Ukoliko ste mama po prvi put, ili ste na putu da to postanete, sigurno će vam značiti šta imamo da vam kažemo na ovu temu. Jer "problem" sa kojim se svi novopečeni roditelji suočavaju jeste taj da bebe ne govore, one plaču. A plač nas sve asocira na nelagodnost, pa ukoliko taj plač ne prestane nakon što nahranite svoje mezimče, javlja se strah da sa vašom bebom nešto nije u redu. Ipak, nemojte izgubiti iz vida da je to jedini način njene komunikacije sve dok ne nauči da govori, a kako da lakše razumete šta vaša beba želi da vam poruči, tema je kojom ćemo se detaljno baviti u nastavku!
NE PROPUSTITE: Čemu treba da naučite decu u detinjstvu kako bi odrasli u srećne ljude
Način na koji beba plače
Plač je tokom prvih meseci života jedini način da beba sa nama komunicira. I zato je važno da naučimo da ga osluškujemo, pa i da pokušamo da razlikujemo njegove različite vrste. Pa, evo pomoći:
Ako plač traje nekoliko sekundi, pa ide pauza, posle koje opet beba plače, to znači da je u pitanju plač kao poziv da dođete i da je uzmete. Pauza u plaču je u stvari to da beba čeka da vidi da li je njen plač urodio plodom, pa ako nije ona sa njim nastavlja.
Kada je beba gladna ona plače u kontinuitetu, često glasnije nego inače. A ujedno i pomera glavicu i pravi grimase.
Beba plače i kada je nešto boli, što je isto plač u kontinuitetu, sa intervalima kada je glasniji, i kada beba verovatno trpi neke tegobe.
Kada joj se spava, beba "kenjkavo" plače, i vrlo često trlja i svoje okice.
Zvukovi koje beba ispušta
Pedijatar iz Australije Priscilla Dunstan se u svom radu bavila ovom temom više od 20 godina. Ono što ona tvrdi jeste da raspoznavanje u startu šta koji zvuk znači može da spreči nastanak samog plača.
Kada beba kenjka, onda je uglavnom mrzovoljna i želi da je uzmete, ili joj se spava.
Ako su njeni zvuci kao da se napinje, i pri tom grči svoje mišiće na licu, onda mogu biti u pitanju neprijatni grčevi u stomaku. Kada beba stavlja usta u položaj slova O, onda želi da se igrate, i da joj pričate.
Pokreti koje beba pravi
Govor tela je i te kako značajan i kod beba! Šta je ono što nam je posebno interesantno? Kada beba skuplja prste u šaku i stiska je, to najčešće znači da je gladna, da želi da je nahranite, a kada joj je šaka opuštena, to znači da je sita.
Potom kada beba isteže leđa dok je npr. hranite, to može značiti da je muči refluks. A kod beba koje su starije od 2 meseca, ovaj pokret uglavnom znači da je beba umorna.
Kada beba mrda glavom, to znači da se sprema da zaspi, i ovaj pokret je za bebu umirujući.
Kada se beba ručicama hvata za uši ili neke druge delove svog tela, to znači da je počela da istražuje.
Ako beba uporno diže nogice, to može značiti da ima stomačne tegobe. Takođe, ukoliko beba brzo pomera ručice i maše njima, to može značiti da je uplašena.
NE PROPUSTITE: Nauka objašnjava zašto očevi imaju veći uticaj na život ćerki
Drage mame (a i tate), nadamo se da smo vam pomogli!
NAJPOPULARNIJI Komentari