Većini nas su letnje vrućine bez klime u stanu, radnom prostoru i sl. nezamislive. Ipak, često zanemarimo da taj uređaj zahteva redovno održavanje, pre svega zbog higijenskih i zdravstvenih razloga. S obzirom na to da klima ima direktan uticaj na vazduh u prostoriji koji udišemo, nikako ne bi trebalo da zanemarimo njeno čišćenje. Naime, klima raspršuje aerosoli, koji mogu da sadrže razne bakterije, gljivice i mikroorganizme, koji ne samo da su zagađivači, već mogu prouzrokovati niz tegoba. Pri tom ne mislimo samo na probleme sa respiratornim putevima, alergije, prehlade, glavobolje i sl, već i potencijalno ozbiljnija stanja - opšte je poznato da klima koja nije ispravna (očišćena) može da bude uzročnik koksaki virusa koji napada srčani mišić.
U svakom slučaju, mislimo da bi trebalo da nastavite sa čitanjem teksta, gde će detaljnije biti reči o tome kako da očistite klima uređaj.
NE PROPUSTITE: Kako da vam cveće ne uvene - top saveti
Opšta je preporuka da se klima kompletno prekontroliše i očisti krajem proleća, pre nego što krene sa letnjom upotrebom (kada izduvava hladan vazduh bakterije mnogo lakše opstaju). Za to je najbolje angažovati majstore iz ovlašćenih servisa, koji jedini mogu da provere kakvo je stanje gasa, ventilatora, kompresora.
Ipak, za sva ostala manja čišćenja možete biti i sami svoj majstor, uz adekvatna uputstva, kada bi trebalo klimu da očistite barem jednom mesečno, ili pak dvaput - ukoliko je dosta koristite.
Ono što je važno jeste da prilikom čišćenja uređaj isključite iz struje. Podignite poklopac kako biste imali pristup filterima koje treba da izvadite - izgledaju poput mrežica.
Foto: aconaire.com.co
Filtere perete toplom vodom i običnim deterdžentom, a potom ih možete tretirati nekim sredstvom za dezinfekciju. Postoje specijalni sprejevi koji se mogu kupiti, a koji su protiv bakterija i drugih mikroorganizama. Njime možete naprskati i unutrašnjost klima uređaja, ostaviti da deluje, pa obrisati krpom. Prethodno bi trebalo da usisate tu površinu, zbog nakupljene prašine.
Možete da proverite i spoljno crevo - nekad se presavije pa nakupljena voda ne može da otiče.
U svakom slučaju, sa klimom oprezno, te osim ovog redovnog čišćenja vodite računa da razlika u spoljašnjoj i unutrašnjoj temperaturi ne bude veća od 8 stepeni, kao i da nikad niste izloženi direktno vazduhu iz klime.
NE PROPUSTITE: Biljke koje prečišćavaju vazduh - idealne za stan ili kancelariju
Verujemo da su vam ovi saveti i te kako od koristi, pogotovo sada kada se živa u termometru sve više penje i leto postaje sve toplije.
Možete vi to same!
Naslovna foto: http://petrolepage.com
NAJPOPULARNIJI Komentari