Kao žene, imamo moć da stvorimo svetliju ekonomsku budućnost za sebe. Današnja ekonomija je izazovna u svakom aspektu. Osim ako niste među nekolicinom srećnica sa spremnim fondom, morate naporno da se trudite i da radite na svojoj finansijskoj stabilnosti. Međutim, možete značajno poboljšati svoju finansijsku sliku tako što ćete napraviti prave izbore koji povećavaju vašu imovinu.
Delimo sa vama nekoliko korisnih i primenljivih saveta za upravljanje novcem!
NE PROPUSTITE: KAKO OSTATI PRODUKTIVAN PRILIKOM RADA OD KUĆE?
Proleće je savršeno vreme da preispitate svoje finansije i počnete da se pripremate za uspešnu godinu. Dobro mesto za početak je lični finansijski pregled.
Počnite tako što ćete pogledati svoju potrošnju, štednju i investicije od prošle godine. Zatim izračunajte svoju neto vrednost. Kada budete imali jasnu sliku o svojoj finansijskoj situaciji, postavite neke ciljeve za narednu godinu. Na primer, pokušajte da povećate svoju štednju ili otplatite dugove sa visokim kamatama kao što su kreditne kartice.
Ako ne možete da pronađete novac u svom budžetu za uštedu ili ulaganje, razmislite o smanjenju nekih troškova kao što su izlasci ili večere. Možda biste takođe želeli da istražite načine da povećate svoj prihod, kao što je dobijanje posla sa skraćenim radnim vremenom ili prodaja garderobe ili nameštaja koje više ne koristite.
Živite u okviru svojih mogućnosti
Prvi korak ka povećanju vaše imovine je da prestanete da trošite više nego što zarađujete. Ovo može izgledati kao da nema smisla, ali ovaj jednostavan princip se često izgubi u mešanju toliko različitih finansijskih ciljeva i odgovornosti. Trik je u tome da napravite plan potrošnje koji vam omogućava da živite udobno bez prekoračenja budžeta.
Pronađite strategiju budžetiranja koja vam odgovara
Pratite svoju potrošnju ručno ili pređite na način koji se zasniva na aplikaciji da pratite kuda ide vaš novac. Savremena tehnologija je olakšala upravljanje novcem nego ikada, pa iskoristite metode koje su vam dostupne.
Uverite se da vaš prihod premašuje vaše troškove
Važno je imati na umu koliko novca dolazi, a koliko odlazi. Ne radi se samo o uštedi više novca; takođe se radi o tome da budete sigurni da trošite manje nego što zarađujete ili imate u investicijama ili gotovini pri ruci.
Pazite za šta se zadužujete
Nabaviti novi automobil ili odleteti na tropsko ostrvo kada nemate novca je loša ideja. Ako ne možete da platite gotovinom za nešto, onda bi trebalo dvaput da razmislite o kupovini - osim ako je to nešto što će poboljšati vašu moć zarade, kao što je računar za posao ili alat za određeno zanimanje.
Odredite budžet
Pratite svoju potrošnju najmanje mesec dana. Uključite sve što potrošite, čak i male stvari poput kafe i grickalica. Zatim napravite budžet u kome 50% vašeg prihoda ide na potrepštine, 30% na lične stvari i 20% na štednju ili investiciju.
Fond za hitne slučajeve
Odvojite troškove života od tri do šest meseci kao fond za hitne slučajeve. Ovo se može uraditi tako što ćete svakog meseca uštedeti 5% vašeg prihoda i nadograditi taj iznos tokom vremena. Stavite novac na štedni račun gde je siguran, ali dostupan ako je potrebno za popravku automobila, neočekivani medicinski račun ili gubitak posla.
Vodite računa o svojim finansijama
Mnoge mlade žene odlažu upravljanje svojim ličnim finansijama, ali ovo je greška koja vas može koštati mnogo vremena. Ako niste vi zaduženi za svoj novčani tok, onda je neko drugi. Bolje je preuzeti kontrolu i upravljati svojim novcem nego dozvoliti drugima da diktiraju šta se dešava sa vašom zaradom. Počnite tako što ćete kreirati budžet i pratiti svoje troškove da biste videli gde trošite previše, a šta nedovoljno, kako biste vremenom mogli da poboljšate.
Možete vi to!
NAJPOPULARNIJI Komentari