Ukoliko ste se i vi našli na tom mokotrpnom putu koji znači rešiti se viška kilgrama, onda su vam pored čelične volje i strpljenja potrebna i prava saznanja i uputstva koja će vam pomoći da na tom putu i istrajete, i što je najvažnije da u tome imate uspeha. Ono što sigurno već znate i što je osnova svakog uspešnog mršavljenja jeste da je doručak važan obrok koji ne smete preskakati, i u vezi sa tim uglavnom ne postoji nikakva dilema. Međutim, kada je u pitanju večera, mnogi misle da im preskakanje ovog poslednjeg dnevnog obroka pomaže u nameri sa se reše viška kilograma. To je definitivno pogrešna strategija, a koja je kombinacija dobitna, saznaćete u nastavku.
Saznajte kako treba da izgleda vaša večera ako želite da smršate iz ugla nutricionista.
NE PROPUSTITE: Namirnice koje sadrže dobre masti - vaš put do dobre linije
Biti na dijeti svakako ne znači i gladovati, kao prvo jer to niije dobro za vaše zdravlje, i kao drugo - efekti koji se na taj način postignu su kratkoročni, odnosno kilogrami se ubrzo vraćaju, a sigurni smo da je to situacija koju želite da izbegnete.
Kao što smo rekli, u ovom tekstu ćemo se baviti pitanjem večere - šta je preporučljivo da jedete, odnosno koji je pravi odnos proteina, ugljenih hidrata itd. koje ćete uneti za svoj poslednji obrok u toku jednog dana.
A, evo i dobitne kombinacije:
Ukupan unos kalorija - od 450 do 550
Proteini - od 25 do 35 g
Ugljeni hidrati - od 50 do 75 g
Vlakna - najmanje 8 g
Šećeri - manje od 7 g
Masti - od 15 do 25 g
Kada je ukupan unos kalorija u pitanju, ukoliko pokušavate da izgubite na kilaži, neka vaš večernji obrok bude bliži ovoj cifri od 450 kalorija, a ukoliko samo održavate liniju, pogotovo ako pritom i vežbate, onda slobodno može da bude i 550 kalorija.
Pomenuta količina ugljenih hidrata (50-75 g) procentualno zapravo čini od 45 do 55 % vaše večere. Nema potrebe da se plašite da će večernji unos ugljenih hidrata biti poguban za vašu liniju (ne mislimo na prazne kalorije, slatkiše i sl, već na zdrave namirnice) dok god se krećete u preporučenim okvirima kada je u pitanju njihova količina, kao i celokupna kalorijska vrednost večere.
Proteini su svakako neizbežan i sastavni deo svakog obroka, pa i večere, pogotovo zbog toga što učestvuju u izgradnji mišićne mase, koja ima ključnu ulogu u sagorevanju kalorija, bez čega nema efkasnog mršavljenja.
Oni takođe obezbeđuju i osećaj sitosti, pa samim tim smanjuju rizik i od napada gladi u kasne večernje sate koji mogu biti pravo iskušenje.
S obzirom na to da je dnevno neophodno uneti 25 g vlakana, onda večera treba proporcionalno tome da sadrži oko 8 g, kao što smo prethodno i pomenuli. Vlakna su ključna za regulisanje telesne težine jer pospešuju rad sistema za varenje i ubrzavaju metaoblizam.
Namirnice na koje posebno treba da obratite pažnju, jer sadrže visok nivo vlakana, jesu skrobno povrće -mahunarke, tikvice, slatki krompir, zatim voće u malim količinama, avokado, orašasti plodovi.
Masti koje se unesu u okviru večernjeg obroka, treba da čine od 30 do 35 % dnevne kalorijske vrednosti. Naravno, poželjno je da to budu mononezasićene masti, kao što su maslinovo i kokosovo ulje, semenke, avokado, losos i druga riba, orašasti plodovi.
Naravno, kao što se sigurno i sami pretpostavljali, šećeri koje unosite treba da budu na minimumu. Možete ih izbegavati i u potpunosti.
Koje je vreme idealno za večernji obrok? Najbolje bi bilo da večerate 2 do 3 sata nakon vaše popodnevne užine, odnosno 5 do 6 sati nakon ručka. Ukoliko, na primer, posle posla idete na trening, najbolje da sat vremena pre vežbanja uzmete užinu, a idealno vreme za večeru će biti posle treniranja.
Takođe, vodite računa da večerate barem 2 sata pre nego što odete na spavanje.
NE PROPUSTITE: 8 razloga zbog kojih treba da uzimate maslinovo ulje na prazan stomak
Uz primenu ovih saveta, konačno ćete uživati u svom večernjom obroku, kao i biti sigurni da kada je vaša kilaža u pitanju - konačno sve radite baš onako kako treba.
NAJPOPULARNIJI Komentari