Sa problemom preterano masne kose se susreće veliki broj pripadnica lepšeg pola.
Sigurno vam je poznato - juče ste oprale kosu, a danas je već spremna za ponovno pranje, a ako ne to, onda definitivno morate da je vežete u rep.
U nekim slučajevima za to je krivac genetika, ali vrlo često se dešava da se kosa brzo masti zbog grešaka koje pravite u njenom održavanju.
Pogledajte o kojim greškama se radi i ukoliko se u nekoj prepoznate vreme je da napravite neke promene!
Prečesto pranje kose - Naravno, svaka od nas želi da joj kosa stalno izgleda kao da je tek oprana. Ipak, to ne treba da znači da je pametno da je perete svaki dan! Ukoliko kosu prečesto izlažete vodi i šamponu folikul dlake počinje da pojačano da luči masnoću kako bi nadoknadio prirodna zaštitna ulja koja pranjem kose ispirate. Najbolja mera jeste pranje kose 2 puta nedeljno. Ipak, ukoliko je to za vas nemoguća misija, potrudite se da bar imate dan pauze zmeđu pranja i da koristite blage šmapone.
Pogrešno pranje kose - Mnoge dame pored prečestog pranja kose, kosu peru i na pogrešan način. Prva zabluda: ukoliko stavite više šampona na zamašćenu kosu, bolje ćete je oprati? Greška! Velika količina šampona se lepi na vlasi kose i mnogo teže ispira i samim tim nakon sušenja utiče da kosa izgleda masno. Idealna mera šampona je otprililke veličine oraha. Bitno je i kako nanosite šampon. Potrudite se da trljate teme glave i nežno masirate šampon u koren dlake. Tako ćete pospešiti cirkulaciju i bolje prodiranje efektivnih sastojaka. Na kraju dobro isperite kosu dok ne počne da ,,škripi'' pod prstima.
Izlaganje kose visokoj temperaturi - Koliko god da volite vruću vodu, nikako nemojte kosu prati vrelom vodom, ali ni izlagati prevelikoj temperaturi fena. Toplota podstiče pojačano lučenje masnoća, jer kosa pokušava da stvori odbrambeni sloj ulja i zaštiti vlas od oštećenja. Kosu je najbolje da perete mlakom, pa čak i hladnom vodom ukoliko možete da izdržite. Hladna voda drži kurtikule zatvorenim i sprečava gomilanje sebuma.
Loš izbor četke - Za masnu kosu najbolje je da se nakon pranja iščešlja plastičnom četkom sa zaobljenim vrhovima. Metalne četke nisu dobre, jer raznose masnoću duž čitave kose.
Prevelika količina balzama za kosu - Kada imate masnu kosu balzam vam i nije neophodan. Prvobitna lepršavost vrlo brzo se pretvara u prljavu kosu jer se na balzama koji ostane na kosi veoma lako lepi prljavština. Umesto balzama, krajeve premažite rastvorom jedne kašike sirćeta u decilitru vode i pustite da odstoji pet minuta, a potom isperite vodom. Ne brinete, miris sirćeta vrlo brzo nestane.
Preterano korišćenje maske za kosu - Kupovne maske za masnu kosuobično stvaraju kontraefekat, pogotovo ako ih previše koristite. Teško se ispiraju sa vlasi, a vrlo često sadrže alkohol i druge tetne sastojke koji mogu da oštete dlaku. Najbolja opcija jeste da sami napravite masku od prirodnih sastojaka. Sastojci koje bi trebalo da sarži su: ricinusovo, bademovo, palmino i maslinovo ulje u jednakim količinama. Ulja dobro izmešajte i nanesite na kosu sat vremena pre pranja, a zatim operite kosu na uobičajeni način.
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari