Nasuprot ranijim uverenjima da se sa određenom inteligencijom, odnosno njenim koeficijentom rađamo, te da je ona predoređena, kao i da malo zavisi od spoljnih faktora, brojna naučna istraživanja u poslednje vreme taj odnos definišu kao 50:50. Na razvoj inteligencije uticaće sredina, način na koji provodimo vreme, navike koje stičemo ili ne stičemo, što u prevodu znači da je udeo roditeljskog odgoja u svemu ovome ogroman. Naravno, da ne bude zabune, postoje različite inteligencije - emocionalna, socijalna, prirodno-matematička, jezička itd, ali sve u svemu način na koji se sposobnost mišljenja i zaključivanja kod deteta razvija definitivno zavisi i od toga kako se roditelji u vaspitanju prema tom detetu postave.
Stoga nastavite sa čitanjem, i otkrijte kako možete da utičete na razvoj inteligencije kod svog deteta.
NE PROPUSTITE: 10 najlepših imena za dečake i šta ona znače
Pričajte im od prvog dana
Foto: tesco-baby.com
Od ogromnog je značaja da uvek i svakog dana razgovarate sa svojim detetom. Čak i dok je beba i kada ne razume ništa, vi mu pričajte, jer tako podstičete kod bebe kognitivne sposobnosti, jer iako ne razume reči, nauči da tumači kontekst u kom te reči od vas dolaze.
Naravno, kasnije kad poraste, ne prestajte da mu postavljate pitanja i dozvolite svom detetu da samo dođe do odgovora. Naravno, sve ovo znači da stalno treba da budete uključeni i da se bavite njim.
Naučite ih da se vrednuje rezultat, a ne samo akcija
Ovo je veoma važna lekcija. Prirodno je da roditelj ohrabruje i hvali svoje dete. Međutim, mora da postoji granica - ukoliko ga naučite da stalno dobija pohvale i priznanja da je najbolji u svemu, vaše dete će kasnije u životu teško prihvatati neuspehe i raočaranja, i misliće da mu po prirodi stvari za sve što uradi sledi aplauz.
Dakle, da - hvalite njegov trdu, ali kao naučite da je važan i rezultat, plus ga podstičite na putu ka njemu.
Knjige kao prvi izbor
Foto: typeachecklist.com
Živimo u digitalnoj eri kada knjige polako ali sigurno postaju prošlost. Osim toga, ono što je još gore jeste da deca skoro uopšte ne čitaju, već vreme provode na internetu, igraju igrice itd, što je pogubno za njihov razvoj. Ne samo čitanjem, već i gledanjem slikovnica u ranijem uzrastu kod deteta, podstiču se mašta, kreativno mišljenje, obogaćuje se rečnik, i ostvaruje se direktan uticaj na razvoj jezičko-lingvističke inteligencije!
Zato nikako nemojte svom detetu uskratiti pravo na knjige!
Imajte očekivanja
Veoma je važno da svoje detete motivišete da se trudi. Pokažite mu da vam je stalo da ostvaruje dobre rezultate, bez obzira o kom uzrastu se radi - da li to znači da će sastaviti slagalicu ili da će dobiti dobru osenu u školi.
Naravno, ne treba da idate u krajnost i da kod svog deteta razvijate strah da npr. uvek mora dobiti peticu. Sve što je potrebno jeste da ga naučite da se trud uvek ispati.
Fizička aktivnost
Naučno je dokazano da fizička aktivnost direktno utice na razvoj inteligencije - bistri naš um, podstiče nas na mišljenje i zaključivanje. Zato zapamtite da vaše dete mora da boravi napolju, da trči, da se igra, ili pak možete da ga upišete na neki sport.
Ono što je najgora opcija jeste da po ceo dan sedi pred računarrom.
Podstičite radoznalost
Foto: omaha.com
I naposletku, znamo da ste umorni, zauzeti, da ne znate gde biste pre i da vam samo treba malo mira, tišine i vremena za sebe, ali važno je da ne ućutkujete svoje dete i da imate odgovor na svako njegovo pitanje.
Radoznalost je ključ saznanja i glavna odlika inteligentne dece!
NE PROPUSTITE: 12 najlepših imena za devojčice i šta ona znače
Sigurni smo da nećete potceniti značaj ovih saveta, i da ćete dati sve od sebe po ovom pitanju.
Naslovna foto: feedfad.com
NAJPOPULARNIJI Komentari