Koliko sati provodite ispred ekrana? Ako radite za laptopom, pa za vreme pauze listate društvene mreže, nesvesno utičete na starenje kože oko očiju, kažu stručnjaci koji su se bavili ovom temom. Već dobro znamo da korišćenje uređaja utiče na naše mentalno zdravlje i na stvaranje negativne slike o sebi. Bore ispod očiju, promena boje kože, podočnjaci — ovo su samo neki od mogućih neželjenih efekata koji dolaze sa izlaganjem plavoj svetlosti.
Saznajte u nastavku kako plava svetlost utiče na znake starenja.
Plavo svetlo je visokoenergetska svetlost kratke talasne dužine, i može doći od sunca, ekrana računara i telefona. O ovoj temi se naširoko priča jer izgleda da plava svetlost više ne utiče samo na zdravlje očiju, već i na lepotu okoloočnog područja. Na tržištu se već sada pojavljuje mnogo proizvoda koji tvrde da štite kožu od plavog svetla.
Da li plavo svetlo zaista uzrokuje stvari kao što su bore ispod očiju? I da li možemo nešto da uradimo povodom toga?
Štetnost plavog svetla
Ako ste se ikada zapitali zašto ste tako umorni nakon što satima gledate u računar ili zašto vam pametni telefon toliko otežava da zaspite noću, postoji dobar razlog: plavo svetlo. Iako je plava svetlost neophodna za pravilan vid i zdravlje očiju, previše plave svetlosti može imati ozbiljne posledice na kožu oko očiju. Ovo uključuje izazivanje bora - i ne govorimo samo o njima, pogoršava se kvalitet kože, stvaraju se podočnjaci i dešava se još puno toga što će se vremenom promeniti.
Kako plavo svetlo može oštetiti kožu?
Kratak odgovor je da, plavo svetlo može izazvati bore. Plavo svetlo je vrsta visokoenergetskog vidljivog zračenja koje prodire u kožu i oštećuje kolagenska vlakna u dermisu. Kada se ova vlakna oštete, za sobom ostavljaju nabore i fine linije na licu. Takođe se pokazalo da povećava proizvodnju melanina u ćelijama kože što može doprineti tamnim krugovima oko očiju, kao i sunčevim pegama na drugim delovima tela koji su izloženi sunčevoj svetlosti tokom dužeg vremenskog perioda, kao što su ruke ili podlaktice.
Plavo svetlo je takođe povezano sa zamorom očiju jer utiče na nivoe melatonina kod ljudi; Melatonin je odgovoran za regulisanje obrazaca spavanja, a kada je proizvodnja melanina narušena, možda ćete se probuditi ranije nego obično ili se osećati umorno tokom dana. Efekti izlaganja plavoj svetlosti nisu ograničeni samo na naše oči - nedavne studije su pokazale da produženo izlaganje može dovesti do povećanih faktora rizika kao što je makularna degeneracija kasnije u životu, jer njegova sposobnost utiče direktno na ćelije mrežnjače bez ikakvih drugih spoljnih faktora.
Kako sprečiti bore oko očiju od plave svetlosti?
Ako želite da sprečite bore usled izlaganja plavoj svetlosti, postoje neke stvari koje možete da uradite:
-Nosite naočare za sunce koje blokiraju plavo svetlo.
-Uveče nosite šešir ili šal. Nijansa će pomoći u smanjenju štete od UV zraka i plave svetlosti koje izazivaju oštećenje kože i prevremeno starenje.
-Nosite masku za oči dok spavate noću. Ovo će blokirati sve preostale zrake sunčeve svetlosti tako da ne dođu do vaših očiju dok spavate, smanjujući njihovu izloženost štetnim nivoima zračenja uzrokovanim veštačkim izvorima osvetljenja kao što su televizori ili računari, tableti, telefoni (koji emituju visok nivo svetlosti plavog spektra).
-Koristite kremu za sunčanje sa SPF 30+. Ako provodite vreme na otvorenom, na suncu, nanesite kremu za sunčanje na izložene delove lica svakog jutra pre nego što izađete (postarajte se da ponovo nanosite svaka dva sata).
Nadamo se da ste naučili više o izlaganju plavoj svetlosti i njenim efektima na kožu. Podstičemo vas da nastavite sa učenjem o tome kako ova vrsta zračenja može izazvati bore i kako se možete zaštititi od toga. Ako imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica, ne oklevajte da nam se obratite! Mi ćemo radi obraditi još sličnih tema koje će vam biti korisne!
NAJPOPULARNIJI Komentari