Roditeljska ljubav prema deci je nemerljiva. Međutim, zajedno sa tom ljubavlju i ogromnom radošću, dolazi i čitav pregršt briga, i to čak i pre onog momenta kada vaša beba ugleda svetlost dana. I to je u principu sasvim normalna stvar - i vremenom se roditelji nauče da se nose sa svim tim visokim temperaturama, neprospavanim noćima i dečjim bolestima. Međutim, kao i u mnogim drugim situacijama, strah - onaj iracionalni, može biti naš najveći neprijatelj. Pa tako često i reakcije roditelja umeju da budu preterane, naročito ako se oslanjaju na zablude o zdravlju deteta u koje i dalje mnogi veruju. To su sve oni mitovi koji se nekako prenose sa kolena na kolena i odolevaju svim pokušajima medicine da ih pobiju.
Više na ovu temu saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Kako sve stres štetno utiče na vašu bebu - saveti za trudnice
Kada dete ima temperaturu, treba ga umotati i ušuškati
Foto: izvor
Ovo je vrlo česta zabluda, koja je sasvim kontraproduktivna kada je skidanje povišene telesne temperature u pitanju. Naime, radi se o tome da koža najbolje kontroliše temperaturu našeg tela, i da dete treba raskomotiti kada ima groznicu. U suprotnom, ako ga utoplite, temperatura će samo nastaviti da raste.
Ono što treba da radite jeste da na čelo deteta stavljate hladne obloge, da ga što više hidrirate vodom, limunadom, čajevima. Takođe treba i da provetravate prostoriju u kojoj vaša beba boravi.
Dete ne treba tuširati kada je bolesno
Mnogi misle ukoliko je dete prehlađeno ili ima grip, da ga nikako ne treba tuširati, jer se tako može samo dodatno nahladiti, i njegovo stanje se može pogoršati. Lekari kažu da da dete koje je bolesno i treba tuširati kada ima temperaturu, jer je to jedna od oprobanih metoda njenog snižavanja.
Ono o čemu naravno treba povesti računa i konsultovati se sa lekarom jeste situacija kada je u pitanju kožno oboljenje.
Dete treba što pre naviknuti na nošu
Foto: izvor
Pojedini su stava da dete treba navići na nošu i pre nego što napuni 12 meseci, odnosno da je to pravi trenutak za odvikavanje od pelena. Međutim, ukoliko primetite da to vaše dete uporno odbija, ne treba da insistirate niti da mislite da je to neki problem. Postoje deca koja se zaista naviknu na nošu i pre nego što napune prvu godinu, ali isto tako i ona koja se na nošu naviknu tek kad napune drugu godinu. I to je sasvim u redu - svako dete je individualno, i dok će kod nekih taj proces biti lak, kod drugih će biti malo teži - pre svega za roditelje.
Trudnice ne treba da jedu obojenu hranu dok doje
I naposletku još jedan mit, koji se tiče majki tj. dojenja, a sami tim i beba. Naravno da hrana koju dojilja konzumira utiče na mleko kojim doji dete, te treba da povede računa o tome da njena ishrana bude zdrava i izbalansirana. Tako na primer mnogi veruju ako majka jede obojenu hrana poput paradajza i sl, da se time povećava rizik od toga da se kod deteta razviju pojedine alergije. Međutim, medicinski je dokazano sa u tome nema nimalo istine.
NE PROPUSTITE: Grip i prehlada tokom trudnoće i da je bezbedno vakcinisati se
Da li ste i vi verovali u neku od ovih zabluda kada je zdravlje beba i dece u pitanju?
NAJPOPULARNIJI Komentari