Trudnoća i porođaj donose puno fizičkih i psiholoških promena u telu novopečene majke, ali ispostavilo se da i muškarci mogu da dožive širok spektar telesnih i mentalnih promena kada postanu očevi. Hormonski i emocionalni tobogan, snažna naklonost prema novoj bebi, anksioznost i depresija, pa čak i simptomi trudnoće - možda zvuči neverovatno, ali ovo je ono što mnogi muškarci prolaze kada dobiju dete. Kako se oni zaista osećaju, i šta im se sve menja nakon dolaska deteta, naučnici su uspeli da objasne.
U nastavku, saznajte na koji način se muškarci menjaju kada postanu očevi!
NE PROPUSTITE: Zašto sve više žena bira porođaj kod kuće?
Visok nivo testosterona odgovoran je za osobine ponašanja poput agresije, takmičenja i privlačenja novih partnera. Ali kada muškarac postane otac, čini se da se njegov nivo testosterona smanjuje, što sugeriše da bi sada sva čovekova pažnja trebalo da bude usmerena ka porodici, a ne ka okolnim faktorima.
Izgleda da su s vremenom muška tela naučila kako da smanje nivo testosterona kako bi promenila prioritete muškaraca i pretvorila ih u posvećene očeve.
Tako kaže nauka, a kakva su vaša iskustva?
Oksitocin i dopamin su dve hemikalije koje su odgovorne za vezu između roditelja i deteta. Dok nivoi testosterona opadaju, pozitivni efekti oksitocina i dopamina rastu, čineći novog oca da više uživa u igranju i maženju sa svojom bebom.
Svi znamo kako izgleda postporođajna depresija kod žena, ali ovakav vid depresije se javlja i kod novopečenih tata. Mladi očevi mogu da postanu skloni depresiji, jer je na njima odgovornost sa kojom se suočavaju po prvi put i imaju mnogo više obaveza nego ranije. Ovaj period predstavlja mentalno iskušenje za očeve, a krivci su hormoni koji utiču na promene u ponašanju.
Naučnici su proučavali moždanu aktivnost grupe novih očeva, a ispostavilo se da su tokom prva 4 meseca nakon porođaja njihov mozak pokazao neke primetne promene u sivoj materiji. Ove promene pomažu novim tatama da razviju svoje roditeljske veštine i stvore čvrstu vezu sa svojom novorođenčadi. Ove rane interakcije oca i bebe grade snažnu osnovu za budući odnos roditelja i deteta i igraju veliku ulogu u kognitivnom i socijalnom razvoju dece.
Konkretno, mozak novopečenog oca može pokazati više aktivnosti u oblastima odgovornim za planiranje, rešavanje problema i otkrivanje rizika, drugim rečima, to su područja koja pomažu ocu da njihova beba bude sigurna i zdrava.
Neverovatna je i činjenica da očevi doživljavaju promene u svom telu nakon rođenja deteta. I njima može da se promeni apetit i da imaju mučnine i bolove u leđima. Iako ovo stanje nije priznato kao priznato zdravtsveno stanje, simptomi mogu da budu uobičajeni za očeve.
Takođe, može se javiti i anksioznost i visok nivo stresa. Skroz je u redu potražiti pomoć, ukoliko ovi simptomi ne prestanu. Muškarci koji su tek postali očevi mogu iskusiti ogroman fizički i emocionalni stres, ali imaju tendenciju da fokus pažnje preusmere na svoje ženske partnere.
NE PROPUSTITE: Najlepše zajedničke tetovaže za mame i ćerke
Na kraju, važno je samo da partneri brinu jedno o drugom i da prolaze kroz sve ove stvari zajedno. Kada su dobro i kada su zadovoljni, biće najbolji roditelji svom detetu.
NAJPOPULARNIJI Komentari