Promene u proizvodnji melanina - pigmenta koji definiše boju kože i reprodukuje se u njenim ćelijama, koje podrazmevaju njegove povišene koncetracije, određujuse kao hiperpigmentacija, što se manifestuje u vidu tamnih fleka na telu odnosno koži lica. Poremećaji u pigmentaciji mogu biti genetski ili izazvani spoljnim faktorima, kao na primer usled prekomerne izloženosti štetnom UV zračenju, što je sada tokom letnjeg perioda naročito aktuelna tema. Ono što je kod hiperpigmentacije usled štetnog delovanja sunca veoma čest slučaj jeste običaj da se ispolji u predelu nausnica na kojima koža postaje tamna i flekava, poput "brkova", što estetski nije prijatna pojava.
Saznajte u nastavku sve o hiperpigmentaciji na nausnicama i načinima da je izbegnete.
NE PROPUSTITE: Kompletan vodič kroz negu lica: suva koža
Prema definiciji dermatologa, vrsta hiperpigmentacija koja je izazvana usled izlaganja suncu odnosno štetnom UV zračenju, određuje se kao melazma, a primarno pogađa žene, i to od 10 do 25 % kod pripadnica lepšeg pola koje koriste kontraceptivne pilule, kao i 10 do 15 % trudnica. Melazma se uglavnom ispoljava u predelu nausnica, a nije retka pojava ni da se javi na čelu u vidu takođe tamnih fleka.
Foto: magazind.net
Ono što je karakteristično za ovaj tip hiperpigmentacije jeste da kada se jednom pojavi - ne nestaje, kao na primer fleke koje nastaju tokom ljuštenja kože kod onih koji izgore na suncu, već se uvek javlja iznova, a jedini način da se melazma dugoročno otkloni jeste tretman pilinga glikolnom kiselinom ili laserskim putem. Dalje, ono što je posebno specifično za melazmu jeste da zaštitni fator sam po sebi nije dovoljan - iako ga aplicirate redovno na kožu, tamne fleke će se ipak pojaviti. jedino što može biti efikasno u smislu sprečavanja pojave ove vrste hiperpigmentacije jeste fizička prepreka, kao na primer ogromni šešir koji bi zaklanjao ovaj deo lica od sunca, ali i zaštitni faktor koji sadrži cink oksid ili titanijum dioksid.
Melazma se ne javlja u usamljenim i sporadičnim slučajevima, već je kao problem kože koji se aktivira u letnjem periodu vrlo rasprostranjena, zbog čega i treba ustanoviti koji su najefikasniji načini prevencije ove vrste hiperpigmentacije, s obzirom da zračenje od sunca postaje sve štetnije, a naša koža ima sve manju moć otpornosti na isto.
Foto: westlakedermatology.com
Dakle, prilikom svakog izlaganja suncu potreban je oprez, naročito onih koji su skloni melazmi, odnosno kod onih kod kojih se ovakva hiperpigmentacija već ispoljavala. Treba uvek birati hlad umesto direktnog izlaganja suncu, kad god je to moguće, nositi uvek šešire sa širokim obodom, a dan na plaži ili bazenu podrazumeva veći oprez i bolju zaštitu. Ono o čemu treba da povedete računa jeste da koristite specijelne SPF koji su na bazi, kao što smo već pomenuli cink oksida ili titanijum dioksida, i koje bi obavezno trebalo da se nađu u vašem neseseru kozmetičkih proizvoda za leto.
Pridržavajte se ovih saveta kako biste izbegli "brkove od sunca" koji nimalo ne laskaju lepoti vaše kože lica.
NE PROPUSTITE: Bubuljice na vratu: zašto nastaju, kako ih sprečiti i tretirati
Naslovna foto: today.com
NAJPOPULARNIJI Komentari