Svi želimo besprekornu frizuru, ali isto tako u toj želji zaboravljamo ono što je suštinski važno, a to je zdravlje naše kose. Razni preparati koje koristimo ili jednostavno neadekvatna nega, mogu se negativno odraziti na izgled i kvalitet same dlake. Pre svega, za pravilan tretman je potrebno da znamo koji je naš tip kose. Ukoliko niste sigurni, nemojte eksperimentisati. Umesto toga, posavetujte se sa vašim stilistom ili frizerom. A u međuvremenu saznajte šta nikako ne smete da radite kada je nega kose u pitanju.
Detalji slede u nastavku.
NE PROPUSTITE: Zbogom ispucalim krajevima bez gubljenja na dužini - top tehnika šišanja
Češljanje mokre kose
Češalj i mokre vlasi ne bi smele nikad da se mešaju. Kada su nakvašene vodom, vlasi su i do dva puta podložnije pucanju usled povećane elastičnosti. Stoga je jako bitno da budemo nežni i pažljivi prema mokroj kosi, a možda je najbolje prvo je dobro prosušiti pa tek onda prionuti na češljanje.
Spavanje na pamučnim presvlakama jastuka
Izgleda da predlog posteljine sa svilenim presvlakama nije samo jeftin marketinški trik. Spavanje na pamučnim presvlakama jastuka zapravo čini našu kosu krhkom, lako lomljivom i nedovoljno jakom. Takođe oduzima i prirodnu mekoću i elastičnost. U isto vreme je čini i deidriranom, što doprinosi gubirku sjaja i pojavi nepopularnog "metla" izgleda.
Previše toplote smeta vašoj kosi
Postoji idealna temperatura koja godi vašoj kosi, a sve preko toga je bukvalno spaljuje. Zato treba biti dodatno oprezan kada se upotrebljavaju razne sprave koje zagrevaju kosu. Svi aparati, uključujući i vaš fen, koji koriste zagrejani vazduh do neke optimalne mere su preporučljivi za korišćenje, ali sve preko toga nije zdravo za vlasi vaše kose.
Savet je da što više prakrikujete da je sušite prirodnim putem, i prirodni izgled - bez pegle, figra i sl.
Koliko često se šišate
Svi se slažemo da je šišanje apsolutno neophodno kako bismo uvek imali zdrave krajeve i sprečili njihovo pucanje. Ipak, iako je genralna preporuka da se šišate na svakih 6 nedelja, svaka kosa je priča za sebe. Najbolje je da se oko ove stavke konsultujete sa svojim frizerom.
Pranje vrelom vodom
Kod pranja kose vrelom vodom, može doći do pucanja i oštećenja vlasi. Vlasi kose isto tako mogu pregoreti ili se pokidati ukoliko je voda kojom ispirate kosu pretopla.
U isto vreme prevruća voda može odstraniti previše uja sa kože glave, što opet može dovesti do njegovog prekomernog lučenja, što oštećuje sam koren kose.
Prečesto vezivanje kose u punđu i rep
Punđe su doličan izbor kada nas mrzi da se bavimo svojom kosom ili kada nemamo neko drugo rešenje, ali ukoliko previše često vežemo našu kosu u rep, možemo oštetiti koren kose.
To je iz razloga što konstantno zatežemo i povlačimo kosu, gde ona u jednom momentu pređe tačku pucanja.
Sušenje kose peškirom
Slično kao i kod problema sa jastukom, metoda sakupljanja kose u peškir nakon pranja može dovesti do pucanja vlasi kose. Umesto toga stručnjaci preporučuju da umotate kosu u staru majicu, koju možete koristiti za ovu svrhu.
Preterivanje sa šamponom za suvo pranje
Tačno je da suvi šampon može produžiti dan dva perfektnog feniranja, kao i da može osvežiti vašu kosu i uštedeti vam sate stilizovanja frizure, ali u isto vreme ima i svoje neželjene efekte ukoliko se koristi prekomerno.
Naime, preterano korišćenje može prouzrokovati neke ozbiljnije probleme sa korenom kose, kao i gubitak kose. Čestice koje ostaju na koži glave mogu blokirati pore, a samim tim i onemogućiti rast folikula kose, dovodeći do isušivanja i gubitka vlasi.
Zato koristite suvi šampon isključivo umereno i kada vam je on zaista neophodan.
NE PROPUSTITE: Prirodna maska od kvasca - za spas suve i oštećene kose
Možete vi to same!
Foto izvor: popsugar.com
Naslovna foto: lorealparisusa.com
NAJPOPULARNIJI Komentari