Deca su razigrana i nisu svesna mogućih povreda svakodnevno istražujući svet oko sebe. Raznolikost boja, oblika i zvukova ih tera da čim prohodaju istražuju vaš dom, trčeći po kući ili dvorištu. U malo starijem dobu dolazi do razmirica sa drugarima iz vrtića, ali i različitim nedaćama kao što su padovi sa bicikla ili rolera. Ko uči taj i greški kaže narodna poslovica, ali čitav proces odrastanja treba na neki način iskontrolisati. Deca treba da osete slobodu, ali im ujedno treba zaštiti osetljive organe kao što su oči, koje su na meti različitih povreda i problema.
U nastavku, saznajte kako brinuti na najbolji način o zdravlju očiju kod dece.
NE PROPUSTITE: ŠTA SVAKA SAMOHRANA MAMA TREBA DA ZNA?
Znamo da se svakodnevno borite sa porivom da ustanete podignete svoje dete i zabranite mu igrce u kojima vidite potencionu opasnost - slažemo se da takav postupak nije produktivan. Zato smo napravili roditeljski vodič za negu dečijih očiju kako bi ih zaštili i sačuvali od nedaća.
Zakazujte redovne preglede kod oftamologa
Hajde da na tren zaboravimo fizičke povrede i posvetimo se oštećenju vida koja može doći u najranijem uzrastu. Deci nije baš jasno šta se dešava sa njihovim očima i zato ne vide jasno na daljinu, retko koje dete skreće pažnju roditeljima na ovakav problem.
Preporučujemo vam da iz tog razloga zakazujete jednom godišnje pregled kod oftamologa i učinite ga detetu zanimljivim. Učestvujte i vi u pregledu, neka to bude vaše takmičenje ko će brže i jasnije razaznati oblike, slova ili brojeve. Dete će se navići na odlazak kod lekara i preventivne preglede i obratiti više pažnje na svoje oči i vi.
Ukoliko trebaju da nose naočare bolje je oktiriti u ranom uzrastu, jer se tada uz adekvatnu terapiju vid može izoštriti iznova opominju lekari.
Ograničite deci izloženost digitalnim uređajima
Digitalni uređaji emituju štetno zračenje koje detetu dok se razvija može trajno oštetiti vid. Dečije oči su izrazito osetljive i zato deci ne treba dopuštati da stoje ispred police za tv (mada svi to iz nekog razloga obožavaju).
Deca uživaju u bojama i biće im neodoljivi televizori, tableti, računari, a da ne pričamo o mobilnim telefonima...Više od dva sata dnevno uz pametne uređaje može oštetiti njihov vid tako da naočare budu neophodne. Ohrabrite ih da uživaju u prirodi, igraju se sa svojim vršnjacima i na taj način povećajte njihovu fizičku spremnost ujedno štiteći njihove oči od oštećenja.
Podstičite igre na otvorenom upozoravajući ih na opasnost nasilničkog ponašanja
Sam naslov može zvučati kao preteran, ali kada decu ostavite na svežem vazduhu i date im svu slobodu oni se lako mogu zaneti u ulozi opakog ratnika ili nindža kornjače. Deca iz nehata mogu povrediti druge, pogotovo kada napolju dogovore borbu mačeva i otkrinu granu sa obližnjeg drveta.
Preporučljivo je da se upoznate sa roditeljima druge dece sa kojima vaš mališan provodi vreme i da zajedno skrenete pažnju deci kako treba čuvati prirodi, biti nežan i paziti na druge. Na taj način ćete u deci podstaknuti društvenost i samosećajnost.
Slažemo se da je fizička aktivnost važna za duhovni i mentalni rast. Ali ako primetime da vaše dete ne odustaje od opasnih i grubih igara tokom kojih može povrediti oči usmerite ga na određeni hobi. Neka u skladu sa sobom izabere sport, treninzi će ojačati njegovo telo i pritom će izbaciti višak energije.
Upozorite dete da ne trlja oči
Kada su oči iritirane prva impulsivna reakcija jeste trljanje očiju. Ovakva reakcija nema veze sa godinama, događa se svima. Budite svesni sebe u svakom trenutku, pogotovo kada ste sa decom i nemojte impulsivno trljati oči.
Deca će dobiti vetar u leđa kada vas vide da prljavim rukama pipkate i trljate oči, lagano će usvojiti ovu naviku. Nemojte tolerisati trljanje očiju, iznova ih opominjite kako se oči ne smeju dirati prljavim rukama. Objasnite im da su infekcija oka bolne i pokažite im slike najčešćih infekcija na internetu. Naravno nemojte biti previše grubi tako da preplašite svoje dete, već radite na pravilnoj edukaciji i trudite se da tokom razgovora strpljivo odgovorite na sva pitanja deteta.
Ne zaboravite da stečene navike ponavljamo nesvesno i da dete neće namerno trljati oči. Kada primetite opomenite ga i zapamtite da je za usvajanje novih navika prema psiholozima potrebno oko 90 dana.
NE PROPUSTITE: DIY PROJEKTI U KOJIMA ĆE UŽIVATI CELA PORODICA
Sitnice na koje će roditelji u toku dana obratiti pažnju mogu sačuvati dečije oči od oštećenja i infekcija. Oči su veoma draogcene a ove tehnike mogu omogućiti vašem detetu dobar vid tokom celog života.
NAJPOPULARNIJI Komentari