Da li ste znali zbog čega je reč mama gotovo ista, ili slična, na svim jezicima? Kažu zato što je bebe svuda isto izgovaraju. Ne znamo da li je ova tvrdnja samo mit, ili u njoj ima i istine, ali znamo da su nas neka druga saznanja o osobinama beba iznenadile. Jedna od njih je posve čudan razlog zbog kog bebe tokom noći plaču bez razloga.
A kako biste i vi saznali više toga o neobičnim istinama o bebama, nastavite sa čitanjem teksta!
NE PROPUSTITE: Grip i prehlada tokom trudnoće i da li je bezbedno vakcinisati se
Kako se razvija bebin mozak
Nakon porođaja, veličina mozga kod beba se razvija zaista brzo, pa on dostigne čak polovinu svoje regularne težine koja je karakteristična za odraslog čoveka kada beba napuni 3 meseca. Takođe, ono što je interesantno jeste da se kognitivne sposobnosti razvijaju još dok je beba u maminom stomaku, kada ona već počinje da istražuje svet oko sebe. Znamo da na primer prepoznaje majčin glas.
Zašto se ne sećamo ničeg iz našeg ranog detinjstva?
U medicini postoji termin infantilna amnezija, koja znači da je nemoguće da se setimo onih dogašaja koji su se desili u prvoj godini našeg života. Za to postoji sledeće naučno objašnjenje - kod beba se ćelije mozga umnožavaju neuporedivo brže, pa se dešava da one ćelije koje čuvaju određene sadržaje u memoriji bivaju potisnute novima.
Kako novorođenčad vidi svet oko sebe
Bebe koje su tek rođene svet oko sebe vide samo u tri boje - beloj, crnoj i sivoj. Takođe ne vide ništa što je na većoj udaljenosti od 30 cm, odnosno sve što je dalje od toga vide jako mutno. To se dešava zato što je binokuparni vid, koji nam omogućuje da primamo informacije od oba oka još uvek u razvoju.
Bebe mogu da žive u maminom telu zauvek?!
Znamo da ovo zvuči jako čudno, ali postoji objašnjenje. Radi se o specifičnoj situaciji kada bebe zauvek žive u maminom mozgu. To je utvrđeno na temelju naučnih studija sprovedenih nad ženama koje su umrle između 37 i 101 godine starosti, i od njih 54 kod 37 su pronađeni tragovi Y hromozoma, koji su tu mogli da ostanu samo kao trag od fetusa, nakon što je vršena deoba njegovih ćelija. Ova pojava se zove mikrohimerizam - kada ćelije fetusa prodru u telo majke i prave svoje kopije!
Bebe mogu da izleče mamino srce
Dokazano je da ćelije fetusa mogu da doprinesu oporavku majke nakon srčanog udara, odnosno da zaceljuju ovaj organ. Inače je interesantno da tokom trudnoće beba ima u mnogim segmentima pozitivan uticaj na majčino zdravlje, što je još uvek predmet istraživanja brojnih naučnih studija.
Zašto bebe sve stavljaju u usta?
Tokom prvih 7 meseci života, bebe ne mogu da istražuju svet oko sebe pomoću dodira, jer njihova morotika nije razvijena u smeru da prstima mogu da obuhvate rub objekata. Zato kao alternativu koriste svoja usta i jezik, pa sve guraju u usta. s
Zašto bebe plaču noću bez razloga?
I dođosmo do ovog poslednjeg pitanja, koje je za sve novopečene roditelje prava muka - kada beba ume satima da plače, a nije gladna, i preesvukli ste joj pelene, nisu grčevi, i ne rastu joj zubi. Na tu temu postoji jedna jako zanimljiva naučna teroija, koju uzimamo sa rezervom - bebe zapravo tako hoće da spreče svoje roditelje da prave drugu bebu! A to je navodno nasleđe evolucije - kada svako novorođenče ima više šansi da preživi ako majka ne dobije i drugo novorođenče. Zatupnik ovog stava je inače naučnik po imenu David Haig.
NE PROPUSTITE: Nauka dokazala da je trudnoća zarazna - šta to znači?
Da li su i vas iznenadile neke od ovih neobičnih istina? Nas definitivno da!
Foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari