Lep i blistav osmeh, kao i zdravi zubi - što i ide jedno sa drugim , je nešto čemu svi težimo. Naravno, opšta pravila kao što su ona da moramo prati zube svako jutro i svako veče, i da treba da redovno idemo kod stomatologa na pregled, svi znamo. Ipak, postoje još neka dodatna za koja mnogi od nas i ne znaju, a koja bitno utiči na kraju na sam izgled zuba, desni, i uopšte na zdravlje čitave usne duplje. Zato će vam sigurno značiti informacije na ovu temu koje vas čekaju u nastavku.
Saznajte koji so to saveti po mišljenju stomatologa u higijeni zuba kojih je važno da se pridržavate.
NE PROPUSTITE: Maska i kupka od gline za nežnu i negovanu kožu tela
Ne treba da perete zube odmah nakon obroka
Ujutru čim ustanete treba da perete zube, i to pre prvog obroka. U načelu, ovo i pranje zuba uveče pred spavanje, kada ste završili sa hranom i pićem, je ono što nikako ne biste smeli da preskačete. Dodatno pranje zuba u toku dana u principu nije potrebno, a čak i da želite to da uradite nakon što recimo završite sa jelom, ne treba to da učinite odmah neposredno, već da sačekate barem pola sata. Razlog tome jeste taj što hrana remeti prirodu ph vrednost u našim ustima, te gleđ postaje osetljivija, a samim tim ćete je lakše oštetiti tokom pranja, naročito ako koristite tvrde četkice za zube.
Način na koji pijemo kafu i čaj
Način na koji ispijamo ova dva napitka, i te kako utiče na gleđ. Na primer, ako praktikujemo da kafu ili čaj pijemo na tanane, gutljaj po gutljaj, tako će gleđ više biti podložna oštećenjima, a zubi pojavi karijesa. Mnogo bolja opcija jeste da ih popijemo što brže možemo, i to dok su mlaki, a ne vrući.
Ne treba da perete zube dok se tuširate
Kada perete zube, treba da budete skoncentrisani na taj proces, a ne da ga obavljate tek onako usput. Dakle, zubi se peru minimum 3 minuta, detaljno, potezima od desni na dole, i sa unutrašnje i spoljašnje strane. Mnogi od nas su ipak skloni da taj proces ubrzaju, te peru zube dok su ispod tuša.
Zdravlje zuba u trudnoći
Postoji savet zašto se svim onim pripadnicama nežnijeg pola koje planiraju da u skorije vreme rade na trudnoći pre toga detaljno provere stanje svojih zuba kod stomatologa. Prvo i osnovno, kvar podrazumeva infekciju, koja može da se proširi i na desni, a potom da dospe i u krvotok, što u krajnjoj instanci može da ima uticaj i na fetus. A sve to može da u krajnjoj liniji bude povezano i sa prevremenim porođajem! Takođe, problem može nastati i sa kvalitetom zuba trudnice usled toga što beba uzima kalcijum, a ukoliko njega u isto vreme nedostaje u organizmu.
Zdravlje zuba je povezano sa memorijom
Sprovedeno je naučno istraživanje sa više od 200 volontera koji imaju više od 50 godina starosti. Zaključak do kog su istraživači došli jeste taj da oni ispitanici koji su imali probleme sa zdravljem zuba, i koji nisu imali sve svoje zube, su po pravilu imali i probleme sa pamćenjem, kao i sa naglim promenama raspoloženja.
NE PROPUSTITE: Fantastičan trik za uvek mekana i negovana stopala
U svakom slučaju, vodite računa o zdravlju zuba i pridržavajte se ovih saveta po pitanju njihove svakodnevne higijene.
Foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari