Neki od nas buđ vole u siru, neki je ne vole uopšte- a jedno je sigurno, niko je ne podnosi unutar kuće, na zidovima i unutar ćoškova doma! Buđ koja se pojavljuje na zidovima usled kondenzacije može stvoriti ozbiljne zdravstvene probleme ljudima koji borave u prostoru u kom se buđ nalazi i zato je se treba efikasno rešiti. Kažemo efikasno jer je buđ uporna i može se vratiti u isti prostor, na isto mesto i proširiti se tako da zauzima još veću površinu.
Ne brinite, imamo odekvatne savete koji će vam pomoći da sanirate buđ u kući!
NE PROPUSTITE: IDEJE I SAVETI - KAKO NAPRAVITI I DIZAJNIRATI KANCELARIJU NA TERASI?
Pripremite prostor za sanaciju buđi
Kako bi mogli da sanirate buđ a da prostor ne postane kontaminiran preporučujemo vas da iz sobe u kojoj odstranjujete buđ uklonite što više stvari. Ne morate izbacivati ugaonu garnituru ili krevet, ne mislimo na glomazne stvari ali sitnice sa polica koje se nalaze tik ispod zida na kom je buđ treba izneti iz prostorije. Male čestice buđi mogu pasti na vaše figurice, knjige i druge stvari i buđ će na njima nastaviti da se razvija. Velike, glomazne komade nemaštaja pomerite u određeni ugao sobe koji je bez buđi ili ih prekrijte najlonom kao kada krečimo.
Ljubimce iz prostorije u kojoj ćete uklanjati buđ takođe izvedite i nemojte im dozvoljavati da ulaze unutra sve dok u potpunosti ne završite proces čišćenja!
Foto: Izvor
Obrišite buđ vlažnom, pamučnom krpom
Buđ raste i razvija se na zidovima i zato je važno, prvi sloj koji vidimo odnosno spošljašnji sloj obrisati vlažnom, pamučnom krpom. Predlažemo vam da stavite masku na lice kako ne bi udisali buđ jer joj se prilikom brisanja morate približiti. Kada obrišete pamučnom krpom temeljno zidove istu bacite. Brisanje buđi će u nekim delovima biti jednostavno u drugim će biti nemoguće, jer je sloj buđi debeo i imaćete osećaj da derete zid. Ne morate snažno pritiskati krpu, cilj je ukloniti buđ koja je počela da raste i taj površinski deo praktično samo prebrisati zid kako bi sredstvo protiv buđi delovalo.
Možete koristiti pamučnu majcu koja vam više nije potrebna ili klasičnu krpu za zudove, pomokriti je toplom vodom i zatim dobro iscediti. Posvetite se svakom ćošku ponaosobom i proverite da li u donjim delovima zidova, između polica i između poda i zida ima buđi. Obično u žurbi zaboravimo na ove delove zidova i usresredimo se na plafon i gornje ćoškove zida.
Namažite zidove sredstvom protiv buđi
U prodavnicama koje nude različite boje za krečenje i materijale za gletovanje i generalno uređenje zidova, vrata i finih radova unutar kuće možete pronaći sredstva protiv buđi. Obično je reč o providnoj boji koja neutrališe buđ i koja se uz pomoć valjka nanosi na zid a u uglove uz pomoć četke za krečenje. Pročitajte uputstvo i pomešajte je sa vodom, kako bi dobili lepo razmazivu smesu a zatim pristupite nanošenju sredstva za neutralisanje buđi. Upozoravamo vas da ovakva sredstva imaju jak miris, obavezno ostavite otvoren prozor jer vam može biti loše od jakog mirisa.
Sredstvima je u zavinosti od proizvođača i jačina potrebno do 24h da se osuše, a nakon njih sledi najlepši deo!
Foto: Izvor
Okrečite zidove
Kada se sredstvo za neutralisanje buđi osuši možete osvežiti boju na zidovima i oprobati se u samostalnom krečenju ili zamoliti za pomoć prijatelje ili partnera. Krečenje nije neophodno ali se preporučuje kako bi u potpunosti dezinfikovali zidove od buđi i sprečili ponovni nastanak iste. Poslužite se novim valjkom i četkom, nemojte koristiti one koje ste umakali u sredstvo protiv buđi.
Možete vi to sami!
Foto1: Izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari