Mnogi misle da je za baštovanstvo potrebno mnogo vremena, ali nemojte da vas demotiviše ta činjenica. Kada pogledamo stvari iz ddruge perspektive, dolazimo do zaključka da je za baštovanstvo potrebna samo volja i dovoljno kreativnih ideja koje će učiniti da stvorite oazu koja je namenjena za odmor i opuštanje. Tokom nedelje biće vam potrebno oko tri sata da izmirite sve obaveze, a u međuvremenu ćete se i sami uveriti koliko je baštovanstvo korisno i zabavno. Danas baš i govorimo o tome kakve sve trikove možemo da iskoristimo kada je uređenje dvorišta i bašte u pitanju, a naši saveti su namenjeni početnicima.
U nastavku, govorimo o baštovantsvu i o osnovnim pravilima i trikovima koje treba da znate.
NE PROPUSTITE: NAJBOLJI SAVETI ZA ČIŠĆENJE KUĆE U REKORDNOM ROKU
Svaka biljka ima svoje mesto u bašti
Ako ste se odlučili za uzgajanje biljaka, treba da znate kakve biljke možete da sadite. Prvo proverite kakvog je kvaliteta zemljište, a onda napravite plan šta sve želite da zasadite. Da li želite u bašti i povrće, i voće, i cveće? Postepeno ćete se upoznavati sa različitim vrstama biljaka i primetićete kojim biljkama treba sunce, a koje vole hladovinu. Ipak, početnicima se predlaže da ne eksperimentišu, jer tako mnogi usevi neće opstati. Svakako je bolje rešenje da napravite istraživanje pre nego što zasadite biljke.
Sađenje biljaka
Kada napravite plan koje sve biljke želite da zasadite, onda treba da detaljno ispitate tlo. To možete da uradite tako što ćete uzorak odneti u poljoprivrednu apoteku, kako bi se ispitala pH vrednost zemljišta. Na primer, pH vrednost od 6 do 7 generalno prija biljkama, ali nikako ne prija krompiru, patlidžanu ili dinjama. Kada odnesete uzorak zemlje, dobićete tačnu informaciju kolika je vrednost kalijuma, natrijuma, fosfora. Ako niste sigurni odakle da počnete, potražite savete od iskusnih baštovana.
Oprema je važna
Kada je reč o gajenju biljaka, oprema je neophodna. Možda mislite da sve možete da uradite ručno, ali to će biti onda težak i naporan posao. Bez pravog alata, , brzo možete da naiđete na prepreku koja se ne može savladati. Od opreme je osnovno da imate makaze u različitim veličinama, vodootporne rukavice, grabulje, motiku, baštensko crevo sa podesivim mlazom vode, lopatu. Ovo su osnovne stvari, a pored toga se savetuje da imate kombinezon za rad, gumene čizme u kojima možete da gazite po blatu, kao i šešir koji će vas štititi od jakog sunca.
Pravilno održavanje biljaka
Biljke imaju potrebu za vodom, ali ne funkcionišu sve biljke na isti način. Neke od njih traže da ih svakodnevno zalivate, a nekima je potrebno povremeno zalivanje. U ovom koraku je važno da uskladite svoje dnevne obaveze sa održavanjem bašte. Pravilo koje se treba poštovati je to da uvek zalivate koren biljke, a ne lišće. Pored zalivanja, važno je i hranjenje biljaka, koje se obavlja na svake dve nedelje tokom rasta. Kompost se dodaje kod ishrane biljaka. Možete kao kompost koristiti talog od kafe ili vrećice od čaja, ljuske od jajeta. Dodavanje komposta je obavezno, jer se biljka tako štiti od štetočina i stvara se njena prirodna otpornost.
Budite strpljivi
Da, bilo bi lepo kada bi sve procvetalo do jutro i kada biste uživali u plodovima, ali to je nemoguće. Za gajenje biljaka je potrebna volja, strpljenje, i vreme. Nemojte da činite klasičnu početničku grešku i da zasadite mnogo biljaka odjednom. Biljke traže pažnju i traže prostor u kome će rasti. Odlučite se za početak za dve ili tri vrste, pa kasnije proširite asortiman kada savladate osnovne korake.
NE PROPUSTITE: NAJBOLJE IDEJE ZA ORGANIZACIJU PROSTORIJA U KUĆI - URADI SAMA
Da li vi uživate dok brinete o svojim biljkama?
NAJPOPULARNIJI Komentari