Bez obzira da li se ubrajate među one domaćice kojima para krene na uši pre nego na pegli čim pomisle da ih čeka gomila neispeglanog veša ili vam peglanje pak i nije toliko mrsko, pegla je svakako uređaj koji je u domu neophodan. Naravno, to koliko ćete dobro uspeti da ispeglate pojedine komade garderobe, kao i koliko ćete vremena pritom utrošiti ne zavisi samo od vaše umešnosti i spretnosti, već i od kvaliteta samog uređaja. Stoga, kako biste bili sigurni da ste zadovoljili one osnovne kriterijume kada je odabir ovog aparata u pitanju, nastavite sa čitanjem našeg teksta.
Otrkivamo kako da odaberete peglu - vrste i tehničke karakteristike ovog uređaja.
NE PROPUSTITE: Čudotvorna biljka za detoksikaciju vazduha u vašem domu
Prvi i osnovni kriterijum kojim treba da se vodite pri odabiru pegle jeste koliko često uopšte peglate, jer ukoliko je to vrlo retko, onda baš i nema potrebe da kupujete neki od skupljih i profesionalnijih uređaja ovog tipa, koji npr. sadrže parnu komoru. Umesto toga - dovoljno je da odaberete neku od jednostavnijih pegli, bez posebnih dodataka.
Međutim, ako imate veću porodicu sa decom, kojoj je prosto nemoguće napeglati dovoljno garderobe, onda već kupovinu pegle treba da shvatite kao ozbiljnu investiciju.
Šta karakteriše pegle na paru?
Kao što ste sigurni i sami iskusili u praksi, para znatno olakšava peglanje. Naime, radi se o tome da para otvara tkaninu, što znači da se nabori, a naročito oni jako zgužvani delovi garderobe, lakše peglaju, jer tkanina prestaje da bude kruta i sve više omekšava.
Ono što je posebno zgodno jeste to da vam moderne pegle na paru omogućavaju doziranje, tj. koliko pare je potrebno da se ispusti u odnosu na vrstu tkanine koju peglate.
Efikasnost pegle na paru je u direktnoj vezi sa tim koliko toplote ovaj uređaj može da generiše, što je opet usko povezano sa tim koliko uređaj im snage. Što ima više snage, to se generiše više toplote, pa je samim tim i pegla efikasnija. Ta snaga se može kretati od 700-800 W kod putnih pegli, pa sve do 3000 W.
Principi ispuštanja pare
Foto: istockphoto.com
Pri kupovini pegle, posebno treba da obratite pažnju na ovu stavku, a u skladu sa vašim potrebama. U tome će vam pomoći sledeća klasifikacija.
Vertikalno ispuštanje pare: Primenjuje se kod onih predmeta koji se vešaju, poput odela, haljina, zavesa, kao i kod onih tkanina koje su posebno osetljive na peglanje. U ovom slučaju, pegla se uvek drži par centimetara od odevnog predmeta kako tkanina ne bi izgorela.
Naglo ispuštanje pare: Radi se o posebnim dodacima, koji su korisni ukoliko imate poteškoće sa peglanjem teških nabora, ili pak pravljenjem oštrih nabora - kao kod pantalona na crtu.
Neprekidno ispuštanje pare: Ova opcija uopšte celo peglanje čini lakšim, jer doziranim ispuštanjem pare tkanina sve vreme omekšava.
Pegle sa parnom komorom
Ovaj tip uređaja su zapravo unapređene pegle na paru, koje se često koriste za profesionalnu upotrebu, ali nije na odmet imati ih i u domaćinstvu, ukoliko za tim postoji potreba. One imaju pričvršćenu komoru sa vodom koja obezbeđuje svu paru, i idelane su za one koji redovno peglaju gomilu veša, jer skraćuju vreme peglanja, i dovoljno su jake da se mogu peglati obe strane tkanine istovremeno. Jednostavno, ovde se radi o profesionalnoj tehologiji koja garantuje veću efikasnost prilikom svakog peglanja.
Takođe, pojedine pegle imaju i dodatke poput sredstva za razbijanje kamenca, zaštitne ploče za peglanje tamnih tkanina itd. Što se vode koje se sipa u pegle tiče, iako većina praktikuje koršićenje destilovane, moderna generacija pegli zapravo ima ugrađen sistem za uklanjanje kamenca, pa se može koristiti i voda sa česme.
NE PROPUSTITE: Fantastični načini upotrebe limunove kore- top trikovi
Verujemo da će vam ove informacije o karakteristikama pegli na paru svakako biti od koristi.
Naslovna foto: nasilkolay.com
NAJPOPULARNIJI Komentari