glavobolje, umor, problemi sa spavanjem. Svakako ovo zdravstveno stanje zahteva odlazak kod ginekologa, koji će potom prepisati akedvatnu terapiju.
Naposletku, da pomenemo i situacije kada je pojava dlaka ko esu tamne i jake nagla i iznenadna, kada je takođe potrebno otići kod lekara, jer može biti pokazatelj i kancerogenih promena.
NE PROPUSTITE: Istine i zablude o jajima u ishrani
Dakle, ukoliko je i ko vas prisutna neka od ovih pojava, najbolje je da se obratite lekaru i proverite da li je potrebno da uradite i neke dodatne preglede i analize kako biste ustanovili pravi uzrok prekomerne maljavosti.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari