Biti strog ili popustljiv roditelj, kada je pravo vreme da se dete kazni, kako ne preterati sa kaznom i ne narušiti detetu samopouzdanje, koliko je važno u kažnjavanju deteta biti dosledan - sve su to pitanja i muke koje ni jednom roditelju nisu strane. Tačna formula ne postoji, jer je svako dete individua za sebe, sa specifičnim osobinama i karakterom, koji se formiraju već od prve godine života. Ipak, postoje neka opšta mesta kojih bi se trebalo pridržavati, kako vaše dete ne bi bilo razmaženo, ali naravno ni u konstantnom strahu od toga da ćete ga kazniti.
Zato vas u nastavku čekaju korisni saveti u pogledu kažnjavanja deteta kao metode u vaspitanju.
NE PROPUSTITE: Zablude o zdravlju bebe u koje mnogi veruju, a ne bi trebalo
Ako dete nije imalo loše namere, ne treba ga kazniti
U ne tako malo broju slučajeva, pogotovo kada je mlađi uzrast u pitanju, deca zaista nemaju nameru da učine nestašluk, već su samo podstaknuta potrebom da istražuju svet oko sebe. I to treba razumeti, i motivisati, a ukoliko je neka slučajna šteta načinjena, objasniti detetu kako može da je ispravi, ili sledeći put izbegne. Tada nema mesta kazni.
Ali ako procenite da je dete svesno srljalo u nestašluk, i unapred bilo svesno posledica koje se roditeljima neće dopasti, onda je savet da pribegnete metodi kazne.
Predlog i naredba nisu isto
Ukoliko ste vašem detetu predložili da ne igra igrice ili ne gleda crtani, a ono to ipak učini, kazni ni ovde nema mesta, jer ćete tako dete koje je po prirodi ranjivo učiniti još nesigurnijim. Ali ako ste izričito zabranili, onda znači da mu niste ostavili mesto na pravo izbora, i da je zabrana izrečena sa razlogom, te je i kazna opravdana.
Kazna ne sme biti emotivno uslovljena
Foto: izvor
Roditelj koji kažnjava dete treba to da radi isključivo racionalno, a nikako impulsivno, a pogotovo ne praćeno emocionalnom burnom reakcijom, što je uglavnom vika. To će kako psiholozi tvrde imati jako loš uticaj na dete, i paralisaće ga, te u isto vreme em onemogućiti da uvidi grešku, em kod njega stvoriti dodatni bunt. Dakle, smireno i argumentovano.
Dete ne treba kažnjavati u javnosti
Mnoga deca umeju da budu stidljiva, povučena, i najgore što roditelj može da uradi jeste da ih kažnjava pred publikom, jer će to sigurno imati negativan uticaj na njihovo samopouzdanje. Svaka kazna mora da bude propraćena razgovorom sa detetom, i obrazloženjem šta je to što je dete učinilo pogrešno, pa tek onda izricanjem kazne, što svaki roditelj treba da uradi kada je sa detetom nasamo.
Kada ne znate ko je kriv, kaznite sve
Ne smete da favorizujete jedno u odnosu na drugo svoje dete. Čak iako sumnjate ko je krivac, ako to ne znate sa sigurnošću ili ne možete da utvrdite, jedino je ispravno da kaznite oboje. Samo to će pre svega u očima vaše dece biti pravedno, a samim tim i kazna efikasna.
Doslednost!
Foto: izvor
Ako ste rekli da ćete kazniti dete, ili ste to već učinili, onda nema povlačenja "presude" na pola i odustajanja. Zapamtite da dete najbolje vaspitavate tako što mu dajete primer - model ponašanja. A ovo je samo jedan od načina da mu pokažete da postupak sa sobom povlači odgovornost, ali i da je važno biti dosledan.
Bez uvreda!
Ovo se dešava kada se reaguje impulsivno. Svom detetu ne treba da izričete uvrede, i da ih etiketirate kao da su manje vredna, jer to strahovito loše utiče na njihovo samopouzdanje. Dakle, kao što smo rekli smireno i argumentovano.
NE PROPUSTITE: Kako sve stres štetno utiče na vašu bebu - saveti za trudnice
Sigurni smo da će vam ovi saveti biti korisni!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari