Iako smo više puta do sada konstatovali da jedinstvena definicija uspešne ljubavne veze u kojoj smo istinski srećni zapravo ne postoji, mogli bismo reći da je to pre svega odnos ispunjen poštovanjem, tolerancijom, pažnjom koju ukazujemo jedno drugom, razumevanjem, osećajem prave ljubavi kada osećamo da nam je taj neko nezamenljiv. Nismo sigurni da li bi se u toj našoj opisnoj definiciji našla i konstatacija da je srećan onaj par koji se često svađa, iako znamo da su rasprave ponekad neizbežne. Međutim, prema pojedinim psihološkim istraživanjima, 44 % venčanih parova smatra da su svađe te koje doprinose njihovom odnosu i ljubavi.
Da li ćemo se i mi složiti sa njihovim argumentima, a u korist tezi da ko se svađa taj se voli? Detaljnije na ovu temu u nastavku!
NE PROPUSTITE: Kako da znate da ste za njega ona prava i da je spreman za sledeći korak
Prvo i osnovno, jasno je da svađa koja podrazumeva ciku i viku bez prestanka, kada ne čujemo ni svoje misli, a kamoli onog preko puta nas, koje krenu iz afekta - što i nije sporno, već to da ne dođe momenat kada se stvari stišaju, već nastavimo da se inatimo, pa sve počinje više da liči upravo na inaćenje trogodišnjeg deteta nego na svađu dvoje odraslih koji su se sukobili oko konkretne stvari, ne može nikako na pozitivan način da doprinese ljubavnoj vezi.
Sa druge strane, sasvim je normalno ne samo da se nekad ne složimo sa partnerovim izborom, već i da budemo ljuti na njega, kao i da imamo potrebu da tu ljutnju verbalno artikulišemo. Ili obrnuto. I recimo da je ovo opis situacije u kojoj između dvoje koji se zapravo vole nastaje svađa.
Dakle, da bi svađa bila konstruktivna, ona mora da ima konkretan uzrok, a potom i da se temelji na određenim argumentima sa obe strane - na kraju neki od tih argumenata treba i da pobede, kako bi čitava halabuka imala smisao, i takođe naposletku, konstruktivna svađa mora da podrazumeva spremnost za pružanjem ruke pomirenja, ili u ovom slučaju - poljupca. Kada se stvari ovako poslože, odnosno kada u jednom odnosu postoji sloboda da se stvari rasprave - one koje nam ne odgovaraju, a ne samo rasprave radi, a potom da se iz svega izvuče pouka, kako psiholozi kažu - u tom slučaju svađe i te kako mogu da doprinesu tome da se ljubavna veza dodatno učvrsti.
Da rezimiramo: I tokom svađe treba da poštujemo voljenu osobu, što znači - da, možemo da se svađamo, ali ne i da je vređamo. Potom, svađa treba da se odnosi na konkretnu stvar koja je sad aktuelna kao njen predmet, a ne da pretresava sve od kulina bana, a pogotovo ne da meša i treću stranu. I na kraju, svaka svađa treba da poentira zaključkom koji treba da unapredi odnos, i ukoliko je potrebno izvinjenje.
Foto: izvor
U tom slučaju, svađa stvarno znači ko se svađa, taj se voli. Evo još nekoliko argumenata u korist ove teze, a po mišljenju psihologa:
Svađa je znak zrelosti veze. Stalno izbegavanje konflikta, samo kako se ne bismo svađali nikako nije pametno, i znači samo da će vaš odnos u jednom momentu da pukne kao balon. Sa druge strane, ako ste spremni za argumentovanu raspravu kao što smo gore opisali, to znači da samo želite da rešite ono što vam smeta, kako bi vaš odnos prešao na sledeći nivou bliskosti.
Svađa znači da nam je stalo. Umesto da ulazite u rasprave postoji i mogućnost da samo dignete ruke. Jer sasvim je normalno da postoji stvari kod partnera - u njegovom karakteru, navikama, odnosu prema vama, koje će vam zasmetati. Sa druge strane, ako odlučite da stavite sve karte na sto, znači da vam je stalo.
Svađa je znak zdravog odnosa u vezi. Psiholozi tvrde ako se parovi nikad ne svađaju, da je to pouzdan znak da među njima nije sve u redu. Štaviše, oni svađu svrstavaju među sedam najvažnijih tačaka koje znače srećnu vezu i zdrav odnos.
NE PROPUSTITE: Pouzdani znaci da ste spremni za novu vezu posle raskida
Šta vi kažete na sve ovo?
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari