Prvi korak prilikom svakog prijavljivanja za posao jeste slanje CV-a i motivacionog, odnosno propratnog pisma, tek nakon selekcije dolazi razgovor za posao i pregovaranje oko uslova poslovanja. Kvalitet vašeg CV-a i propratnog pisma koje ste priložili kao prvi korak pri zapošljavanju može biti ključni razlog za to što ste dobili ili niste dobili posao. Dakle, CV mora biti kvalitetan i interesantan kako bi se svideo poslodavcu i kako bi ga naveo da baš vas pozove i ponudi vam posao.
A kako da napravite dobar CV i motivacioni pismo, saznajte u nastavku teksta!
NE PROPUSTITE: Kako da se pripremite za razgovor za posao?
Postupak sastavljanja CV-a
1. Template - Kako bi vaš CV izgledao i vizuelno dobro, ne morate biti previše vešti u domenu IT nego samo potražiti sajtove koji dozvoljavaju besplatno skidanje i upotrebu gotovih šablona za CV. Izaberite šablon koji je ozbiljan, ali opet trudite se da ne bude previše formalan. Neka ima kombinaciju dve do tri boje, s tim što naravno na njemu najviše treba da bude zastupljena bela.
2. Slika - Svaki CV mora da ima sliku. Ona treba da odaje utisak ozbiljnosti i profesionalnosti. Najbolje je da se za ovu fotografiju posebno spremite i slikate. Na slici je potrebno da se vidite do ramena. Kada je reč o stajlingu, najprikladnije će biti da obučete neku košulju ili pak neku elegantniju tuniku ili haljinu.
3. Obrazovanje - Nakon što ste vizuelno svoj Cv doveli do savršenstva, red je da počenete da ga popunjavate sa vašim zvanjima i veštinama. Potrebno je da unesete informacije o tome koju ste školu/fakultet završili i da precizirate svoje zvanje. Takođe, potrebo je da navedete i godinu kada ste upisali određenu školu, kao i kada ste je završili.
4. Radno iskustvo - Kada navodite radno iskustvo u CV-u ne morate pisati apsolutno sve poslove koje ste obavljali, već one na kojima ste stekli iskustvo koje će vam biti od koristi na poslu za koji se prijavljujete.
5. Veštine - Ukoliko imate neke veštine ili dodatna znanja koja mislite da bi vam pomogla na poziciji za koju se prijavljujete, onda i to obavezno upišite na listu
6. Osobine - Deo CV-a u kome navodite svoje osobine je takođe obavezan. On ne služi samo za to da nahvalite sebe, već će poslodavac na osnovu osobina koje ste izabrali moći mnogo da zaključi o vama i poziciji u kojoj biste se najbolje snaši na poslu. Neke od najčešćih osobina koje bi trebalo da imate u CV-u tiču se toga da li ste timski igrač, da li ste komunikativni, pozitivni i tako dalje.
7. Znanje jezika - Ovaj deo je takođe neophodan, u njemu navedite koje sve jezike govorite i precizirajte nivo razumevanja jezika koji govorite.
Motivaciono pismo
Kako je CV dosta ozbiljan i iznosi samo potrebne informacije oko obrazovanja, poznavanja jezika i navođenja veština, poslodavcu je neophodno i da od vas kroz motivaciono pismo dobije obrazloženje zbog čega ste se prijavili na posao i zbog čega mislite da ste vi idealna osoba za poziciju za koju se prijavljujete. Ovo su dva pitanja na koja morate odgovoriti u okviru motivacionog pisma, ali ne šturo, već opširno. Motivaciono pismo treba da ima najviše jednu stranicu, kao i CV.
Kroz motivaciono pismo odgovorite na sledeća pitanja:
1. Zbog čega se prijavljujem za ovaj posao?
2. Na koji način bih mogla doprineti timu/firmi?
3. Zbog čega mislim da sam ja idealna osoba za ovaj posao?
Odgovore na ova pitanja formulišite u jednu zanimljivu priču i pripojite sa CV!
Nadamo se da su vam naši saveti bili korisni i da će vam pomoći prilikom sastavljanja CV-a i propratnog pisma!
NE PROPUSTITE: Posao od kuće - sve mane i prednosti koje morate da znate!
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari