Uvek se trudimo da svoj dom održavamo čistim i urednim. Sezona je velikog prolećnog spremanja, pa sve izmičemo, pomeramo i zavlačimo se. Kada bi neko spomenuo najprljavije predmete u domaćinstvu, verovatno biste prvo pomislili na kantu za otpatke, stare cipele ili unutrašnjost usisivača. Međutim, pravi kolekcionari bakterija su predmeti koje svakodnevno koristimo i nesvesno se izlažemo svoj toj prljavštini. O kojim predmetima je reč, saznajte u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: Kako da očistite bubanj veš mašine za svega par minuta
1. Mobilni telefon
Da, vaš ljubimac, mobilni telefon - pravi je rasadnik bakterija! Ako se stresete na pomisao da smo svi nekada koristili istu slušalicu u javnoj govornici, zapamtite da je vaš mobilni telefon jedan od najprljavijih predmeta koje posedujete. Istraživanja pokazuju da je čak 92% telefona prekriveno bakterijama, pa po prljavštini prednjače ispred klozetske daske. S obzirom na to da telefon stalno proveravamo, ekran ostaje topao, pa je pravo leglo bakterija. Te bakterije se vrlo lako prenose na naše ruke, lice, usta i oči. Ako ste nakon ovih informacija poželeli da bacite svoj mobilni telefon, ipak ga zadržite i dezinfikujte alkoholom.
2. Tastatura vašeg računara
Slično kao telefon, i tastaturu svakodnevno koristimo, pa na nju prenosimo i sa nje raznosimo bacile. Rešenje je da i tastaturu svakodnevno prebrišete maramicom koju prethodno navlažite alkoholom.
3. Jastuci
Verovali ili ne, jastuci su veoma prljavi. Na jastucima se nalaze gomile mrtve kože koja se isperutala, bakterije i grinje. Zato, s vremena na vreme, kada perete svu postaljinu - operite i jastuke.
4. Kuhinjske daske za sečenje
Kuhinjske daske za sečenje koristimo gotovo svakodnevno. Na njima se često nađu sveže namirnice, poput svežeg mesa. Vodite računa da sveže mesto, pogotovo pileće, obiluje gomilom bakterija. Većine tih bakterija se rešimo prilikom termičke obrade, ali naša daska ostaje pravo leglo za razmnožavanje bakterija.
5. Čist veš
Ima li lepšeg mirisa od sveže opranog veša. Čist veš, nažalost, uopšte nije čist. Glavni krivac je veš mašina, odnosno bubanj, koji je konstantno vlažan. Vlažne podloge su idealna mesta za razmnožavanje bakterija. Većina modernih veš mašina ima poseban program za čišćenje bubnja. Možete koristiti i izbeljivač ili sirće. Najmanje što možete da učinite je da vrata veš mašine ne zatvarate čim izvadite opran veš. Otvorena vrata omogućiće protok vazduha, pa će se osušiti i bubanj.
6. Čaša za četkice za zube
Vrlo je praktično držati sve četkice na istom mestu - u čaši. Ipak, imajte na umu da četkice koristimo svakodnevno, a zatim ih mokre vraćamo u čašu. Dno čaše postaje vlažno i toplo i zapravo nikada nema vremena da se osuši. Zato, oprez! S vremena na vreme menjajte čašu ili četkice za zube odložite na drgačiji način.
NE PROPUSTITE: Istine o ljudskoj prirodi koje će vas iznenaditi
Nemojte se previše brinuti. Naše telo je prava mašina za prilagođavanje. Na većinu bakterija organizam se adaptira, tako da nam ne stvaraju ogromne probleme. Ipak, vodite računa da neki predmeti koji vas okružuju, predstavljaju veću opasnost nego što ste mogli da zamislite. Sledeći put kada zavaljeni u omiljeni jastuk, budete čačkali telefon i prali zube, setite se da odvojite jedno poslepodne za čišćenje svih predmeta o kojima je bilo reči.
NAJPOPULARNIJI Komentari