Sve emocije koje se stvaraju u nama, uključujući i bes, jesu zapravo signal o tome šta vam je zaista potrebno.
Obuzdavanje poplave osećanja je uglavnom veoma teško. A možda najbitnije postavljanje granice i kontrole jeste kada je ljutnja u pitanju, jer ovo osećanje lako može da nas dovede do postupka zbog kog ćemo kasnije zažaliti.
Ako se osećate umorno, izbegavajte konflikte jer nas premor čini razdražljivim, sklonim svađi i neracionalnlijim. Takođe, potrudite se da uvek isplanirate dnevne obaveze, jer neorganizovanost obično vodi do haosa koji podstiče osećaj ljutnje i nemoći.
Bes spada u jedno od najintenzivnijih osećanja, potresa ceo organizam i uvek ima otvoren i skriven povod. Ako je dugotrajan, može imati opasne posledice po opšte psihičko i fizičko zdravlje.
Zato, oslobodite se besa što pre !
Posledice besa
Kad se kontroliše, bes ima malo posledica po zdravlje i ne utiče bitno na međuljudske odnose. Često dobro kontrolisana ljutnja čak može i da motiviše osobu na pozitivne promene onoga što nije dobro u njenom okruženju.
Ipak, mnogo su češće negativne posledice besa koji, ukoliko dugo traje, može da se odrazi na zdravlje. Bes se povezuje sa srčanim problemima, jer dolazi do smanjenja elastičnosti krvnih sudova. Hormoni koji se izlučuju zbog stresa stežu krvne sudove, podižu krvni pritisak i ubrzavaju otkucaje srca.
Bes u našem telu proizvodi hemikalije koje nisu pogodne za normalan rad organizma, a pri tom se ubrzava rad srca, dolazi do napinjanja mišića i celovite napetosti i pojačanja čula. Takvo kratkotrajno stanje neće imati većih posledica, ali ako potraje, može da izazove opasan porast krvnog pritiska, migrene, probleme sa želucem i pad imunog sistema.
Uticaj na emocije podrazumeva, između ostalog, i traženje osvete, ali i uništenje samopouzdanja. Bes je loša stvar, a ako ne možemo da ga se rešimo, sve to može da rezultira depresijom.
Kako se smiriti?
Odabrati „napuštanje besa" možete jedino vi sami i niko drugi umesto vas. To ne znači da ćete frustracije zadržati u sebi, ali možda možete da ih kanališete na kvalitetniji način, koji će učiniti da se nakon nekog vremena osećate bolje. Pomoći će ako imate na umu da ste se smirili zbog svoje dobrobiti, ne zbog drugih, i da i dalje niste potpuno prešli preko događaja koji vas je razbesneo.
A ako vam se i dogodi da vas poplavi osećaj ljutnje, pre nego što reagujete i kažete nešto zbog čega ćete kasnije zažaliti, uradite sledeće:
- Duboko udahnite i izbrojte do deset.
- Razmotrite konfliktnu situaciju i iz druge perspektive, ne samo svoje - na taj način ćete utvrditi da li postoji opravdanje za vašu ljutnju.
- Razmotrite razloge zbog kojih se tako osećate - koncentrišite se na ono što vas je posebno uznemirilo, a nakon toga delujte u pozitivnom smeru kada vas ljutnja prođe.
Poslednje nas vodi do najefektivnijeg i načina koji donosi drugotrajno rešenje besa...
Protumačite svoj bes
Kao što smo rekli, bes uvek ima vidljiv povod - recimo usputna rečenica koju vam je neko uputio, a koja vas je ,,pecnula'' i skriveni, pravi povod, a to je dubinski razlog zbog kog osećate bes. Bes je uglavnom odraz nemoći da se izborite sa nekom konfliktnom situacijom.
Zato, najbolji način da se rešite bes jeste da otkrijete njegov pravi uzrok i rešavate njega ! Dakle, neophodno je da ,,čitate'' svoj bes.
Kao najbolji način da ,,pročitate'' svoj bes jeste pitanje koje ćete samoj sebi postaviti: "Šta mi je upravo sada potrebno?". Zatim uputite jasnu molbu koja ce poštovati obe strane. Na primer, u svađi sa roditeljom, prijateljom, supružnikom, udahnite dubokok, izbrojte do 10 i recite: "Znam da mi želiš najbolje, ali se zbog tvog saveta osecam frustrirano i infantilno..." Ovakav vid komunikacije može da transformiše bes u priliku za isceljenje i harmoniju.
Recimo, u svađi sa roditeljima oko neke sitnice, bes koji osećate tog trenutka je znak da vam možda treba više slobode, ili prihvatanja i harmonije. Kada osvestite to što vam telo poručuje, razumećete i ono što vam je potrebno.
Možete vi to same !
NAJPOPULARNIJI Komentari