Letovanje sa bebom mnogi roditelji ne nazivaju odmorom, već baš tako letovanjem ili putovanjem. Razloga je beskrajno, jer bebe zaista mogu da zakomplikuju planiranje putovanja, zar ne?
Kada organizujemo prvo ili, uostalom, svako naredno letovanje sa bebom, jasno je da se suočavamo sa velikim brojem izazova. Nije uvek lako opredeliti se za destinaciju – da li letovati negde u zemlji ili u regionu ili pak kupiti avionske karte za neki egzotični predeo?
Zbog velike brige i straha, većina roditelja bira bliže turističke centre poput planina u Srbiji ili eventualno grčko, crnogorsko i bugarsko primorje. No, ima i onih koji veruju da je lakše putovati na daleke destinacije sa bebom koja još uvek spava 14-16 sati dnevno, nego sa malim detetom.
U koju god grupu da se svrstavate, činjenica je da će letovanje sa malom bebom proteći mnogo jednostavnije ako se blagovremeno pripremite i donesete ključne odluke.
Izvor: Najbolja Mama Na Svetu
Zdrava beba, miran put – Razgovarajte sa izabranim pedijatrom pre putovanja
Jedan od prvih koraka koji treba napraviti prilikom planiranja putovanja sa bebom jeste razgovor sa pedijatrom. Bilo da je reč o odlasku na more koji podrazumeva nekoliko sati vožnje automobilom ili pak o letu na Maldive, Tajland ili Sejšele, konsultacije sa lekarom su dragocene. Neki pedijatri ne preporučuju putovanja u prva tri meseca bebinog života, jer su one tada osetljive i sklone infekcijama.
Lekar može odobriti letovanje ukoliko je dete zdravo i vakcinisano po planu vakcinacije za svoj uzrast. Ujedno će preporučiti i koje lekove da spakujete u putnoj apoteci, preventive radi. Kada je već reč o imunizaciji, pedijatar će utvrditi da li su potrebne i neke dodatne vakcine. U zavisnosti od toga gde putujete, možda će biti potrebno (a u nekim zemljama i neophodno) da i dete i vi primite vakcinu protiv zaraznih bolesti koje nisu deo standardnog rasporeda, odnosno kalendara obaveznih vakcina za decu. Zbog ovakvih situacija, gde će možda potrajati da se imunitet izgradi nakon vakcinacije, bitno je da posetu lekaru zakažete najmanje mesec ili mesec i po dana pre putovanja.
Obezbedite bebi pasoš na vreme
Kada premišljaju o mogućim destinacijama za letovanje sa bebom, roditelji uglavnom imaju na pameti i sve one prateće administrativne obaveze kada treba putovati u inostranstvo. Za međunarodna putovanja bebi je, kao i odraslima, potreban pasoš.
Ako ste samohrani roditelj ili pak želite samostalno da putujete sa bebom, bez partnera, biće neophodno da obezbedite i ponesete dokumentaciju koja dokazuje da ste zakonski staratelj, kao i pismo saglasnosti drugog roditelja u kojem piše da prihvata da dete putuje van zemlje sa vama. Poželjno je da se ovo pismo overi kod notara. Za one roditelje koji imaju isključivo starateljstvo nad svojim detetom, možda bi bilo pametno da pored pasoša spakuju i kopiju ugovora o starateljstvu. Od administrativnih obaveza ne treba zaboraviti ni na putno osiguranje, pa proverite u turističkoj agenciji šta preporučuju za zemlju u koju putujete.
Kako odabrati pravu destinaciju?
Odmor u Srbiji ili obližnjim zemljama je moguć i jednostavniji za planiranje sa malom decom. Međutim, i putovanje na daleke destinacije je lakše no što se u prvi mah čini. Mnoge zemlje kao što su Tajland, Indonezija i Kostarika su veoma pogodne za decu. Za destinacije kao što su Sejšeli, dostupni aranžmani izgledaju primamljivo i najavljuju nezaboravno iskustvo za roditelje i bebe, zbog finog peska, čistih voda i predivnih predela. Ako se odlučite na let avionom, sasvim sigurno će vas dočekati udobnost hotela, nestvarno lepe plaže i klima koja prija i vama i vašoj bebi.
Dakle, pitanje je šta želite i šta možete sebi priuštiti. U skladu sa budžetom i afinitetima odlučite da li ćete ići na daleku destinaciju koja je skuplja i za koju organizacija putovanja izvesno duže traje ili za neko bliže mesto. Takođe, jedan od faktora koji vredi razmotriti jeste da li želite “sačuvati” egzotične zemlje za kasnije, kada dete malo odraste tako da se može sećati tog odmora.
No, bilo da je reč o odlasku na Kopaonik, Zlatibor, Halkidiki ili na Kubu, posebno je važno da budete svesni klimatskih promena. Visoke temperature u kombinaciji sa vlažnošću vazduha znaju da budu poprilično stresni za bebe. Za decu mlađu od godinu dana treba imati u vidu da nisu sasvim u stanju da savršeno regulišu telesnu temperaturu, kao i da ih ne treba previše izlagati jakoj sunčevoj svetlosti.
Daleke zemlje su prelepe, ali osigurajte sve što je potrebno da beba bude zaštićena, kako od sunca, tako i eventualnih infekcija i bolesti adekvatnim vakcinama. Morski vazduh je zdrav, ali so i jod mogu predstavljati izazov za mlad organizam. Stoga je bitno da isplanirate dovoljno dana za odmor na plaži kako bi se beba u miru aklimatizovala.
Dodatni saveti za putovanje sa bebom
Bez obzira na izbor destinacije, svako putovanje sa bebom podrazumeva pametno planiranje i pakovanje. Ponesite osnove bez koji ne možete da zamislite dan sa bebom. Hrana i kašice koje beba voli, kao i brend pelena koje koristi možda vam neće biti dostupni u inostranstvu. Iako su velike šanse da ćete pronaći adekvatnu zamenu, ako smatrate da to vašoj bebi neće odgovarati, uvek je bolje da ponesete sopstvene zalihe i osigurate mirnije letovanje.
Pripremite dovoljno bodića, majičica, šorceva, haljinica i kapica, a jedan deo spakujte u torbi/rancu koji vam je uvek pri ruci. Ručni prtljag u avionu ili automobilu svkako treba da sadrži barem dve preobuke za bebu, uključujući čarapice! Svaki roditelj može da nasluti bar jednu situaciju u kojoj je bebi propustila pelena, zar ne?
Pored promene odeće i flašica i kašica, spakujte sve osnovne stvari koje će vam trebati tokom putovanja, uključujući cucle, maramice i dodatne flašice, kao i omiljene bebine igračke koje će joj držati pažnju.
Na kraju, dajte sebi dovoljno vremena da isplanirate putovanje, sve pripremite i spakujete. Kao i većina stvari koje obavljamo sa decom i letovanje zahteva više truda, vremena, pa i novca. Ukoliko letite, takođe se preporučuje da krenete znatno ranije (poželjno je tri sata unapred za međunarodne letove) i da sačekate na aerodromu. Na taj način poštedećete sebe panike i ekstra stresa ako se desi, recimo, da treba da promenite bebi pelenu ili da je nahranite.
U svakom slučaju, planiranje letovanja sa malom decom iziskuje dosta strpljenja, bez obzira na konačan izbor destinacije. Možda se egzotične daleke zemlje čine kao preveliki “zalogaj” za let sa osmomesečnom bebom? Ili pak procenjujete da je lakše otputovati tako dok dete ne uđe u onu užurbanu šetajuću fazu sa dve godine? Razmislite o svim opcijama i osigurajte da imate taman toliko vremena, novca i strpljenja da isplanirate i realizujete idealno letovanje sa svojim mališanom. Poenta je uvek u stvaranju uspomena i predivnih fotografija za porodične albume!
NAJPOPULARNIJI Komentari