Nega kože lica, kako bi bila adekvatna i učinkovita, mora biti usklađena sa njenim karakteristikama, odnosno sa određenim tipom kože. Uzrok suvoj koži lica je nedovoljno lučenje sebuma - spoj lipida koje produkuju lojne žlezde u dermisu, a za ova tip kože su specifične sledeće karakteristike - slabo vidljive pore, smanjena elastičnost, česti crveni tragovi, vidljivije i dublje bore, kao i gruba površina kože. Faktori, kao i vaše navike koje mogu imati bitan uticaj na pojavu suve kože su genetika, preterano izlaganje vetru, hladnom vremenu, UV zračenju, duge kupke sa vrućom vodom, parno grejanje, konzumiranje određenih lekova itd. Osnovno stanje suve kože lica jeste dehidriranost, te je osobama koje imaju ovaj tip kože potrebna posebna i konstantna nega, i to ona koja hidrira i koži obezbeđuje dovoljno vlage.
U nastavku pročitajte detaljno o nezi suve kože lica.
NE PROPUSTITE: Pravilna nega - odaberite esencijalno ulje prema tipu svoje kože
Nega ovog tipa kože mora da bude temeljna i detaljna, te ćemo je stoga podeliti na tri dela: deo koji se odnosi na održavanje vlažnosti kože, potom deo o zaštiti kože, i naposletku briga o spoljnim faktorima koji prouzrokuju prekomerno isušivanje kože.
Održavanje vlažnosti kože
1. Prvo i osnovno, treba voditi računa o balansu prirodnih ulja koje telo samo proizvodi, i koja služe kao prirodna zaštita kože od isušivanja. Niz svakodnevnih rutina, čega najčešće nismo svesni, dovode upravo da narušavanja tog prirodnog balansa, puput u prvom redu kupki i tretiranja kože određenim sredstvima tokom tuširanja. Ukoliko imate suvu kožu, ne smete praktikovati vruće kupke niti koristiti jake sapune koji sa kože, osim prljavštine, uklanjaju i prirodna ulja. Dakle, neka voda bude što je moguće hladnija i koristite ona sredstva za tuširanje koja su hidrantna i na kojima piše da su predviđena za osetljivu kožu. Takođe, pokušajte da se ograničite na jedno kupanje dnevno, i neka ono ne traje duže od 10-15 minuta.
2. Verovatno ste čuli da se za suvu kožu predlažu pilinzi kako bi se uklonile mrtve ćelije i kako bi se koža bolje hidrirala. To jeste tačno, ali ipak morate biti oprezni i nežni - ne bi trebalo da primenjujete pilinge češće od 1-2 nedeljno i nikako ne smete koristiti grube sunđere koji mogu iritirati osetljivu kožu, već isključivo nešto poput mekanog peškirića za umivanje.
Foto: girlsallaround.com
3. Budite pažljivi i prilikom sušenja odnosno brisanja svog lica - ne treba to da činite grubim peškirima, koji će osim vode ukloniti i prirodna ulja sa kože, što prouzrokuje dalji proces dehidratacije i isušivanja. Možda je najbolje da se vaša koža nakon umivanja ili tuširanja prirodno osuši.
4. Naposletku, treba da naneste kremu odnosno losion koji suvoj koži obezbeđuje preko potrebnu vlažnost. Naime, kreme koje sadrže lanolin su svakako preporučljive, osim za kožu lica sa kojom morate biti pažljiviji i birati proizvode bez dodatnih ulja kako biste izbegli moguće začepljene pora i ostale upalne procese.
Foto: mybeautynaturally.com
Zaštita suve kože
1. Prvo da se nadovežemo na prethodni odeljak - redovna hidratacija kože je ujedno i njena osnovna zaštita, tako da vaša rutina nege kože koja podrazumeva održavanje njene vlažnosti mora da bude svakodnevna.
2. Zaštitite svoju kožu od hladnoće, koja izvlači vlažnost iz nje, čineći je suvom i sklonom perutanju i iritacijama. Ovaj problem je, naravno, najizraženiji tokom zimskih meseci.
Foto: kimberlymassage.com.au
3. Potom, potrebno je da kožu štitite i od sunca odnosno od štetnog UV zračenja. Suva koža koja je izložena sunčevim zracima bez ikakve zaštite podleže raznim iritacijama, a da ne govorimo o riziku od opekotina i raka kože u budućnosti.
4. Suvu kožu ćete najbolje zaštititi ako koristite blag sapun, ako i druga kozmetička sredstva za kupanje. U suprotnom, sintetički sastojci koje pojedini sapuni sadrže mogu iziritirati kožu, prouzrokovati crvenilo, perutanje i dehidrataciju.
5. Preporučljivo je i da koristite osveživače vazduha u svom domu - suv vazduh ima isti negativan uticaj kao i hladnoća na suvu kožu.
NE PROPUSTITE: Osnove i mali trikovi za negu tela i kože koje morate da znate
Briga o spoljnim faktorima
1. Pijte što više vode - ovo je definitivno alfa i omega za celokupno zdravlje našeg organizma, pa samim tim i za mladalački izgled i elastičnost same kože, naročito ukoliko imate suvu kožu. Preporučena minimalna doza je 8 čaša vode dnevno.
Foto: watermakesbeauty.com
2. Vodite računa o ishrani, odnosno trudite se da se vaša ishrana bazira na namirnicama koje su bogate vitaminima A i E, kao i omega 3 masnim kselinama, što veoma pogoduje suvoj koži. Bogati izvori ovih nutritijenata su na primer losos, sardine, bademi, maslinovo ulje, kelj, šargarepa. Ukoliko je potrebno, možete dodate i suplemente vašoj ishrani.
3. Dokazano je i da gojaznost može prouzrokovati probleme sa suvom kožom, kao i određena medicinska stanja poput dijabetesa, pa treba delovati preventivno kako bi se ovi problemi izbegli.
4. Takođe, sa suvom kožom su često povezana i neka druga stanja kože, poput psorijaze i ekcema, koja definitivno zahtevaju posebnu negu i tretman, i u tom slučaju je neophodno da se konsultujete sa dermatologom.
Sve su ovo načini i koraci koje treba da sledite u svojoj svakodnevnoj rutini nege kako biste što više doprineli da, iako imate suvu kožu, izbegnete njena problematična stanja ili ih pak svedete na minimum.
Naslovna foto: calisia.net
NAJPOPULARNIJI Komentari