Jedan od najsrećnijih dana u životu žene je momenat kad sazna da je trudna. Roditeljstvo zahteva promenu navika, posvećenost, bezgraničnu količinu ljubavi i strpljenja. Prvi znaci trudnoće se mogu pojaviti i pre nego što vam test pokaže najlepšu sliku.Neki od prvih znakova su mučnina, umor, češće pražnjenje bešike i izostanak menstruacije. Test je pokazao dve crtice,ali potrebno je otići kod ginekologa kako bi potvrdio trudnoću.
Kad treba tačno otići i koji vas sve pregledi čekaju tokom trudnoće, saznajte u narednim redovima.
Prvi pregled nakon kućnog testa - prvi trimestar
Prvi pregled se zakazuje između 6 i 7 nedelje, kada je moguće čuti bebine otkucaje srca. Pregled ćete započeti razgovorom sa ginekologom, koji će vam postavljati pitanja o poslednjem ciklusu, koliko vam traje menstruacija i na koliko dana se pojavljuje. Takođe iznesite informacije o operacijama koje ste imali, kao i o oboljenjima u porodici. Ginekolog će obaviti ultra zvuk da bi utvrdio koliko dugo ste trudni, kako bi odredio približni datum porođaja. Dobićete savete vezane za ishranu, konzumaciju vitamina i obavestiti koje lekove ne smete piti u drugom stanju. Ako je trudnoća izuzetno rana, pozvaće vas da dođete u 8. nedelji kako bi utvrdio koliko ploda se nalazi u vašem stomaku i kako bi se čuli otkucaji srca.
Sledeća kontrola vas očekuje u 12. nedelji. Tada je plod veći i vršiće se detaljan pregled i merenje bebe. Vreme je da uradite dabl test. Dabl je laboratorijski test kojim se mogu uočiti određeni hromozomski nedostaci. Ovaj test predstavlja „vađenje„ hormona iz krvi i detaljnom analizom se dobijaju rezultati.
Na svakih šest nedelja se radi analiza krvi kako ne bi došlo do manjka gvožđa i vitamina. U početku pijte folnu kiselinu,a nakon popijene jedne kutije, pređite na vitamine za trudnice. Bitna stvar je odraditi RH faktor, to jest da se odredi krva grupa i njen faktor. Ovo je veoma lak test, jednim vađenjem krvi ćete saznati.
Drugi trimestar
U 20. nedelji vas očekuje ekspertski ultrazvuk kojim se određuje mesto poseteljice kao i pregled anatomije deteta. Može doći do povećanog krvnog pritiska kod trudnica i zato se češće preporučuje merenje pritiska. Do 24. nedelje se mogu jasno videti organi. Posebna pažnja se pridaje pregledu srca kako bi se ustanovilo da li ima dovoljno protoka kiseonika od majke. Očekuje vas još jedan pregled pod nazivom OGTT test. To je ustvari test kojim se proverava da li je majka dobili dijabetes. Postoje slučajevi kada žena ne boluje, ali se u trudnoći pojavi takozvani trudnički. Testom se unosi glukoza, vađenjem krvi se prati kako je telo odreagovalo na povišeni šećer, u stvari da li je uspelo da se izbori.
Pregledi u trećem trimestru
Polako, ali sigurno koračate ka kraju trudnoće. Plod je sad veći i jasno možete videti glavicu i telo. Radi se ultrazvuk kako bi se proverila količina plodove vode i zrelost posteljice. Ako ste koloskopski pregled radili pre same trudnoće,pregled će se odložiti nakon porođaja. Šta je koloskopija? Ona predstavlja mikroskopski pregled grlića materice kako bi se ginekolog uverio da je sve uredu. Oko 36. nedelje se obično radi test na žuticu i korpokulturu. Kad se već približite terminu,radićete CTG koji me proverava vitalnost bebe i njeni otkucaji srca.
Uporan sekret i njegovo značenje
Vaginalni sekret ima za cilj očuvanje vagine i reproduktivnog sistema žene. Međutim, tokom trudnoće sekret može promeniti miris, boju, pa je potrebno obratiti se lekaru. On ima funkciju da održava sprečava infekcije, ali pošto se telo u trudnoći menja, može doći i do promene sekreta.
Žuta boja sekreta vam ukazuje da nešto nije kako treba. Uglavnom je jako gust i neprijatnog mirisa. Potrebno je uraditi bris kako bi se utvrdio tačan uzrok.
Ukoliko primetite sekret zelene boje, pozovite i zakažite odmah pregled kod doktora. Ukazuje na infekciju koja možda može uticati i na plod.
Beli, gusti sekret uglavnom ukazuje za gljivičnu infekciju koju izaziva uporna kandida. Osim lekova ili vaginaleta koje vam preporuči ginekolog, potrebno je da promenite ishranu. Izbacite beli hleb i mlečne proizvode koji mogu pogoršati stanje.
Sekret koji je braon boje može ukazivati na približavanje porođaja, ukoliko je u obliku sluzi. Ako se osećate neprijatno i stvara vam nelagodu, posetite ginekologa kako bi vam pružio pomoć.
Sekret nije štetan, ali se deli na tri grupe od kojih su neke štetne. Uobičajan, bez mirisa ne škodi zdravlju.
Neredovnom higijenom i infekcijom nastale seksualnim putem mogu biti veoma opasne, a lečenje traje dugo. Zato nemojte zanemarivati simptome.
Kako sprečiti nastanak sekreta tokom trudnoće?
Redovna higijena je pola zdravlja, pogotovo kada ste u drugom stanju. Nemojte koristiti agresivne preparate koji mogu narušiti vaginalnu floru.
Koristite pamučan donji veš i nemojte oblačiti uski veš.
Osećaj da nosite još jedan život u sebi i da ćete uskoro upoznati svoju malu kopiju, osećaj je koji se ne može opisati.
Veoma je važno da redovno idete na preglede, slušate svog ginekologa kako biste bili uvereni da je sa bebom sve u redu. Ipak,najvažnija stvar je da budete bezbrižni jer nerviranjem možete samo štete naneti sebi.
Kad vaš bebac stiže? Da li vam je tekst bio od koristi?
NAJPOPULARNIJI Komentari