Kada planiramo odmor, troškovi su svakako važna stavka koja utiče na našu odluku. Ako tražimo najjeftiniju opciju, često ćemo pribeći “paradajz” turizmu - ponećemo što više hrane od kuće, da ne bismo morali da zavisimo od cena koje zateknemo u odmaralištu. Ipak, ova opcija ne mora uvek da bude jeftinija. Postavlja se pitanje - da li je “paradajz” turizam zaista odmor? Možda ćemo potrošiti manje para, ali ostaje nam svakodnevna briga o spremanju hrane, rasporedu obroka, količini hrane koju spremamo… Dok o tome razmišljamo, imamo osećaj da smo samo kalkulisali, brinuli, a odmor prolazi.
Karolina Herbut nam otkriva kako da ušedimo za all inclusive letovanje na vreme. Kolumna sledi u nastavku!
Kolumnu piše: Karolina Herbut, finansijska savetnica, edukatorka i kouč koja pomaže fizičkim i pravnim licima da preuzmu kontrolu nad svojim finansijama, kreiraju pasivne prihode i uvećaju ušteđevinu.
All inclusive ponuda lepo zvuči, ali je važno da pre kupovine aranžmana proverimo šta tačno znači all inclusive. Na taj način možemo da procenimo koliko će nas odmor zaista koštati.
Kada planiramo odmor isto je bitno da obratimo pažnju i na "sitna slova" i formulaciju u opisima ponuda. "Hotel ima plažu" ne znači da je on na plaži. Dobro treba pročitati šta ulazi u troškove koje su pokriveni aranžmanom a šta se doplaćuje. To što piše da hotel-apartman ima wifi ne znači da ima wifi i u sobi niti da je dovoljno stabilan internet da npr. radite odatle.
Šta bih savetovala turistima?
Često se dešava da tokom letovanja premašimo sumu novca koju smo očekivali da potrošimo za dane boravka na nekoj destinaciji, a najveći krivac za to upravo može da bude i naše neplaniranje troškova.
Čak i kada procenimo troškove putovanja, važno je da uvek imamo i neki dodatni novac koji treba da nam služi za neke neplanirane troškove.
Zato je moj savet svim turistima da stave na papir sve moguće troškove poput hrane, pića, toga da li ćemo iznajmiti ležaljke, ali i cene i drugih stvari. Razmislite o svom putu od tog momenta šta treba da kupite za put, šta treba da usput kupite-platite, i šta planirate okvirno svaki dan raditi na odmoru i koliko će vam novca za to biti potrebno.
Trebalo bi da napravimo precizan budžet letovanja i pored toga da ostavimo još 10 do 30 odsto novca za nepredviđene troškove. Zašto to kažem?
Često se desi da nešto zaboravimo da uračunamo. Na primer, odemo u apartman i onda tamo vidimo da nema sapuna ili smo mislili da će nam obezbediti peškire i mi nismo poneli i onda moramo da sve to kupimo. Kada se sve takve sitnice sakupe, one mogu mnogo da nas koštaju na kraju ako ne uračunamo neplanirane troškove.
Ako smo izračunali da nam za 10 dana letovanja, dnevno treba 30 evra, onda pored tih 300 evra treba da dodamo još npr. 20 ili 30 odsto, pa se savetuje da nam onda minimum bude 360 evra koje ćemo poneti za trošak.
Gore sam pomenula "paradajz turizam" i all inclusive. U stvarnosti ima puno razloga zašto neko voli i bira da iznajmljuje apartman, a ne all inclusive. Puno osoba voli slobodu da bira gde i kada će da se hrani tokom odmora, i koju vrstu hrane će da jede, a ne da bude sve vreme vezan za meni i raspored obroka u hotelu u kojem je sve all inlcusive.
Dakle ne bira se najam apartmana samo zbog uštede. Takođe nekima će all inclusive značiti uštedu, pogotovo roditeljima ako imaju decu u uzrastu kada mnogo mogu da pojedu. I najam apartmana i all inclusive imaju svoje prednosti. Važno je da ispratimo sebe, to jest potrebe, želje, navike i mogućnosti kako nas samih, tako i drugih osoba sa kojima idemo na odmor. Da to iskomuniciramo međusobno a i sa agencijom ako preko agencije idemo na odmor. Tako ćemo sigurno izabrati aranžman sa kojim ćemo biti zadovoljni, bilo da to spada u "paradajz turizam" ili u all inclusive.
Zato želim da podelim sa tobom i nekoliko kratkih koraka koji će ti pomoći da uštediš dovoljno novca za letovanje bez “stezanja kaiša” i zaduživanja.
O putovanjima i troškovima koje ćemo imati da bismo otišli na odmor i dobro se proveli treba da razmišljamo tokom cele godine. Jedino tako nećemo doći u situaciju u kojoj ćemo morati da planiramo i budžetiramo u poslednjem trenutku, stvaramo sebi nepotreban stres i da se možda čak zadužimo kako bismo platili put.
Letovanje već sada možeš da “uklopiš” u svoj budžet i da svakog meseca do jula/avgusta izdvajaš manje sume novca koje će ti pomoći da aranžman uplatiš bez stresa i pozajmljivanja novca od blikih ljudi ili od finansijskih institucija.
Isplaniraj letovanje u 4 koraka
Evo i konkretnog primera i 4 koraka za bezbolno prikupljanje novca za letovanje:
Cilj: prikupiti x evra za letovanje
Rok: 31. jul 2022.
Koraci planiranja:
1. Poradi na tome kako rukuješ novcem
2. Istraži i konkretizuj koliko košta željeni aražman, odredi ciljani iznos
3. Napravi presek tvojih prihoda i troškova i napravi plan kako da ostvariš željenu uštedu
4. Istraži načine kako već od danas možeš da optimizuješ -smanjiš svoje troškove da bi ostalo novca za tvoje letovanje
Letovanje je samo primer i ove korake možeš da primeniš na bilo koji cilj koji želiš da ostvariš. Nadam se da ćeš uz ove savete uspeti da ostvariš sve što zamisliš i da je letovanje samo prvi korak ka ostvarenju nekih važnijih ciljeva.
U svemu ovome može da ti dodatno pomogne ako se priključiš finansijskom izazovu 30 dana svesnog trošenja i preuzmeš kalendar štednje.
Kolumnu piše: Karolina Herbut, finansijska savetnica, edukatorka i kouč. Vlasnica je firme Herbut Consulting i predsednica je Centra za finansijsku edukaciju i osnaživanje (CEFIN). Lansirala je prvi online kurs o ličnim finansijama na našim prostorima, e-knjigu „Upravljanje ličnim finansijama“ i jedinstvenu štampanu finansijsku beležnicu koje mogu da pohađaju ili kupe svi koji žele da investiraju u svoju finansijsku edukaciju i povećanje finansijske pismenosti.
NAJPOPULARNIJI Komentari