Svi volimo da se ukrašavamo, a bižuterija nudi pregršt stilskih opcija po pristupačnim cenama. Od modernih minđuša do efektnih ogrlica, lako je pronaći nešto što će upotpuniti svaki autfit. Međutim, za mnoge ljude, nošenje omiljenog komada bižuterije može se pretvoriti u pravu noćnu moru zbog alergijske reakcije. Ako ste ikada primetili crvenilo, svrab ili osip na koži ispod nakita, verovatno se suočavate sa alergijom na bižuteriju.
Šta je alergija na bižuteriju?
Alergija na bižuteriju je zapravo kontaktni dermatitis, vrsta ekcema izazvanog direktnim dodirom kože sa određenim supstancama. U ovom slučaju, krivci su najčešće metali koji se koriste u izradi jeftinijeg nakita. Vaš imunološki sistem prepoznaje ove metale kao pretnju i pokreće odbrambenu reakciju, što rezultira neprijatnim simptomima.
Koji su najčešći krivci?
Iako postoji mnogo metala, nekoliko njih se ističe kao glavni uzročnici alergijskih reakcija na bižuteriju:
Nikal: Ovo je ubedljivo najčešći alergen. Nikal se često koristi u legurama za bižuteriju jer je jeftin, izdržljiv i lako se obrađuje. Nalazi se u minđušama, prstenju, ogrlicama, narukvicama, ali i u dugmadima, patentnim zatvaračima i kopčama. Procenjuje se da čak 10-20% populacije ima alergiju na nikal.
Kobalt: Često prisutan zajedno sa niklom u legurama, kobalt takođe može izazvati alergijske reakcije. Simptomi su slični onima kod alergije na nikal.
Bakar: Iako ređi alergen od nikla, bakar može izazvati iritaciju kod osetljivih osoba. Ponekad može ostaviti i zelenkastu mrlju na koži.
Hrom: Iako se više povezuje sa profesionalnim izlaganjem (npr. u industriji), hrom se ponekad nalazi u tragovima u metalnim legurama nakita i može biti okidač.
Važno je napomenuti da čak i srebro ili zlato mogu sadržavati male količine nikla ili drugih alergena ako nisu visoke čistoće (npr. 925 srebro ili niži karati zlata).
Simptomi alergije na bižuteriju
Simptomi se obično pojavljuju nekoliko sati do nekoliko dana nakon kontakta sa alergenom. Mogu varirati po jačini, ali najčešći uključuju:
Crvenilo: Koža postaje crvena na mestu kontakta.
Svrab: Intenzivan svrab je vrlo čest i može biti izuzetno iritantan.
Osip ili Plikovi: Mogu se pojaviti mali crveni plikovi, koji ponekad mogu da puste tečnost ili da se formiraju u veće plikove.
Suva, Ispucala Koža: Dugotrajna izloženost alergenu može dovesti do isušivanja i pucanja kože.
Ljuštenje Kože: Koža se može ljuštiti na mestu iritacije.
Oticanje: U ređim slučajevima može doći do blagog oticanja zahvaćenog područja.
Kako se boriti protiv alergije?
Ako sumnjate da imate alergiju na bižuteriju, evo nekoliko saveta:
Izbegavajte Nakit sa Niklom: Ovo je najvažniji korak. Tražite nakit koji je označen kao "bez nikla" (nickel-free) ili "hipoalergen".
Birajte materijale:
Hirurški čelik: Često je dobra opcija jer je dizajniran da bude biokompatibilan.
Titanijum: Izuzetno je otporan na koroziju i retko izaziva alergije.
Nakit od 14K ili 18K zlata: Što je viši karat, to je čišće zlato i manja je verovatnoća da sadrži alergene.
Čisto srebro (925 sterling silver) bez nikla: Pazite na oznake, jer neka srebra mogu imati tragove nikla.
Platina: Skupa opcija, ali je hipoalergena.
Drvo, keramika, staklo, plastika (visokokvalitetna): Ove opcije su obično bezbedne.
Lakiranje Nakita: Ako baš želite da nosite omiljeni komad bižuterije, možete premazati delove koji dolaze u kontakt sa kožom prozirnim lakom za nokte. Ovo stvara barijeru između metala i kože, ali imajte na umu da se lak mora povremeno obnavljati.
Hidratacija: Redovno hidrirajte kožu kako biste održali njenu barijernu funkciju i smanjili iritaciju.
Posetite Dermatologa: Ako su simptomi jaki ili se često ponavljaju, obratite se dermatologu. On može potvrditi dijagnozu putem patch testa (testa na koži) i preporučiti odgovarajuće kreme ili tretmane za ublažavanje simptoma.
Čišćenje Nakita: Redovno čistite nakit kako biste uklonili prljavštinu, znoj i ostatke kozmetike koji mogu pogoršati iritaciju.
Alergija na bižuteriju može biti frustrirajuća, ali uz malo pažnje i informisanosti, i dalje možete uživati u nošenju nakita bez neprijatnih posledica. Ključ je u prepoznavanju problema i biranju materijala koji su prijateljski nastrojeni prema vašoj koži. Srećom, tržište nudi sve više hipoalergenskih opcija, tako da ne morate da se odreknete stila!
Da li ste se ikada susreli sa ovom vrstom alergije? Podelite vaša iskustva u komentarima!
NAJPOPULARNIJI Komentari