Kada je odabir šampona u pitanju, ono čime se uglavnom vodimo jeste za koji tip kose je određeni šampon namenjen - da li za normalnu kosu, suvu, oštećenu sa ispucalim krajevima, farbanu, kosu koja se brzo masti. Dalje, faktori koji takođe utiču na to to koju ćemo bočicu izabrati jeste i dizajn tj. pakovanje šampona, njegova praktičnost, kao i naravno koliko je finansijski pristupačan. Ipak, ono što bi trebalo da bude ključno jeste svakako njegov sastav. Dalje, ono o čemu se u poslednje vreme često govori kada su beauty teme i preporuke u pitanu, jeste štetnost sulfata u ovoj vrsti kozmetičkih preparata.
Koliko zapravo znate o tome šta su suflati i da li su šamponi bez sulfata zaista bolji izbor za negu kose, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: 3 fantastična načina da posvetlite kosu bez blanša
Ukoliko govorimo o hemijskom sastavu ovih jedinjena, zapravo se radi o molekulima koji privlače vodu i ulje. Ukoliko bi trebalo da opišemo njihovu strukturu, rekli bismo da se radi o spoju sumpora, kiseonika, i najčešće, kada se radi o beauty industriji, palminog ulja. A kada bi trebalo da izdvojimo njihovu glavnu karakteristiku, to je uklanjanje prljavštine i masnoća sa kose odnosno kože temena.
Takođe, za sulfate je karakteristično da jako pene. Interesantno je da je naš subjektivni osećaj takav da mislimo da što šampon više peni, to će naša kosa biti čistija.
Da li je zaista tako? Ono što je bitno napomenuti jeste da, osim pomenute masnoće i prljavštine, sulfati sa naše kože i kose uklanjaju i prirodna ulja i proteine, koji su važni, i predstavljaju svojevrsnu barijeru za strukturu dlake od negativnih spoljnih faktora. A kao kontraefekat može doći i do prekomernog lučenja sebuma, tj. mašćenja kose.
Još jedan važan momenat - smatra se da sulfati o šamponima negativno utiču i na farbanu kosu - pojačavaju ispiranje boje i čine da kosa gubi svoj sjaj.
Foto: websoothe.com
Kada su šamponi bez sulfata u pitanju, profesionalni frizeri smatraju da su oni mnogo bolji izbor. Njih možemo okarakterisati kao prirodnu negu, koja se temelji na blagim sastojcima koji nisu agresivni po strukturu vlasišta. Posebno se preporučuju onima koji ima slabu dlaku, kosu koja je dugo tretirana farbom, oštećena, ili onima koji su skloni alergijskim reakcijama. Takođe pomenimo i da to što šamponi bez sulfata ne pene nikako ne znači da ne operu kosu na adekvatan način.
NE PROPUSTITE: Flamingosi u kosi - novi trend u farbanju
Verujemo da su vam ove informacije bile od koristi, i da su razjasnile barem neke nedoumice koje ste imali u pogledu sastava šampona koji koristite.
Naslovna foto: hempmedspx.com
NAJPOPULARNIJI Komentari