Srbija, zemlja bogata raznolikim pejzažima i bogatim vodnim resursima, među kojima je i moćna reka Dunav, zemlja je u kojoj tema kvaliteta vode za piće dobija sve veću pažnju i značaj. I dok stručnjaci ponavljaju kako je neophodno da pijemo 2l vode dnevno, mi smo se zapitali kakvu vodu zapravo pijemo i kakva rešenja postoje, ukoliko voda u našem gradu nije najbolji izbor.
Svi odgovori i potencijalna rešenja čekaju vas u nastavku.
Kvalitet vode u Srbiji
U Srbiji, primarni izvor vode za piće dolazi iz površinskih vodnih tela — reka i jezera — kao i iz izvora podzemnih voda. Dok veliki deo stanovništva Srbije ima pristup uslugama vode, kvalitet vode za piće se razlikuje između urbanih i ruralnih područja.
Trećina gradskih vodovoda u Srbiji ima zdravstveno neispravnu vodu, navodi se u izveštaju Instituta Batut, a kada je reč o kvalitetu vode na selu, on je upitan. Kontrola se ne vrši redovno. U 15 mesta u Srbiji voda je 100% neispravna i ne preporučuje se za piće.
Koja se voda smatra opasnom po zdravlje?
Voda opasna po zdravlje izvire iz zemlje koja je bogata teškim metalima. Primer su Čajetina i Žagubica. Izvorska voda je odlična, ali dok prođe kroz vodovodnu mrežu, ona se zaprlja i pokupi štetne čestice.
U Vojvodini se pije najlošija voda
Ako posmatramo celu zemlju, dolazimo do podatka iz 2021. koji kaže da 67,3% vodovoda u gradski naseljima jeste ispravno. (Izveštaj o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće za 2021. godinu)
U Beogradu, i ostatku Srbije, pije se kvalitetna i ispravna voda sa česme. Međutim, u Vojvodini, samo 11 gradova ima odobrenu vodu za piće. Uzećemo za primer Zrenjanin, koji već tri decenije nema vodu za piće.
U Vojvodini postoji veliki problem sa vodovodima. 8 od 12 su neispravni, 20 od 22 imaju udruženu neispravnost. U Šumadiji, kao i u Zapadnoj Srbiji, nalazi se veliki broj mikrobiološki neispravnih vodovoda.
Najčešći uzroci neispravnosti vode
"Zdravstveni aspekt vode za piće iz javnih vodovoda gradskih naselja se procenjuje na osnovu fizičko-hemijskih i bakterioloških parametara koji imaju veći zdravstveni značaj.
Najčešći uzrok bakteriološke neispravnosti vode bio povećan broj aerobnih mezofilnih bakterija koje imaju manji higijensko-epidemiološki značaj i nemaju uticaja na zdravlje. Najčešći uzroci fizičko-hemijske neispravnosti su povećana mutnoća i boja, povišene koncentracije gvožđa, mangana, amonijaka, nitrata, nitrita, kao i povećan utrošak kalijum-permanganata.
Većina uzročnika fizičko-hemijske neispravnosti utiče na organoleptička svojstva vode a nema uticaja na zdravlje, dok neki uzročnici neispravnosti pripadaju grupi toksičnih i kancerogenih materija i imaju uticaja na zdravlje." - upozoravaju iz Batuta.
Šta je rešenje, ukoliko voda za piće nije ispravna?
Kada je voda sa česme neispravna ili vam ne odgovara da je pijete, neophodno je poduzeti korake koji će sačuvati zdravlje vas i vaše porodice.
Kupovina flaširane vode deluje kao jednostavno rešenje. Flaširane vode su svuda dostupne. Ipak, postoji jedan problem o kom se retko govori. Uticaj mikroplastike na organizam.
Jasno je, mi znamo kako plastika deluje na zemlju i živi svet, znamo koliko treba da se razgradi, ali ipak zaboravljamo šta se dešava kada je svakodnevno koristimo.
Pored privida da pijemo čistu i zdravu vodu, istraživanja su pokazala da se ovde susrećemo sa raznim neželjenim stvarima: hemijskim jedinjenjima iz plastike (ako je sunce bilo u dodiru sa flašom, neadekvatan transport, ako postoje oštećenja), mikroplastikom (ostaje u vodi tokom punjenja, može da otpada sa čepa i zidova plastike usred transporta), kao i bakterijama, koje potiču od nas samih.
Celokupan izveštaj o tome kako plastika deluje na naš organizam, možete da pročitate ovde, biće korisno ako često kupujete flaširanu vodu.
Bokali i različite filter boce dostupne su na tržištu, ali su one rezervisane za manju količinu vode i ličnu upotrebu, pa za celu porodicu to može da bude pozamašan mesečni trošak. Pritom, ako je u vašeg gradu voda loša za piće i ne preporučuje se, onda oni neće mnogo pomoći. Filteri za celo domaćinstvo su takođe veći trošak, ali ono što možemo da primetimo da je cena manja u odnosu na prethodne godine. Kod filtera za celo domaćinstvo, potrebno je dobro istražiti odgovarajući filter, koji će zaista moći da prečisti vodu i eliminiše sve štetne materije.
Kao najefikasnije rešenje, izdvajaju se vodomati. Aparati za vodu su idealni i za stanove, i za veće kuće, i za kancelarije. Ako bismo pričali o sveobuhvatnom rešenju za sve članove porodice kada je voda u pitanju, onda bi to bilo korišćenje aparata.
Prednosti aparata za vodu
Aparati za vodu nude dosta prednosti koji značajno doprinose zdravlju, udobnosti i ekološkoj održivosti. Primarna prednost aparata je to što konstantno u svom domu imate čistu, svežu izvorsku vodu za piće.
Pored toga, moderni aparati sa kvalitetnim bocama koje se značajno razlikuju od pet ambalaže, o kojoj smo maločas govorili, smanjuju plastični otpad, što vremenom dovodi do ekološko prihvatljivog načina života. Čak i ako ovo nije vaša tema, jako je važno da to spomenemo, jer sve što činimo, u jednom trenutku, ima uticaj na naše lično zdravlje - bilo da dolazi spolja ili iznutra.
Kako funkcionišu aparati za vodu?
Aparati za vodu se uključuju u struju, a balon vode se postavlja na aparat ili je integrisan unutar njega. Savremeni aparati omogućavaju hladnu vodu, vodu sobne temperature i vruću vodu. Kada se voda popije, balon se lako menja i voda je spremna za piće.
Sveža, izvorska voda koja ne stoji u magacinu
Kada su u pitanju vode u balonima, najveća bojazan je da one stoje u skladištima toliko dugo, da je nemoguće da boca "ne popusti". Sigurno vam je u glavi slika magacina koji je pun naređanih boca, koje nemaju nikakvu zaštitu. I naravno, ako stoje mesecima, boca će morati da pusti svoja jedinjenja koja nisu nimalo poželjna.
Ipak, jedna srpska kompanija, pod nazivom Divna voda, radi potpuno drugačije.
Osim što koriste kvalitetne boce, sa specijalnom zaštitom, kako ne bi došlo do propuštanja bilo kakvih čestica, Divna voda se u skladištu zadržava manje od 24h. U tom danu, voda se preuzima i odnosi korisnicima na kućnu adresu.
Divna voda - moje iskustvo
Tokom dana, pijem oko 2l vode. I ne samo zato što to stručnjaci preporučuju, već zbog toga što mi prija. Pre par godina, drastično sam smanjila unos sokova (posebno voćnih), jer sam imala problema sa šećerom.
Vodu pijem konstantno, a kada idem u gradove u kojima je voda zabranjena za piće, osećam da mi nešto pošteno nedostaje. Takvo iskustvo sam imala u Novom Sadu, u Zrenjaninu, u nekim delovima Beograda.
Od kada koristim Divna aparat za vodu u svom domu, više ne brinem o tome što je voda iz česme puna kamenca i hlora. Više ne razmišljam da li to ima negativan uticaj po moje zdravlje. Drugačije je.
Moj dan, koji je pun raznih obaveza, podržan je pravilnom hidratacijom i pravilnom ishranom. Mirnija sam po tom pitanju, jer sam svesna da sam za svoju porodicu odabrala najbolje što imamo u našoj zemlji.
Divna voda ima 4 različite vrste vode, isprobala sam ih i preneću vam ono što o njima znam:
Divna odmenjska voda oligomineralna (Roze)
Dolazi sa izvora Svetog Save, iz sela Odmenje. Ovo je čista, planinska Golijska voda, koja ima visok sadržaj rastvorenog kiseonika i povišenu pH vrednost. Alkalnost deluje protiv bakterija, i ima pozitivan učinak na celokupno zdravlje.
Idealna je za bolesti bubrega, u prevenciji urinarnih problema i infekcija mokraćnih kanala i prostate, kod kamena u bubregu, kod bolesti organa za varenje, kožnih bolesti. Uticaj ove vode potvrđen je na Medicinskom fakultetu u Beogradu.
Pogledajte i hemijski sastav (u odnosu na 1l):
Divna visokoalkalna magnezijumova (Zelena)
Ovo je moja omiljena voda, i ona potiče iz Kremna, najstarijeg naseljenog mesta u Zapadnoj Srbiji (5000 godina pre nove ere). Visoko je alkalna, možda i ima najveću alkalnost u Srbiji, i ona smanjuje kiselost organizma, što povoljno deluje na prevenciju raznih bolesti.
Povišen nivo magnezijuma pogodno deluje na mišićni i kardiovaskularni sistem, a pošto sadrži nizak nivo natrijuma, mogu je piti osobe koje imaju problema sa povišenim krvnim pritiskom.
Pogledajte i hemijski sastav vode (u odnosu na 1l):
Divna oligomineralna (Plava)
Voda potiče sa Golije, sa izvora Vučje. Inače, ovo mesto je pod zaštitom države i UNESKO-a, i došlo se do zaključka da je ova voda jedna od najčistijih u Srbiji. Ima nizak nivo natrijuma, i spada u grupu lakih voda. Deluje pozitivno na bubrege i diuretički. Preporučuje se i deci odraslima. Mogu je piti osobe koje pate od povišenog krvnog pritiska, kao i osobe koje su na strogim režimima ishrane.
Divna optimineralna (Crvena)
Ova voda potiče sa izvora Devet Jugovića, iz rezervata koji se nalazi u gustim šumama Gučeva, Boranja i Tronoše. Sadrži savršen odnos magnezijuma i kalcijuma. Voda ne dolazi iz bušotina, već se skuplja sa mineralnih stena, na prirodan način.
Preporučuje se svima, a pogodna je za lepotu lica i kože, rad mišića, deluje na zdravlje kostiju i zuba.
Ono što je još zanimljivo je podatak: Čuveni nemački institut Fresenius, u svom izveštaju je naveo da je ova DIVNA® Voda: „izvorno čista“ i da se, zahvaljujući svom sastavu, može davati bebama od dana rođenja bez prethodne termičke obrade.
Koji aparat možete da izaberete?
Kada je reč o Divna vodomatima, poslednje su generacije, te ćete tako biti sigurni da uz efikasne filtere u aparatu, pijete svežu, čistu i zdravu vodu, koja po potrebi može biti sobne temperature, hladna ili vruća. Kao što sam spomenula u prethodnim redovima, ispunjeni su najviši bezbednosni i zdravstveni standardi. Slavine su beskontaktne, plastika antibakterijska, a tankovi prohromski.
Još jedan benefit Divna aparata je to što su estetični, pa se savršeno uklapaju u svaki životni koncept i prostor. Uz to, štedljivi su, pa nećete morati da brinete o potrošnji struje.
Vodomati su modernog dizajna, i možete da odaberete onaj gde je voda skrivena ili onaj koji ima bocu na vrhu.
Pogledajte i kako se vodomat uklopio u estetiku moje dnevne sobe. Ja sam baš zadovoljna.
Reč, dve za kraj
Ukoliko tražite mikro poboljšanje u kvalitetu života, počnite od osnova. Voda nam je neophodna za zdravlje čitavog organizma. Ako voda koju pijemo nije adekvatna za pravilno funkcionisanje našeg tela, onda je vreme da preduzmemo jedan korak koji će nas približiti lepšem i lakšem životu.
Više od godinu dana praktikujem koncept koji sam nazvala Usporavanje, i o njemu ću uskoro pričati na YT kanalu. Reč je o svesnom življenju i donošenju odluka koje čine razliku u kvalitetu. Jedna od njih, za mene je bila promena rutine, građenje zdravijih navika, koliko god one izgledale male i nevažne.
Danas vodu pijem sa uživanjem, znajući kako ona deluje na moje telo. I to je neverovatan osećaj.
Ono što je mene najviše obradovala kod Divna vode je to što sarađuju sa eminentnim stručnjacima iz ove oblasti. Fokusirani su da promovišu zdravlje i veću upotrebu sveže, čiste i zdrave vode.
Na ovom LINKU možete da poručite svoj mesečni paket vode, a za sva pitanja, možete pozvati call centar: 0800 111 111
Nadamo se da vam je ovaj blog bio koristan i edukativan. Podelite ga sa prijateljima i familijom, posebno sa onima koji žele da poboljšaju kvalitet vode u svom domu.
***Zahvaljujemo se Divna voda kompaniji na nesebičnom deljenju znanja i informacija, na saradnji i misiji da poboljšaju kvalitet života građanima u Srbiji.
NAJPOPULARNIJI Komentari