Foto: redbookmag.com
Feniranje kose je uobičajena rutina u ulepšavanju velikog broja pripadnica lepšeg pola. ALI, da li to radite PRAVILNO?
Sigurno ste primetile da kosa koju ste vi isfenirale nema veze sa kosom koju vam isfeniraju u salonu. Ok, znamo šta ćete reći - Oni su profesionalci! Ipak, to ne znači da i vi same ne možete da postignete isti ili bar sličan izgled kose tokom feniranja u kućnim uslovima. Bitno je samo da pretanete da pravite uobičajene greške koje kvare vaš trud.
Pogledajte naš mali vodič koji će vam otkriti greške tokom feniranja kose koje niste ni svesne da pravite.
1. Previše mokra kosa - Da, naravno da kosa ne sme da bude suva kada je fenirate, ali isto tako ne treba da bude i potpuno mokra kao da ste tek izašle ispod tuša. Eksperti napominju da je optimalno da čak 60% kose bude suvo kada počnete da je oblikujete uz pomoć fena i četke. Mokra kosa je slaba i sklonija pucanju, tako da ako krenete odmah da provlačite četku kroz nju daleko su veće šanse da ćete je počupati više nego da je fenirate vlažnu. Dakle, nakon pranja uvijte kosu u peškir, ostavite da upije višak vlage, zatim je blago prosušite fenom, pa kad ostane vlažna počnite da je fenirate na uobičajeni način.
Foto: inmagine.com
2. Ne radite na volumenu - Ukoliko želite kosu kao da ste tek izašle iz frizerskog salona morate da radite na njenom volumenu dok je fenirate. Dakle, posvetite posebnu pažnju korenu. Četke zbog svog oblika ne mogu da dospeju do samog korena, ali zato prsti mogu. Pre nego što počnete sa feniranjem, prebacite kosu preko glave, pa prstima rastrsite koren vlasi koristeći i fen u isto vreme. Ovo će lepo razdvojiti vlasi i podići ih. Zatim tokom feniranja se potrudite da što više podižete kosu i da se posebno fokusirate na feniranje korena.
3. Počinjete od pogrešno mesta - Uobičajena greška tokom feniranja kose je uvrtanje krajeva oko četke na samom početku. Zapravo, ovo i nije neka greška, ali definitivno oduzima više vremena. Umesto toga počnite sa feniramnjem od korena. Uvrćite četku tako da kosa klizi preko iglica dok je vučete na dole. Ponovite pokrete nekoliko puta, pa tek na kraju oblikovanja pramena blago izvucite i krajeve koji su do sada već poprimili oblik.
Foto: buyingguide.thegoodguys.com.au
4. Pogrešno koristite proizvode za oblikovanje - Proizvodi za oblikovanje kose su u procesu feniranja nekih pripadnica lepšeg pola nezaobilazni, ali većina ih koristi pogrešno. Ukoliko želite volumen i koristite neki proizvod koji će vam ga i obezbediti (penu, serum, losion...) njega obavezno nanosite samo i isključivo na koren. To je mesto gde želite volumen, jer kada je koren vlasi podignut cela kosa će bolje ,,ležati''. Ako ga nanesete na krajeve samo ćete dobiti kontraefekat - kosa će otežati i splasnuti. Kada je lak za kosu u pitanju, postoje neka pravila i u njegovom nanošenju. Dosta žena voli da nakon feniranja fiksira frizuru i tako obezbedi njenu dugotrajnost. To svakako treba da uradite nakon feniranja cele kose, kada se ohladi od toplote fena i što je najvažnije NE PRETERUJTE. Prskajte lak sa razdaljine od 20cm i svedite njegovu količinu na minimum. Previše laka će otežati i ulepiti kosu, tako da će frizura brže splasnuti.
5. Ne koristite pravu četku - Tržište nudi širok spektar različitih četki za feniranje i jako je bitno da nađete onu koja će odgovarati vašoj kosi, ako i vašem cilju. Ako želite ravnu kosu birajte šire četke, a ako želite lokne onda uže. Takođe, jaka kosa može da izdrži metalne četke koje se pod toplotom fena zagrevaju poput prese pa je njihovo dejstvo slično ovom aparatu za oblikovanje kose. S druge strane ako je vama kosa tanka i sklona pucanju metalne četke su veliko NE. Osim što će oštetiti vašu osetljivu vlas vrlo lako mogu i da naelektrišu kosu. Držite se drvenih četki sa prirodnim dlačicama.
Foto: prevention.com
6. Ne dopuštate kosi da ,,legne'' - Brzinsko feniranje vam sigurno neće doneti rezultate koje priželjkujete. Jako je bitno da se feniranju posvetite i odvojite dovoljno vremena da svaki pramen ,,legne'' pre nego što pređete na sledeći. Potrudite se da nakon feniranja svaki pramen ostavite da se ohladi na četki. Tako će frizura daleko duže trajati.
7. Ne koristite nastavke za usmeravanje vazduha - Da, da, to su oni dodaci koji dođu uz fen, a koji vam stoje sklonjeni ispod lavaboa tako da nikada ne vide svetlost dana. Oni nisu bez razloga tu, oba imaju svoju jako bitnu funkciju! Uski nastavak služi za usmeravanje vazduha i efikasnije korišćenje energije fena. Ako ga ne stavite, vazduh iz fena leti po celoj kosi ne usmeravajući je ni na koji način, pa tako dobijate neurednu kosu koja će izgledati kao da ste je sušile na vetru. Ako želite zaista da je oblikujete ovaj nastavak je KLJUČAN! Difuzer takođe ima svoju jako bitnu funkciju. Tu je za sušenje kovrdžave kose i deluje potpuno suprotno od uskog nastavka. Dok on usmerava vazduh na jednu tačku, difuzer je nežno raspoređjue na više strana, pa je idealan za sušenje kovrdžave kose jer neće rasturiti lokne, već će ih blago osušiti i fiksirati.
Foto: redbookmag.com
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari