Montesori metodu je teško opisati uz pomoć samo par reči. To je filozofija o obrazovanju i razvoju deteta koja je mnogo dublja nego što možemo da zamislimo. To je poseban pogled na svet. Jedan od najlakših načina da shvatite ideju Montesori učenja je da slušate jezik koji koriste Montesori učitelji.
U obuci Montesori učitelja veliki naglasak se stavlja na izgradnju odnosa sa decom. Tako je u Montesori učionicama uobičajeno da se učitelj, kada dete uđe u učionicu, spusti na visinu deteta, pruži ruku gledajući dete u oči i kaže mu nešto lepo, kao na primer „Drago mi je što si ovde danas“.
Montesori se fokusira na celokupno dete, uključujući njegovo fizičko i emotivno zdravlje. Osim toga, dokazano je i da deca postižu bolji uspeh u školi ako se osećaju prijatno i prihvaćeno u učionici. To važi i za druge aspekte života. Dete će biti uspešnije u životu ako se oseća voljeno. I ako vaše dete ne ide u Montesori školu, možete lako da unesete tu ideju u vaš dom i da posmatrate njen pozitivan uticaj na vaše dete.
Usred užurbanosti života kako možemo biti sigurni da deci pokazujemo dovoljno ljubavi? Kako da znamo da se osećaju voljeno u svakom trenutku, čak i onda kada su nestašna?
Pokušajte sa ovih nekoliko rečenica i prilagodite ih vašem temperamentu i vašoj porodici.
Na sajtu Najbolja mama na svetu možete naći korisne savete o roditeljstvu, a nas je posebno zainteresovala tema svesnog roditeljstva i Montesori pravca.
„Srećna sam što te vidim“
Dočekajte ujutru vaše dete sa ovom divnom izjavom i ulepšaćete mu dan. Iako je ponekad teško biti raspoložen nakon neprospavane noći (kad se dete budi stalno) ipak je važno da mu date do znanja da vam je drago što ste tu s njim i što brinete o njemu svaki dan.
Ako imate više dece, recite to svakom detetu ponaosob.
„Hajde da se mazimo“
Navijte budilnik 5 minuta ranije nego što treba da ustanete, pa iskoristite to vreme da se mazite sa decom ili rezervišite jutra tokom vikenda za ovaj ritual. Šta god da vam odgovara, treba da praktikujete maženje kad god možete, čak i kad dete malo poraste. Neka deca više vole fizičko iskazivanje ljubavi, a na vama je da to ispratite.
„Volim što si tako...“
Montesori učitelji imaju naviku da ističu dobro urađene stvari. Ova strategija je posebno efikasna kode dece koja traže negativnu pažnju. Kada primetite da dete radi nešto dobro, nebitno koliko malo to nešto bilo, napravite od toga važnu stvar.
Da li vaše dete stalno uzima igračke bratu ili sestri a onda ga "uhvatite" kako dele njegovu omiljenu knjigu? Stavite mu do znanja da ste to videli. Možete reći nešto kao na primer „Volim što deliš stvari sa svojom sestrom! Stvarno si darežljiva osoba!“
Ovo pokazuje deci da ih vidimo kao dobre osobe i stoga se osećaju bolje.
Ovu strategiju možete primeniti na skoro sve. Dete je samo obulo cipele? „Volim što si tako samostalan/samostalna!“ Samo se setilo da pokupi Lego? „Ti si baš savestan/savesna!“
Nađite način da udelite kompliment koji će im značiti i koji će upamtiti.
„Hoćeš li da znaš šta ja najviše volim kod tebe?“
Ako imate više od jednog deteta naročito je važno da svako od njih zna da ga volite zbog toga kakvo je. Što je kompliment određeniji, više će im značiti. „Ti si dobar dečak“ ne znači mnogo ali „Volim što brineš o svojim stvarima“ je dovoljno određeno da znači puno.
„Dođi sedi pored mene“
Nekad pokazivanje ljubavi može biti veliki zagrljaj ili nežne reči a nekad zajednički trenuci u tišini. Deci je jako bitno kvalitetno vreme koje provode sa roditeljima.
Roditelji često misle da kvalitetno vreme znači dan ispunjen aktivnostima, ali to može biti nešto jednostavno kao što je nekoliko mirnih trenutaka na kauču koje ćete provesti zajedno.
„Postoji li nešto o čemu želiš da pričamo?“
Ovo pitanje možete da postavite čak i trogodišnjaku pred spavanje. Možda neće moći da se seti ničega posebnog, ali važno je da zna da ste tu da ga saslušate.
Onda će jednog dana da vas iznenadi drugačijim odgovorom jer će znati da može da priča sa vama i da ćete vi uvek imati vremena za njega.
„Tvoji zagrljaji su najbolji“
Velika je razlika između „Hoćeš da te zagrlim?“ i „Tvoji zagrljaji su najbolji“.
Pokažite detetu da ga grlite ne zato što ono hoće da bude blizu vas, veća zato što vi hoćete da budete blizu njega i cenite njegovu ljubav i blizinu.
„Šta želiš da radimo zajedno?“
Dozvolite detetu da izabere šta želi da radite tokom vremena koje provodite zajedno. Makar to bilo i 30 minuta značiće mu što želite da provedete vreme s njim. Pokažite zanimanje za njegove hobije (iako vas možda ne zanimaju) i tako ćete bolje shvatiti njegove misli i osećanja.
„Volim te bez obzira na sve“
Lako je voleti dete kada je dobro, ali treba mu pokazati ljubav i kad dobije opomenu iz škole ili viče na vas. Naročito tada, kada nije sve u redu trebate mu pokazati da ga uprkos svemu volite.
Da li vi već govorite vašem detetu nešto od ovoga?
Pogledajte još sličnih tema na omiljenom portalu za mame.
NAJPOPULARNIJI Komentari