S dolaskom proleća, budi se flora i fauna. Sve životinjice, pa i one najsitnije, bude se iz zimske hibernacije, a rađaju se i nove generacije. Retki su pravi zaljubljenici u insekte. Prva reakcija na bube i skakavce je uglavnom blago gađenje. Ipak, pojedinci reaguju mnogo burnije - u pitanju je neutemeljen strah, odnosno fobija vezana za ove male životinje. Entomofobija može biti povezana sa strahom od uboda ili izgleda insekata. Kako da prepoznate znakove entomofobije i kako da se sa ovim strahom izborite, saznajte u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: 13 biljaka koje će vas zaštiti od komaraca
Za početak bi trebalo razumeti razliku između fobije (neutemeljnog straha) i opravdanog straha od insekata. Alergija na ubode insekata može da bude vrlo ozbiljna, pa tako običan ubod može da izazove jak anafilaktički šok, pa čak i smrt. U takvim slučajevima, sasvim je logično da će osoba plašiti insekata i njihove blizine. Ovakve reakcije ne potpadaju pod fobije, nego pod instinktivne reflekse, u cilju održanja života. S druge strane, ukoliko ubod insekta neće izazvati krupne posledice po vaše zdravlje, a strah od insekata je vrlo intenzivan - najverovatnije je reč o fobiji.
U entomofobiju spadaju i akarofobija (strah od grinja) i arahnofobija (strah od paukova). Strah ponekad može da izazove i kulturološki odnos prema insektima - strah od mrava, bubašvaba i muva, jer su prenosnici bolesti. Pojedine vrste insekata mogu da deluju zastrašujuće, iako je reč o sasvim bezopasnim stvorenjima: skakavci, bogomoljke, cvrčci...
Kako teče dijagnostika? Za početak bi trebalo utvrditi da je zaista reč o iracionalnom strahu od insekata. Ukoliko je osoba vrlo uznemirena i doživljava strašan stres u blizini insekata, čak i kada shvata da joj ova mala stvorenja ne mogu izazvati povrede - ispunjen je prvi preduslov za dijagnozu. Pojedini psihički problemi, poput šizofrenije ili OCD, mogu izazvati simptome slične entomofobiji. Dakle, na samom startu bi trebalo isključiti sva mentalna oboljenja koja bi mogla dovesti do sličnih reakcija. Kada je dijagnoza utemeljana, može se započeti procedura lečenja.
Lečenje se pre svega zasniva na psihoterapiji. U zavisnosti od psihoterapijske škole, primenjivaće se bihejvioralna terapija i desenzitizacija, a po potrebi se mogu uključiti i lekovi protiv anksioznosti - anksiolitici. Moguća je i terapija hipnozom, kako bi se otkrili izvorni uzroci enotomofobije.
NE PROPUSTITE: Kako da se rešite buba u vašem domu - 3 top trika
Strah od bubica je ponekad opravdan. Posebno ako oko nas kruži osa ili stršljen. Njihovi ubodi mogu da budu bolni i vrlo neprijatni, posebno ako se zadese na osetljivim delovima tela, poput lica ili stopala. Takav utemeljen strah je logična reakcija našeg tela i posledica refleksa "bori se ili beži". Ako deluje da vas strah od insekata okupira i utiče vam na život i svakodnevno funckionisanje, najverovatnije je vreme da se obratite stručnjaku i zatražite savet.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari