Porođaj je ujedno jedno od najjedinstvenijih, emotivnijih, ali za mnoge i najstresnijih iskustava u životu jedne žene. Naravno, svima je poznato koliko se žensko telo tokom 9 meseci trudnoće menja - širi se materica, zatim dodatni kilogrami, rasteže se koža itd, što svakako ne prolazi bez i nakon porođaja vidljivih posledica. Koliko je onda našem telu vremena potrebno da se vrati u prvobitno stanje i koliko i na koji način mi sami tome možemo doprineti? Uzmimo za primer izmenjen izgled stomaka, kom je sigurno potrebno godinu do 2 kako bi ponovo bio zategnut, uz uslov da smo disciplinovani po pitanju ishrane i redovnog treninga.
Više na ovu temu u nastavku, uz detaljniji uvid koliko je našem telu zaista potrebno vremena za oporavak nakon porođaja.
NE PROPUSTITE: 10 najlepših imena za dečake i devojčice
Trudnički stomak
Masne naslage u predelu stomaka se tokom trudnoće povećavaju, što je deo prirodnog procesa, ako uzmemo u obzir da one delimično imaju i zaštitnu funkciju. Sa svim tim su u vezi i hormonalne promene do kojih dolazi tokom trudnoće.
Svakako, koliko će vidljiv biti trudnički stomak nakon porođaja zavisi i od toga koliko je ko dobio na kilaži tokom prethodnih 9 meseci.
Abodminalni mišići posle porođaja vraćaju svoju funkciju nakon 6 do 8 nedelja, što ne važi i u slučaju carskog reza, kada je za to potrebno znatno duže. Ukoliko je stanje regularno, sa vežbama porodilja može da počne oko 2 meseca nakon porođaja, kako bi ubrzala proces oporavka.
Grudi
Foto: http://kipymagazine.com
Usled laktacije tj. lučenja mleka, ženske grudi postaju znatno veće, te ligamenti i mišići u ovom delu ne mogu više grudima biti ista potpora kao što je to ranije bio slučaj. Pomenimo da se težina grudi nakon samog porođaja može uvećati i za 2 do 3 puta.
Prirodno, grudi menjaju svoj oblik, dolazi do njihovog opuštanja, usled slabljenja vezivnog tkiva, što je svakako izraženije kod starijih porodilja. Takođe, koliko će grudi izmeniti oblik zavisi i od toga da li ste i koliko redovno trenirali pre same trudnoće.
Od pomoći su svakako i vežbe nakon porođaja, udobni grudnjaci sa potporom, zastupljenost u ishrani vitamina iz A, B, C grupe.
Muskuloskeletni sistem
Tokom porođaja se pomera svaka koščica u telu žene, što svakako utiče na čitav muskuloskeletni sistem. Može doći do promena u predelu kičme, krsta, zglobova, karlične kosti, što može dovesti i do pojave bolova. Takođe, nakon porođaja dolazi do drastičnog pada progesterona i estrogena , što usporava metabolizam i doprinosi taloženju masti, a to opet ne ide u prilog jačanju mišića.
Nisu retki ni grčevi. Period nakon kog bi ove promene trebalo da nestanu jeste 3 do 4 meseca.
Materica
Materica prolazi kroz drastične promene i tokom trudnoće i tokom samog porođaja. Težina materice žena koje nisu rađale je 40 do 60 g, a ona koja je rađala 80 g, što znači da se ovaj reproduktivni organ zapravo i ne vraća nakon porođaja u celosti u prvobitno stanje.
Pomenimo i da je težina materica odmah nakon porođaja čak 1 kilogram!
Menstrualni ciklus
Foto: http://kipymagazine.com
Koliko će se brzo ponovo uspostaviti menstrualni ciklus najviše zavisi od toga kakva je bila sama trudnoća, kako je prošao porođaj, da li je bilo komplikacija itd.
U proseku, porodilje koje ne doje dobiju ciklus nakon 6 do 8 nedelja, a kod onih koje doje se ciklus uspostavlja uglavnom nakon što prestanu sa dojenjem.
NE PROPUSTITE: šta morate da znate ako letujete sa malim detetom - korisni saveti
D ali su vam neke od ovih informacija već bile poznate?
Naslovna foto: www.modernmom.com
NAJPOPULARNIJI Komentari