Stalno slušamo o pH vrednosti kože, kako naše kreme, sapuni i ostali kozmetički proizvodi ne smeju da je narušavaju, ali nikako da shvatimo šta tačno obeležavaju ta dva slova i zašto su toliko bitna za negu lica i tela !
Naša saradnica Katarina sa bloga Pixie's Beauty Lab vam razotkriva misteriju !
U principu, pH vrednost je mera aktivnosti jona vodonika u nekom rastvoru. Ako je mera manja od 7 onda je rastvor kiseo, a ako je veća od 7 onda je bazan. Ako neki rastvor ima 7 pH vrednost to znači da je neutralan.
Ne želite da koristite nešto što ima prenisku ili previsoku pH vrednost, jer to ometa rad vaše kože. KAKO ?
Idelna pH vrednost kože je između 4,5 i 5.0. Idealno bi bilo 4,7. Uglavnom manje od 5,5 zbog toga što voda sa česme. tj česmovača nije ista svuda. pH vrednost vaše kože će zavisiti od vašeg okruženja i proizvoda koje koristite uopšteno, kao i proizvoda koje koristite nakon čišćenja lica. Ovo je dobar razlog zašto treba da koristite toner nakon čišćenja lica, jer bi on trebalo da bude “pH izbalansirani”. Ovaj termin čujete kada se priča o vraćanju prirodne pH vrednosti kože.
To ne znači da su toneri pH neutralni, oni treba da budu kiseli kako bi smanjili pH vrednost vaše kože nakon čišćenja lica.
Ukoliko živite u regiji gde je “tvrda voda” definitivno se postarajte da koristite toner nakon čišćenja lica kako bi pH vrednost vaše kože bila konstantna.
ZAŠTO JE OVO BITNO?
Bitno je, između ostalog, zbog lipidnog sloja. Lipidni sloj zadržava vlažnost kože, drži “spoljašnje stvari” napolju, štiti kožu od infekcija i sprečava bakterije da prodru u istu. Sprečava prevremeno dobijanje bora i generalno pomaže bržu regeneraciju kože.
Epidermis (površinski sloj kože) upija vodu, a da bi mogao da je zadrži, preko njega se nalazi lipidni sloj. Lipidni sloj dakle pomaže koži da ostane hidrirana i sprečava dehidrataciju.
Kada koristite supstance koje ometaju prirodnu funkciju lipidnog sloja (kao na primer jabukovo sirće, limun, soda bikarbona) to uništava celost lipidnog sloja i smanjuje njegovo delovanje.
U principu, ukoliko nemate lipidni sloj ili ako vam je lipidni sloj ugrožen, voda koju prirodno imate u koži ili koja je tu zbog tuširanja/umivanja će ispariti. To dalje uzrokuje da koža postane ranjiva na infekcije, suva, perutava, sklonija dermatitisu i sličnim kožnim bolestima. A kada je koža izritirana ona je sklona bržem starenju, hiperpigmetaciji i aknama.
Zaključak: Treba da sačuvate lipidni sloj kože tako što ćete izbegavati preparate koji imaju previše nisku ili previše visoku pH vrednost.
Koža najbolje reaguje na konstantnu negu. Stvarno nema efekta jedna odlična stvar, ako je priuštite koži samo jednom godišnje. To je isto kao kada odete u jednom teretanu i očekujete da budete fit.
Ne bi trebalo ni da koristite previše jake proizvode koji imaju alkohole i detrdžente, jer i to može da uništi lipidni sloj kože.
U principu, ono što želite da uradite je da koristtite proizvode koji odgovaraju vašem pH-u kože i koji su dovoljno blagi da ne remete rad lipidnog sloja.
Nadamo se da vam je sada jasno šta je pH vrednost, zašto je bitna i slično.
Autorka teksta: Katarina sa bloga Pixie' beauty lab
Mnogo pre nego što sam počela da pišem blog o kozmetici imala sam, kao i svaka od nas, problema sa kožom, kosom i telom uopšte. Međutim, umesto da se okretenem komercijalizovanom proizvodima okrenula sam se prirodi i nisam pogrešila.
Biti lepa, spolja i iznutra. je san svake žene. Moja želja je da podučim i ohrabrim sve koji žele da imaju lep izgled i zdravo telo postignu to prirodnom kozmetikom i prirodnim načinom.
Posetite blog:
NAJPOPULARNIJI Komentari