Prilikom odabira kozmetičkih preparata koje ćemo u okviru naše svakodnevne rutine ulepšavanja i nege nanositi na kožu lica, prvo o čemu treba da povedemo računa jeste da oni budu potpuno odgovarajući našem tipu kože kako bismo izbegli eventualne probleme i upalne procese poput pojave bubuljica, iritacija i slično. Kada je u pitanju tip masne kože lica, mnogi zaključuju na osnovu masne T zone da po karakteristikama pripadaju ovom tipu, što u mnogim slučajevima nije tačno, jer masna koža podrazumeva znatno izraženije manifestacije od onih koje se javljaju samo u T zoni (čelo, nos i brada), a što je osobenije kombinovanom tipu kože. Stoga prvo treba da jasno definišemo šta masna koža tačno podrazumeva, kako bismo mogli dati i odgovor na pitanja u vezi sa čišćenjem lica i skdanjem šminke kod onih koj imaju masnu kožu.
Detaljnije o svemu ovome pročitajte u nastavku.
Tip masne kože je prepoznatljiv po proširenim porama, masnom odsjaju i debljoj koži lica, kao i po problemima sa mitiserima, bubuljicama i drugim nedostacima kada je koža lica u pitanju. Najlakše ćete odrediti da li pripadate ovom tipu upravo po tragovima masnoće, kao glavnoj karakteristici, koji su najuočljiviji na čelu, bradi, i oko nosa, ali ih takođe ima i na drugim delovima kože lica. Masna koža je zapravo posledica pojačanog lučenja sebuma - spoj lipida kojeg stvaraju i izlučuju lojne žlezde u dermisu, a uzroci mogu biti različiti - nasledni faktor, loša ishrana, stres, hormonski disbalans, kao i pogrešna nega kože. Masna koža lica zahteva konstantnu i adekvatnu negu odgovarajućim kozmetičkim sredstvima.
Kako bismo vam pomogli u ostavrenju tog cilja, slede važna uputstva u vezi sa čišćenjem lica i skidanjem šminke kod onih koji imaju masnu kožu:
1. Prvo odaberite adekvatno kozmetičko sredstvo za čišćenje lica koje je namenjeno nezi masne kože. Možete izabrati tečno sredstvo za čišćenje lica koje sadrži alfa-hidroksidne kiseline, poput limunske, mlečne i glikolne, koje su odlične u uklanjanju mrtvih ćelija sa masne kože lica.
Dalje, preparati koji sadrže emolijente (sredstva za razmekšavanje), kao što su ceramidi i lanolin, zadržavaju vlažnost kože, odnosno sprečavaju prekomerno uklanjanje ulja koje može kasnije dovesti do njihove preterane proizvodnje.
Oni koji imaju izražen problem sa aknama kao posledicom masne kože lica, treba da biraju preparate koji su na bazi salicilne kiseline - čisti začepljene pore i smanjuje znojenje i crvenilo, natrijum sulfacetamida - ubija bakterije i sprečava upalne procese ili benzoil peroksida - sprečava umnožavanje bakterija.
Foto: scoopwhoop.com
2. Umivanje lica je, naravno, nezaobilazno na početku svakog dana kao osnova nege, ali ono što je važno jeste da ne praktikujete da se umivate više od dva puta dnevno. Naime, na taj način ćete prekomernim uklanjanjem ulja sa kože prouzrokovati kontraefekat - koža će lučiti još više sebuma, što dalje vodi ka ostalim komplikacijama i upalnim procesima kože, a to svakako ne želite.
Prvo pokvasite lice mlakom vodom, nakon što ste dobro oprali ruke, potom nanesite sredstvo za čišćenje lica, odabrano prema uputsvima opisanim u prethodnom odeljku, i blago operite svoje lice, bez grubih pokreta. Idealno je da umivanje sa čišćenjem lica praktikujete ujutru i uveče, s tim da je važno da to učinite i nakon prekomernog znojenja, kao na primer posle treninga. Ipak, nemojte, kao što smo napomenuli to da činite više od dva puta dnevno i izbegavajte suviše toplu vodu, jer će ona prekomerno isušiti kožu.
Foto: tuhip.com
3. Ukoliko treba da uklonite šminku, savet je sledeći: Bolje je da koristite sredstvo za čišćenje nego maramice za skidanje šminke. Ukoliko to ipak činite, onda izbegavajte one koje sadrže alkohol i koje su parfemisane, a posebno ako imate problem sa aknama - ili ih ne koristite uopšte, ili birajte samo one koje sadrže salicilnu kiselinu. Ipak,znajte da maramice za skidanje šminke ne mogu biti zamena za umivanje i čišćenje. Inače, kao alternativu možete koristiti i kokosovo ulje koje je prirorodno i hidrantno sredstvo za uklanjanje šminke.
4. Ako ste pomislili da upotreba kokosovog ulja nikako nije preporučljiva onima sa masnom kožom - varate se, ona se upravo preporučuje. Na taj način se koži šalje signal da je već proizvela dovoljno sebuma i stvara se balans. Ipak, to ne treba praktikovati sa svim prirodnim uljima, u obzir dolaze kokosovo, jojobino i ulje od argana.
NE PROPUSTITE: Esencijalna ulja u borbi protiv bora oko očiju
5. Kod onih sa masnom kožom, poželjno je da svaki dan koriste nov i čist peškir za lice, s obzirom da se na njemu jako brzo skuplja prljavština i bakterie, što samo pogoršava stanje masne kože.
6. U okviru rutine nege i čišćenja, obavezno primenjujte i maske za lice, i to jednom nedeljno, a preporuka broj jedan je da to bude maska od gline, jer glina izvlači višak ulja iz kože i, što je veoma važno, sužava pore. Inače, dok zelena glina apsorbuje više ulja, bela umiruje kožu koja je osetljiva, pa je najbolje da naizmenično kombinujete i jednu i drugu.
Foto: makyajgunlugu.com
7. Takođe, budite oprezni prilikom odabira tonera - ini moraju biti blagi i nikako ne smeju sadržati alkohol.
Vodite računa o svojoj koži na pravi način. Možete vi to same!
Naslovna foto: food.ndtv.com
NAJPOPULARNIJI Komentari