Dragi čitaoci, cilj ove kolumne je da vam pomogne da upravljate stresnim situacijama i da ih izbegnete. Potrudiću se da vam dam odlične sugestije kako da prepoznajete različite situacije, na koji način da ih vrednujete, ali i kako da se izborite sa njima.
Zašto sam se baš odlučila da pišem o stresu? Znate li da je stres prisutan u našim životima i da ima ogroman efekat na kvalitet našeg ličnog i profesionalnog života? Statistika navodi da više od 60% ljudske populacije doživljava neki oblik stresa izazvan svakodnevnim faktorima.
A to znači samo jedno: moramo naučiti kako da smanjimo stresni efekat i naučimo da se nosimo sa izazovima svakodnevnog života!
Šta je stres?
Stres se može definisati kao bilo koja vrsta promene koja uzrokuje fizičko, emocionalno i psihičko opterećenje. Stres je odgovor vašeg dela na sve što zahteva vašu pažnju ili akciju!
Hajde sada da saznamo šta izaziva stres:
- Osećate se da ste pod velikim pritiskom
- Suočavate se sa promenama u svom životu
- Zabrinuti ste zbog nečega
- Nemate dovoljnu kontrolu ili je nemate uopšte nad ishodom date situacije
- Imate odgovornosti kojima niste dorasli
- Nemate dovoljno posla, aktivnosti ili promena u svom životu
- Doživljavate diskriminaciju, mržnju ili nasilje
- Prolazite kroz period neizvesnosti
Neke situacije koje vama uopšte ne smetaju, nekom drugom mogu izazvati veliki stres. To je zato što smo svi pod uticajem različitih iskustava. Takođe, imamo različite nivoe podrške i načine suočavanja u datim situacijama.
Najbolje bi bilo kada bismo mogli samo da izbegnemo situacije koje su stresne po nas, ali to često nije moguće i zato moramo da stvorimo mehanizme koji će nam pomoći da makar taj stres ublažimo.
Kako bi se bolje osećali u svojoj svakodnevnici, veoma je važno da vežbate. Iako deluje kontradiktorno, izlaganje organizma fizičkom stresu ublažava mentalni stres. Ako niste fan teretane ili grupnih treninga, dovoljno je da uz omiljenu muziku započnete svoj dan šetnjom od 30 minuta. Fizička aktivnost dugoročno smanjuje kortizol (hormon stresa) a pomaže i oslobadjađu endorfina (hormona zbog kojeg se osećamo dobro).
Vodite dnevnik ili samo piskarajte o svom danu, mišljenju o nečemu, opažanjima. Nekima će više od pomoći biti da stave na papir sve svoje probleme i da se pošteno iskukaju, što bi im došlo kao neki ventil, dok će drugima možda prijati da pišu o lepim stvarima, sećanjima ili da naprave listu zahvalnosti koju će popunjavati svaki dan. Isprobajte i jedno i drugo i vidite šta vam više prija! Možda će vam na početku biti neobično, ali za ovu naviku je potrebno samo 10 minuta dnevno, i mnogi svedoče koliko im se život promenio od kad su je usvojili.
Dajana je strastveni uživalac svake vrste umetnosti, pogotovo književnosti i filma. Studirala je sprsku književnosti i jezik, uvek je zainteresovana za filozofiju i psihologiju, to su teme koje uvek rado istražuje. Neka vas Dajanine kolumne inspirišu tako da postanete najbolja verzija sebe!
NAJPOPULARNIJI Komentari