Većina odeće koju nosimo je napravljena od veštačkih materijala, a ti materijali su nastali od prirodnog plina ili sirove nafte. Već zvuči grozno, ali je istina je da nismo ni svesni šta je to što svakodnevno nosimo. Klimatske promene nas opominju da je vreme da razmišljamo o svom načinu životu, o kupovnim navikama, pa i o garderobi koju nosimo. Došli smo do zaključka da je očuvanje prirodnih resursa neophodno za opstanak života na zemlji. Industrija mode je svesna svojih greška iz prošlosti, pa u omiljenim prodavnicama polako počinjemo da uviđamo "eko garderobu", "zelenu garderobu", a reč je zapravo o ekološkoj odeći, koja iz dana u dan postaje sve popularnija. Stručnjaci kažu da je ovakva garderoba bolja za našu kožu, ali i za čitavu planetu.
Saznajte sve o ekološkoj garderobi u nastavku.
NE PROPUSTITE: MODELI ČIZAMA KOJE ĆETE SVUDA VIĐATI OVE JESENI
Brza industrija odeće uništava našu planetu već godinama. Ona je proizvođačima isplativa i definitivno je najrasprostranjenija. 60% materijala koji se koriste su sintetički derivati fosilnih goriva i ne mogu da se razlože na deponijama. Zatim, mikroplastika pada na dno okeana, i tamo ostaje. Zanimljiva je činjenica da za jednu prosečnu majicu koju kupimo u prodavnici, proizvođači potroše više od 2,5 l vode! Brza moda crpi vodu iz prirode. Kada kupujemo na akciji i na sniženju, i vidimo 2+1 proizvode koje već sigurno imamo u ormaru, treba da se zapitamo koliko u stvari ti proizvodi koštaju nas, a koliko našu planetu.
Ako ste mislili da je samo voda ugrožena, nije. Postoji mnogo toksičnih hemikalija u odeći, a te hemikalije završe u vodi. Naravno da one imaju uticaj na naše zdravlje, ali i na zdravlje svega prisutnog u prirodi. Na sajtu Ekologika saznali smo da je u Bangladešu, gde se masovno proizvodi ekspresna odeća, došlo do toga da stanovnici nemaju ribu u vodi, da se deca razboljevaju i da je voda crna.
Foto: izvor
Znamo mi već da brza moda neće nestati. Mode će uvek biti, ona je postala sastavni deo čovečanstva. Teško je menjati kupovne navike i odoleti jeftinim krpicama, ali ćemo zaista morati da već danas razmislimo o tome šta kupujemo i koja je cena naše nove majice, jakne, čizama.
Održiva moda je skuplja, i treba tek da dođe do toga da ona postane pristupačna za prosečnog čoveka. Reciklirana eko odeća čini se kao najbolje rešenje. Odevni predmeti će iznova da se koriste, pa ako ste uočili da neka prodavnica nudi popust ili vaučere na staru odeću, bolje je da je odnesete tamo nego da je bacite u kontejner. Kada završi u kontejneru, ona će otići na deponiju, a odatle će zagađivati prirodu godinama, decenijama.
Koje su tkanine ekološki tretirane?
Kada smo svesni toga kakvu hranu jedemo i kako živimo, dolazimo i do toga da više razmišljamo o svetu koji nas okružuje. Tada počnemo razmišljati i o tome kakvu odeću nosimo. Čak i ako pripadate kategoriji ekološki osvešćenih građana, mala je verovatnoća da u svakom trenutku znate kakve su tkanine u vašem ormaru. Cilj je da pronađemo odeću koja je dobra za naše zdravlje, ali i za okolinu.
Kako materije iz odeće dugo zagađuju prirodu nakon što ih bacimo, one se ponovo vraćaju u naš organizam, preko vazduha, hrane ili vode. U prirodi sve kruži, to je ciklus koji se stalno ponavlja. Na primer, kada se gaji pamuk, koristi se mnoštvo insekticida, pesticida i herbicida, a takva materija ostaje svuda, i u odeći i u okolini. Ako imate osetljivu kožu ili patite od određenih alergena, možete se susresti sa "novim" alergijama, a moguće su i teže posledice, poput bolesti disajnih organa i problema sa srcem.
Kupci i dalje nisu toga svesni u potpunosti, a istina je da proteklih godina nismo imali priliku ni da budemo mnogo obavešteni o tome. Ekološka odeća postala je trend u svetu, a reč je o tkaninama koje su nastale od prirodnih materijala koji su organski gajeni, bez ikakvih dodataka hemijskih sredstava. To su materijali poput lana, bambusa, pamuka, konoplje, samo su gajeni na organskim farmama, uz jasne regulative.
Takva odeća mora da ima sertifikt, a sertifikat garantuje da su materijali potpuno prirodni i zdravi za upotrebu, da su nisu korišćena dodatna sredstva za bojenje ili za omekšavanje, da je odeća zaštićena prilikom prenosa i da su radnici koji su je izradili plaćeni po standardu, odnosno da nisu izrabljivani, pritom imaju i dobre uslove za rad. To je već dovoljno da nam se ekološka odeća svidi!
Znači, prilikom kupovine, čitajte deklaracije, a ako je u pitanju ekološka odeća, videćete i sertifikat. Na prvi pogled, može da se desi da pomešate eko odeću sa odećom koja je štetna po okolinu, jer su modeli veoma slični, ali je zato važno da čitamo poleđinu na etiketi.
Organski gajene biljke su mnogo otpornije, pa im hemikalije uopšte nisu potrebne. A kada nema nikakvih dodatnih hemikalija, zemlja ostaje čista, kao i voda i vazduh. Samim tim, mi ostavljamo zdraviju planetu, a direktno nosimo i zdraviju odeću.
Foto: izvor
Saveti za potrošače
Ako se pitate kako da vi direktno date svoj doprinos prirodi, i kako da budete svesni u svakom trenutku kako delujete na eko sistem, onda je najbolje da unapred razmislite šta vam je zaista od garderobe potrebno. Izvucite maksimum iz svoje garderobe, prekrojite je, razmenite staru odeću, donirajte je. Bolje je da kupujete polovne stvari, u ovom slučaju.
Kupovina novih krpica ne treba da bude prva opcija.
Druga stvar na koju treba da mislite jesu radnici. Već smo mnogo puta čuli kako poznati brendovi izrabljuju poznate radnike, samo kako bi smanjili cenu samog proizvoda.
"Niko ne treba da umre zbog mode." jedan od natpisa na protestima u Bangladešu.
Foto: izvor
NE PROPUSTITE: ŠTA DA OBUČETE KADA IDETE NA VENČANJE?
Istina je da smo zagazili duboku u ekološku krizu i da je sada zadatak modne industrije da bude odgovornija i da stvori sistem u kome će odeća biti manje problem od postojećeg. Procenjuje se da, ako se nastavi ovim tempom, i ako se ništa ne poduzme, planeta biti zagađenija i do tri puta, 2050-te godine, što je svakako zabrinjavajuće.
NAJPOPULARNIJI Komentari