U ovo doba u kojem trenutno živimo, ekonomija ne stoji čvrsto na svojim nogama, pa je potrebno mnogo mudrije trošiti novac koji smo zaradili. Nakon što je covid-19 pandemija ostavila dubok trag u ljudskim životima i odnosima, isto tako je ostavila dubok trag u svetskoj ekonomiji… Mnogi, zbog nagle promene i karantina nisu imali ušteđevine, drugi ne uspevaju da zarade mnogo, neki su svoj novac potrošili neposredno pred proglašenja pandemije i vanrednog stanja, pa su morali usput da se snalaze i dovijaju, kako da novac koji im je preostao potroše na najpametniji način. Najbolje što svako od nas može da učini, dok se svetska ekonomija ne oporavi, je da svoj zarađeni novac troši na najmudriji način.
U nastavku teksta sa vama delimo savete kako da novac trošite smisleno i odgovorno – naš vodič sa top savetima.
NE PROPUSTITE: Kako da sebi olakšate kupovinu i uštedite vreme - naše iskustvo
1. Svakoga dana, provedite barem 5 minuta pregledajući svoje bankovne račune i stanje na njima. Ovaj trik je poprilično jednostavan, ali će vam pomoći da imate uvid u stanje na vašim računima, kao i sva plaćanja i transakcije koje ste obavljali. Pored toga, ako svakoga dana pogledamo stanje na našem računu, lakše ćemo moći da donesemo odluku o sledećoj potrošnji. Ovo će vam pomoći da primetite i da li postoji neka neobična aktivnost na računu, kao i da pametnije rasporedite trošenje novca za taj dan.
2. Pre kupovine – napravite poređenje. Šta to znači? To znači da, pre nego što se odlučite da kupite nešto (a uglavnom su po studijama psihologa, kupovine impulsivne) zastanite momenat, i napravite poređenje: da li su ove skupe cipele zaista ono što mi je potrebno? Da li toliko želim da ih nosim, ili mi je bitnije da novac odvojim za ono letovanje o kome maštam godinama…? Ovakav način razmišljanja će vam pomoći da razvijete drugačiju perspektivu, da lakše prioritizujete gde ćete potrošiti svoj novac.
3. Služite se pravilom od 24h – pre nego što kupite nešto, ostavite sebi prostora da dobro razmislite da li vam je zaista potrebno ili kupujete i troškarite iz dosade. Nakon 24h, kada se sama ideja slegne, znaćete da li vam je ta kupovina zaista potrebna ili ste samo bili dokoni.
4. Odbacite negativne misli vezano za novac – ukoliko ste konstantno u grču kada pomislite na vaše finansije, nije dobro. Novac ne bi trebalo da vas psihički opterećuje (iako priznajemo, nije lako pogotovo u današnjoj ekonomiji) već bi trebalo da vam daje osećaj sigurnosti. Ukoliko imate stav da nećete biti uspešni u svom poslu, vrlo brzo ćete se psihički umoriti i nećete imati volje da napredujete. Samim tim nećete moći ni da se pomerite sa tačke zarade u kojoj se trenutno nalazite. Promenite način razmišljanja, pokušajte da na novac gledate kao na sredstvo za nezavisnost i slobodu, a ne kao metodu za preživljavanje.
5. Ne nasedajte na marketinške trikove. Mnoge velike kompanije se služe „namazanim“ trikovima da privuku svoje potrošače. Kako vas velike kompanije ne bi obmanjivale, imajte u vidu da u većini slučajeva kada najave popuste i sniženja, to je za robu koja je već bila znatno skuplja od ostale ili jednostavno kvalitet nije dovoljno dobar, pa žele što pre da se otarase te robe – otud masovna sniženja! Na kraju dana, bitno je da imate na umu da proizvođači imaju najveću korist i dobit, a ne vi „što ste uspeli da ulovite nešto na sniženju“.
6. Idite u kupovinu sami. Često, kada idemo u kupovinu u društvu prijatelja, možemo napraviti troškove veće nego što smo inicijalno planirali. Zato je pametnije da veće kupovine obavljate sami, bez nekoga ko će vam odvlačiti pažnju. Kupovina ne bi trebalo da bude razonoda, već ozbiljan zadatak.
I zapamtite, niko ne može da potroši vaš novac, osim vas samih, s toga trošite ga mudro i smisleno!
NE PROPUSTITE: Znakovi koji pokazuju da ste postali zavisni od šopinga!
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari