Često u razgovoru možemo čuti da je neko hipondar ili da ga pogađa hipohondrija. Pošto smo ovu dijagnozu već prihvatili kao uvrežen termin, manje-više nam je jasno o kakvom je problemu reč. U glavi odmah imamo sliku čoveka koji i za najmanji bol ili i za najblaži simptom trči kod lekara i stalno se žali. U nastavku saznajte šta je to hipohondrija, kao i koje su glavne karakteristike hipohondra.
NE PROPUSTITE: Da li su žene zaista lošiji vozači?
Hipohondrija je psihički poremećaj koji se ispoljava u neprestanoj usredsređenosti osobe na svoje fizičko zdravlje, bez objektivne zasnovanosti. U pitanju je, zapravo, psihički problem, koji se najčešće rešava pomoću psihoterapije. Hipohondar će vrlo teško prihvatiti svoju dijagnozu, pošto je ubeđen da boluje od brojnih drugih bolesti i da mu je medicinska intervencija neophodna.
Hipohondriju ne bismo smeli mešati sa redovnom brigom za zdravlje, redovnim pregledima i posetama lekaru. Neurotska hipohondrija uključuje anskioznost i povećan strah od bolesti, čak i kada razlozi ne postoje. Sumanuta hipohondrija podrazumeva i pojavu psihotične simptomatologije, poput halucinacija.
Svi se plašimo bolesti, međutim kod hipohondra ovaj strah postaje anksioznost, pa čak i fobija. Nekad se pojavljuju i opsesivno-kompulsivni simptomi, zbog povećanog straha od bakterija, pa osobe stalno peru ruke i dezinfikuju sve predmete sa kojima dođu u dodir. Hipohondar uvek razmišlja o simptomima koje kod sebe primećuje i u stalnoj je potrazi za novim dijagnozama. Ako ne može da zalkaže termin kod lekara, hipohondar pokušava informacije da pronađe na internetu, pa dolazi do umišljenih dijagnoza, koje nemaju veze sa stvarnim stanjem.
Hipohondri se često povlače u sebe, jer nailaze na osudu i nerazumevanje okoline. Najbližima je već dosta stalnog žaljenja, promena dijagnoza i lekarskih pregleda. Hipohondar polako postaje predmet podsmeha, pa ne želi da se socijalizuje. Ovakav tretman može dodatno otežati stanje hipohondra, pa neće zatražiti pomoć najbližih, nego će ostati sam u svom problemu. Hipohondra ćete prepoznati i kao čoveka koji stalno menja lekare, jer mu ocena da je zdrav "ne pije vodu". Moguće je i da će se razočarati u medicinski sistem, pa će internet koristiti kao jedinog lekara kojem veruje. Na raznim forumima se, nažalost, mogu pronaći brojne dezinformacije, pa osoba samo dublje ulazi u problem i psihičku bolest.
NE PROPUSTITE: Iskustva iz Francuske, Trikovi za pakovanje + Favoriti za letovanje
Kad primetite da se bliska osoba udaljava i često se žali na bolove i različite simptome, prvi korak je uvek zakazivanje termina kod lekara. Ukoliko duži vremenski period dolazi do pojave različitih simptoma, a lekar ne vidi nikakve zdravstvene probleme, moguće da problem nije fizičke prirode, nego je reč o psihi. U tom slučaju bi trebalo posetiti psihoterapeuta, koji će kroz razgovor i bihejvioralni tretman, pokušati da dopre do hipohondra. Vrlo su bitni poštovanje i strpljenje, jer će u suprotnom osoba samo zapadati dalje u psihički problem i pojačavati fobiju.
NAJPOPULARNIJI Komentari