Znate onu situaciju – probale ste fantastične cipele ili sandale i u radnji su delovale kao stvorena za vas. Međutim, kada ste došle kući i nosile ih neko vreme primetile ste da to nije baš to i da već počinju da vam stvaraju muke.
A neretko se dešava i da kupite skupu obuću, a da se ona već posle par endelja nošenje bukvalno raspadne!
Zbog svega ovoga treba da budete jako obazrive prilikom kupovine obuće i da ne dozvolite da vas zanese njena lepota.
Pogledajte naš mali vodič sa 10 stvari na koje treba da obratite pažnju kada kupujete obuću.
1. Anatomski jastučici – Samo 20% stopala zapravo dodiruje cipelu, što znači da je sva težina tela usmerena na 1/5 stopala! Naravno, pričamo o obući na štiklu. Da biste olakšali sebi život na visokim potpeticama, tražite obuću sa anatomskim jastučićima jer će ona najbolji pristajati stopalu. Loša strana priče je što retko koji proizvođač stavlja anatomske jastučiće u svoju obuću. Svakako postoji alternativa – kupovni jastučići koje možete jednostavno da uabicite u obuću.
2. Pad cipele – Pad koji cipela stvara na prelazu sa pete na prste je jaaako bitan kada je udobnost u pitanju. Štikla može da bude izuzetno visoka pa da i dalje bude udobna ako ima dobar pad. Neki proizvođači ubacuju platvormu u deo ispod prstiju u tako pad čine manjim, a obuću udobnijom.
foto: zadovoljna.dnevnik.hr
3. Proporcija – Ovo je možda i jedna od najbitnijih stvari vezano za obuću na štiklu. Visina štikle koja će vam aodgovarati zapravo zavisi od dužine (veličine) stopala. Potrebna je da se stvori proporcionalnost koja će vam stvoriti dobru ravnotežu.
4. Podrška je ključna – Koji god tip obuće da kupujete podrška koju treba da daje stopalu je ključna. Stopalo treba da bude čvrsto fiksirano, đon jak tako da se cipela ne ugiba sa strane dok koračate.
foto: tw.taobao.com
5. Obratite pažnju na šavove – Zamislite obuću kao kolevku za vaša stopala. Sve mora da bude mekano i nežno kako ne biste oštetile delikatnu kožu stopala koja je izuzetno tanka. Sve i da je napravljena od najmekše kože, ukoliko su šavovi uz rubove grubi, obuća neće biti udobna – grebaće vas i stvarati žuljeve.
6. Fleksibilnost – Pored čvstoće jako je bitna i elastičnost i fleksibilnost obuće, tačnije đona. Kada koračate neophodno je da se cipela, baletanka, patika – šta god da nosite – savija sa vašim stopalom.
foto: pixabay.com
7. Tražite kvalitet – Da kada je obuća u pitanju kvalitet znači i jaču cenu, ali ovo je definitivno novac koji ne smete da štedite! Obuća je deo vas ceo dan, ona je produžetak stopala i mora biti udobna! Odreknite se nekih sitnih zadovoljstava iz već za par meseci ćete skupiti novac za dobar i kvalitetan par obuće.
8. Obuća mora savršeno da legne na stopalo – Nemojte kupovati obuću koja vas stiska i žulja samo zato što se nadate da će se s vremenom prilagoditi. Ovo u najčešćem broju slučajeva ne bude tako, pa završite sa cipelom koja vam je tesna i koja vas ,,ubija’’ svaki put kada je obujete. Takođe, nije dobar izbor kupiti ni preširoku obuću. Znate one slučajeve kada je u udžinu cipela ili baletanka taman, ali vam sa strane štrči prostor. To nije dobro i vaša stopala se u ovakvom paru obuće neće dobro provesti!
foto: 640toronto.com
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari