Kada odlučimo da posvetimo malo slobodnog vremena kupovini kozmetike susrećemo se sa nizom proizvoda protiv znojenja na kojima je naglašeno da su bez aluminijuma, na biljnoj osnovi, sa aloe verom koja je negujuća, da su bez parabena. Nameće se logično pitanje dok obilazite rafove ili listate online prodavnicu. Kako odabrati pravu kozmetiku za sebe? Kakve benefite nam donose antiperspiranti, a kakve dezodoransi? Imaju li svoje loše strane?
U nastavku saznajte kakva je razlika između antiperspiranta i dezodoransa i koji će više prijati koži!
NE PROPUSTITE: NAJČEŠĆE GREŠKE TOKOM SUNČANJA NA KOJE TREBA DA OBRATITE PAŽNJU
Jasno je da naša koža upija nanesene proizvode i oni vremenom dospevaju u krvotok. Pritom je koža u podpazušnoj regiji vrlo osetljiva, tako da joj je potrebno adekvatno negujuće sredstvo. Sve nam to izgleda lepo dok gledamo reklame i šarene police unutar drogerija, ali kako odabrati proizvod koji će prijati našoj koži?!
Koja je razlika između dezodoransa i antiperspiranta?
Antipersipiranti su nešto ozbiljniji proizvodi kada bi se sagledala hemijska struktura. Naime, oni mogu blokirati žlezde, tako da one prestanu da luče znoj na nekoliko sati ili bar rade usporeno. Dezodorans ne utiče na žlezde i nećete prestati da se znojite kada ga nanesete na kožu. On će svojim mirisima prikriti neprijatan miris znoja i odstraniće bakterije sa kože, tako da se osećate sigurno tokom dana urpkos visokim temperaturama.
Kao takvi, dezodoransi sadrže prirodna ulja, sodu bikarbonu, glinu, skrob i često čestice parfema. Unutar antiperspiranta nalazi se ozbiljnija struktura koja često podrazumeva aluminijum i druge hemikalije.
Izgleda vam jednostavno, zar ne?
Antiperspirant sadrži aluminijum i može vam pomoći da ograničite količinu znoja. Kako na površini našeg pazuha imamo različite bakterije, prilikom otpuštanja znoja one prikupljaju vodu i otpuštaju enzime. Otpušteni enzimi stvaraju neprijatan miris koji mi nazivamo znojem. Generalno gledano sam znoj uopšte nema miris jer je reč o vodi koju telo izlučuje. Neprijatan miris nastaje kada se znoj pomeša sa bakterijama i nečistoćom koja se zadržala na koži.
Korišćenjem antiperspiranata mi zagušujemo naše pore, tako da žlezde ne mogu da izbace znoj na površinu. Površina kože ostaje suva i bakterije nemaju prostor za upijanje vode.
Kada odete do apoteke pojedine antiperspirante mogu vam preporučiti kao dezodorans ili možete pročitati na pakovanju da je reč o dezodoransu. Naime to je zato što je unutar njih dodat parfem tako da imaju i osvežavajuće, mirisno dejstvo. Zato je najbolje okrenuti proizvod i pročitati deklaraciju ukoliko sadrži aluminijum reč je antiperspirantu.
Ovaj razgovor je poznat širokoj javnosti tako da se iznova vodi polemika o štetnosti antiperspiranata u naučnim krugovima. Evo šta smo mi saznali na osnovu istraživanja koja su nam dostupna.
Najčešća veza između aluminijuma i lošeg dejstva antiperspiranata ima veze sa rakom dojke. Sama nauka u ovom trenutku nije u potpunosti razjasnila tvrdnju, ali dokazi ukazuju da može podstaknuti začepljenje pora i uticati na rad potpazušnih žlezda ali i žlezda unutar dojki tako da dođe do ozbiljnih promena.
Pored toga unutar ovakvih proizvoda se nalaze i konzervansi koji utiču na endokrini sistem. Može doći do porasta muških hormona unutar ženskog tela što stvara probleme sa plodnošću. Kada se dogodi direktni ishod niko sa sigurnošću ne može da tvrdi da su krivac veštačke tvorevine za suzbijanje mirisa. To je možda najgore od svega!
Zato, ako vam je prijatnije da koristite antiperspirant, obavezno proverite deklaraciju i izbegavajte sve one koji u sebi sadrže aluminijum.
NE PROPUSTITE: KAKO SE REŠITI KOMARACA, UJEDA I BLANDI NA PRIRODAN NAČIN?
Zato je naš savet da birate proizvode na bazi biljaka, koji su prirodni i blagi. Zapravo najbolje bi bilo da nosimo pamučnu garderobu i izbegavamo jake dezodoranse i antiperspirante kako bi se zaštitili sve dok naučnici ne potvde ili negiraju sumnje.
NAJPOPULARNIJI Komentari