Odavno smo naučili da hiljadu zašto uvek ima hiljadu zato. Međutim, to "zato" nam nije baš uvek poznato. I to je očekivano, jer ne možemo svi biti informisani na svaku temu. Naravno, ono što posebno okupira našu radoznalost jesu pitanja tipa - Zašto svitac svetli u mraku, zašto zalasci sunca imaju zlatno i crvenu boju, ali i neka banalnija tipa - zašto je zevanje zarazno? Možda vam ova kombinacija pitanja deluje pomalo neobično i možda se vi nikad niste ni zapitali na neku od ovih tema, ali smo sigurni da bi vam ipak bilo interesantno da čujete odgovor.
Svi detalji vas čekaju u nastavku!
NE PROPUSTITE: 6 svakodnevnih stvari koje radimo pogrešno, a da toga nismo svesni
Kako svici svetle u mraku?
Ove preslatke životinjice koje umeju da nam po mraku i osvetle put tu moć zapravo mogu da zahvale prisustvu jednog organskog molekula u svom organizmu, koji se zove luciferin. On stupa u reakciju sa adenozin monofosfatom, koji je izvor energije kod svih organizama, potom oksidira, i stvara se elektron koji je zaslužan za to što svici u mraku sjaje.
Da li je za trudnicu bezbedno da bude u kontaktu sa mačkama?
Sigurno ste čuli za preporuku, ili verovanje, da trudnice treba da izbegavaju kontakt sa mačkama, jer mačke mogu da se zaraze virusom toksoplazma. Ipak, ovaj virus nije opasan po ljudski organizam, i čak je kod polovine čovečanstva on i prisutan, a da oni koji ga imaju toga nisu ni svesni!
Ipak, ovaj virus može biti štetan po trudnice, i to isključivo ako se njime zaraze u toku trudnoće. Međutim, naglasimo da se toksoplazma ne može preneti tako što dodirujete odnosno mazite mačke, već samo ako ste u kontaktu sa njihovim izmetom. Tako da, ako imate mačku kao kućnog ljubimca, budite oprezni kada čistite mesto gde vrši nuždu.
Da li morska voda ima antiseptička svojstva?
Svi smo barem jednom čuli kako slana voda sjajno deluje kao sredstvo za dezinfekciju rana, ogrebotina i sl. Međutim, kako naučnik po imenu Bart Currie ističe, morska voda ima snažna antibakterijska dejstva samo u svojoj dubini, dok se na njenoj površini koncetrišu bakterije i bacili, što posebno važi za tropski pojas i one delove u čijoj blizini je industrijska zona.
To znači, ako imate neku ranu, posečete se i sl, kada izađete iz mora, ipak upotrebite neko medicinsko antispetičko sredstvo.
Zašto bolje vidimo kada žmirkamo?
Oni koji imaju problem sa vidom, bilo da je u pitanju kratkovidost ili problem sa vidom na daljinu, često žmirkaju kako bi neki predmet bolje razaznali. I to zaista deluje! Zašto? Tako se zapravo eliminišu oni donji i gornji zraci svetlosti, a oni koji dospevaju u centar zenice ne zahtevaju prelamanje, pa vidimo nešto jasnije i bolje nego što bismo videli inače.
Zašto je zevanje zarazno?
Andrew C. Gallup, psiholog sa Univerziteta u Njujorku je zaključio da zevanje pomaže našem mozgu da se ohladi. Kako je to ustanovio? Ispitanike je zamolio kada im se zeva - da se suzdrže i da stave kesu sa ledom na čelo. Ispostavilo se da posle nisu ni imali potrebu za zevanjem! Kada Andrew govori o hlađenju mozga, on misli na optimizovanje moždanih funkcija, koje nam je potrebno onda kada se one "pregreju", kako bismo opet postali produktivni. Moramo priznati da ovo ne zvuči nelogično.
Zašto su zalasci sunca zlatne i crvene boje?
I još jedna zanimljivost. Zapravo, ne radi se samo o zalascima, već i o izlascima Sunca, koji su često tako čarobni zbog boja koje Sunce poprima. Ono o čemu se radi jeste da mi to tako percipiramo zahvaljujući oštrom uglu pod kojim sunčevi zraci padaju na Zemljinu površinu u ovim delovima dana.
NE PROPUSTITE: Fascinantne istine o svetu oko nas koje retko ko zna!
Da li su vam odgovori na neka od ovih pitanja već bila poznata?
Foto izvor: brightside.me
Naslovna foto: happytoothnc.com
NAJPOPULARNIJI Komentari