Ubrzan način života i sve manje pažnje koju posvećujemo zdravoj ishrani s vremenom uzrokuju mnogobrojne negativne posledice. Da biste sprečili pojavu gojaznosti i, još bitnije, razvoj različitih bolesti koje su direktna posledica nezdravog stila života jako je bitno da povedete račna o nekim svakodnevnim navikama, pre svih u ishrani.
Odvojite malo vremena i pročitajte 3 korisna saveta za zdravu ishranu.
1. Kontrolišite svoj insulin!
Glavni faktor koji utiče na telesnu težinu jeste (ne)kontrolisan nivo insulina.
Insulin je hormon koji se luči iz pankreasa i koji je zadužen za uklanjanje povećanog nivoa šećera iz krvi. Proizvodi ga pankreas kao odgovor na porast nivoa glukoze u krvi (što se dešava kada konzumirate ugljene hidrate i neke amino kiseline). Ukoliko su glikogenski nivoi u mišićima i jetri prazni, insulin će šećer iz krvi transportovati do tih depoa. Međutim, ukoliko nisu, insulin će te iste šećere deponovati u masti.
Hrana koja najvise izaziva povećano lučenje insulina:
- Prosti šećeri,
- Svi proizvodi od prerađenih žitarica, belo brašno…
- Žitarice generalno (bez obzira da li su od celog zrna ili su prerađene),
- Generalno većina obrađene hrane.
2. Jedite vlaknasto povrće
Ukoliko vam je cilj zdrava i izbalansirana ishrana onda je vlaknasto povrće hrana koju morate da uvrstite u svoj jelovnik.
Osim što pospešuje varenje i stvara duži osećaj sitosti, vlaknasto povrće poseduje takozvane negativne kalorije.
U zavisnosti od pola, težine i nivoa fizičke aktivnosti telu je potrebno 150-250 kalorija za varenje hrane (povrća), stoga ukoliko unesete hranu (povrće) čija energetska vrednost iznosi 100 kalorija sagorećete više kalorija nego što ste uneli.
Ovo je odlična vest za one koji žele da izgube višak telesne mase!
3. Povećajte unos proteina
Proteini su glavna gradivna materija u ljudskom organizmu, direktno odgovorna za izgradnju čiste mišićne mase.
Sa većom mišićnom masom, veći je bazalni metabolizam naših mišića što znači da je našem telu potrebna veća količina hrane da bi održala postojeću kolilčinu mišićne mase.
Praktično moguće je unositi veću količinu hrane, a ne dobijati suvišne masnoće !
Pored toga, pošto su mišići veliki potrošači energije, za vreme fizičke aktivnosti veći mišići će trošiti veću količinu kalorija od manjih mišića.
To znači da će pri istoj fizičkoj aktivnosti osoba sa većom mišićnom masom gubiti više kalorija od osobe sa manjom mišićnom masom. Praktično ukoliko izgradite više mišića, brže ćete mršaviti i teže ćete se gojiti. Tako da je to dvostuki dobitak!
Ukoliko vas zanimaju odgovori na još neka pitanja vezana za zdravlje, ishranu i uopšteno zdrav život, posetite sajt:
Ili Facebook stranicu:
NAJPOPULARNIJI Komentari