Leto uvek znači sezonu kupanja, sunčanja, i načelno pojačanog izlaganja suncu, što znači da je kod nas u tom periodu tema broj 1 zaštita ov UV zračenja. Definitivno ne bez razloga. Kako statistike pokazuju, melanom kao maligno oboljenje kože je poslednjih godina u primetnom porastu, i ovo je nešto o čemu je neophodno povesti računa. Dakle, SPF faktor se preporučuje i tokom cele godine, a naročito u letnjem periodu, kada je obavezan. Međutim, mnogi su zbunjeni koja je to zaštita adekvatna, i da li su standarne tzv. hemijske SPF zaštite bezbedne, tj. da li imaju određena štetna dejstva, odnosno da li je u odnosu na njih bolja mineralna SPF zaštita od sunca.
S obzirom na to da je važno da u ovom pogledu imate tačnu i proverenu informaciju, predlažemo sa nastavite da čitanjem teksta, gde vas čekaju svi potrebni odgovori.
NE PROPUSTITE: Kako da sakrijete celulit - top trikovi
Zabuna uglavnom nastane kada se govori o prirornim naspram hemijskim kozmetičkim proizvodima , namenjenim zaštiti od UV zračenja. Kako dermatolozi objašnjavaju, termin "prirodna" nije adekvatan, odnosno može da se koristi samo kada govorimo o uradi sama kozmetičkim proizvodima, koji sada nisu tema, i koje NIKAKO ne smemo da smatramo adekvatnom zaštitom.
U svakom slučaju, ovde su tema kozmetički proizvodi čiji se zaštitni faktor zasniva na mineralnoj bazi, odnosno na aktivnim sastojcima kao što su titanijum-dioksid i cink-oksid, za koje se vezuje sposobnost odbacivanja, ili tačnije raspršivanja sunčevih UV zrakova. Nnaravno, ovi sastojci su procesuirani i obrađeni, te se u SPF zaštitama svakako ne nalaze u istom obliku kao što ih nalazimo u prirodi, te je glavni razlog zbog kog termin "prirodna" zaštita nije adekvatan.
Sa druge strane, UV zaštite koje su na hemijskoj bazi sadrže elemente poput abovenzona, oktisalata, oktil salicilata, oksibenzona itd. Njihova fukcija jeste da apsorbuju UV zrake, i da ih transformišu u manje štetnu energiju.
Foto: cosmosmagazine.com
Sada treba da odgovorimo na pitanje da li mineralna zaštita može biti adekvatna? Može, ako se koristi pravilno, a problem je što se ova vrsta zaštite uglavnom ne koristi u dovoljnoj meri. To znači da nikako ne treba da se nanosi u tankom sloju, jer će sunčevi zraci tako sigurno probiti njene molekule, i da je potrebno da je češće stavljamo na kožu.
Tu su i određene prednosti - pogodna je za one sa osetljivom kožom i npr. rozaceom - manja jemogućnost da će izazvati iritacije, idealna je i za one sa masnom kožom, jer je manja šansa da će zapušiti pore itd.
Ako poredimo dužinu zaštite ova dva tipa SPF faktora, određena naučna istraživanja su pokazala da je prednost na strani onih proizvoda koji imaju hemijsku bazu. zato je i bitno da se mineralna zaštita stavlja češće. Takođe tvrde da ovde ne treba govoriti o štetnosti hemjskih sastojaka, jer je ona bespredmetna u odnosu na to koliko nam šteti UV zračenje.
U svakom slučaju, kada birate SPF faktor, morate voditi računa o sledećem:
1. On mora da se odnosi i na UVA i na UVB zrake - prvi utiču na prevremeno starenje, a drugi gore kožu i stvaraju kancerogene promene.
2. Zaštitni faktor mora biti najmanje 50!
3. Birajte one koji su vodootporni, i čija postojanost u vodi traje najmanje 40 minuta.
4. Nakon izlaska iz vode obavezno ponovo stavite faktor.
A što se tiče mineralne zaštite, ukoliko je faktor 30 ili viši, ona takođe može biti adekvatan izbor, samo ne sme da se nanosi na kožu u tankom sloju. Procenite šta vašoj koži odgovara.
I još jednom da napomenemo - razna domaća kozmetička sredstva za zaštitu od UV zračenje nikako nisu opcija!
Dodatni saveti za koje znamo da ih već znate, ali nije na odmet da ponovimo - budite što više u hladu, ne izlažite se direktno sunci između 10h i 16 h, štitite se garderobom, nosite naočare i šešire, ali idite redovno i na dermatološke preglede.
NE PROPUSTITE: Top trikovi i u nezi tela koje ćete sigurno primeniti
Naravno, ne zaboravite ni da uživate u letu.
Naslovna foto: www.huffingtonpost.com
NAJPOPULARNIJI Komentari